PLN czeka na przyszłotygodniową rozgrywkę KE vs. rząd RP w sprawie TK.

(piątek, 20-05, 8:00) 

Publikacja kwietniowego protokołu FOMC otworzyła inwestorom oczy na możliwość zaostrzenia polityki pieniężnej FED już na najbliższym posiedzeniu w czerwcu. Siłą rzeczy rynki finansowe stały się jeszcze bardziej podatne na dane z gospodarki amerykańskiej i wypowiedzi polityków z Banku Rezerwy Federalnej. Wczorajsze wyniki makro z USA i komentarze członków FOMC huśtały rynkiem EUR/USD we wszystkie strony. Rano inwestorzy przyjęli strategię dalszego dyskontowania czerwcowej podwyżki stóp FED, co spowodowało, że wartość euro w stosunku do dolara spadła z pułapu 1,1230 (o g. 9:45) do minimalnego poziomu 1,1180 (o g. 14:45), pokonując po drodze barierę 1,1220. Dobre nastroje wokół dolara wsparła wypowiedź prezesa oddziału FED z Richmond Jeffrey'a Lackera, który w radio Bloomberg stwierdził, że czułby się komfortowo z trzema lub czterema podwyżkami amerykańskich stóp w tym roku. Zaraz potem mieszane wyniki gospodarcze z USA (gorsze indeksu FED z Filadelfii i lepsze wskaźnika Conference Board) przeplatały się z nieco sprzecznymi wypowiedziami William'a Dudley'a (wiceprzewodniczącego FOMC) i Stanley'a Fischera (wiceprezesa FED) powodując na przemian wzrost i spadek kursu EUR/USD. Dudley potwierdził, że FED jest na drodze do podniesienia stóp funduszy federalnych w czerwcu lub w lipcu, ale zwrócił uwagę na ryzyko Brexitu, które zdaniem niektórych analityków może powstrzymać FOMC przed zaostrzeniem polityki pieniężnej w czerwcu (zbieżność z terminem referendum w Wielkiej Brytanii). Z kolei Fischer potwierdził, że gospodarka USA jest w stanie pełnego zatrudnienia, a inflacja zbliża się do celu jednak zwrócił też uwagę, że podniesienie poziomu równowagi stóp w dłuższym terminie wymaga jeszcze zwiększenia amerykańskiego potencjału gospodarczego. Na rynku PLN lepsze od oczekiwań dane nt. polskiej produkcji przemysłowej tylko na chwilę zatrzymały osłabienie złotego. Kontynuacja trendu wzrostowego amerykańskiej waluty i niepewność polityczna systematycznie podkopywały wartość polskiej waluty, która traciła wobec dolara (USD/PLN max.: 3,9415 o g. 20:00) i funta (GBP/PLN max.: 5,7620 o g.19:54), a następnie w relacji do euro (EUR/PLN max.: 4,4174 o g. 17:40) i franka (CHF/PLN max: 3,9822 o g. 17:42). Brak ważnych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na piątek może oznaczać dla rynku EUR/USD realizację zysków (najbliższe punkty oporu: 1,1280;1,1340), natomiast dla rynku PLN, czekającego na przyszłotygodniową rozgrywkę KE - rząd RP ws. TK, nieco bardziej prawdopodobne jest dryfowanie zgodnie z trendem wzrostowym (punkty oporu dla EUR/PLN: 4,4200;4,4500, a dla USD/PLN: 3,9300; 3,9600). Obecne poziomy: EUR/PLN 4,4086, USD/PLN 3,9332, GBP/PLN 5,7452, EUR/USD 1,1208. 
 
Kalendarz ekonomiczny ... 
Komentarze i prognozy ...  
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX 

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). 

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Życzymy udanych transakcji, 
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa.Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.