Rośnie napięcie na rynku PLN w związku z upływającym dziś terminem KE ws. TK.

(poniedziałek, 23-05, 8:00)

Na koniec tygodnia kurs EUR/USD utrzymywał się w wąskim przedziale konsolidacji, który wyznaczały punkty wsparcia 1,1180 i oporu 1,1230. W piątek o godzinie 3:05 wartość euro spadła do minimalnego poziomu 1,1196, a o godzinie 15:30 wzrosła do maksymalnego pułapu 1,1236. Działania inwestorów ograniczał brak istotnych danych makroekonomicznych z głównych gospodarek świata oraz brak wypowiedzi ich czołowych przedstawicieli. Obok dobrej informacji o rosnącej liczbie sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA w piątek na korzyść dolara wciąż przemawiał wzrost oczekiwań na podwyżkę stóp FED w połowie roku oraz osłabienie jena. Z drugiej strony zbliżający się weekend i szczyt G7 w Japonii skłaniały do realizacji zysków, co ostatecznie przeważyło. Na rynku PLN utrzymuje się wysokie napięcie związane ze sprawą TK i sytuacją na linii Bruksela - Warszawa. Dzisiaj mija ostateczny termin wyznaczony przez KE dla rządu RP na przedstawienie propozycji rozwiązania sporu. W najgorszym scenariuszu Komisja uruchomi dalszy etap procedury ochrony państwa prawa wobec Polski, czyli publikację zaleceń pod adresem polskich władz z terminem ich wdrożenia. Złotemu nie pomaga także wysokie przyciąganie kapitału w stronę dolara, którego atrakcyjność wynika z oczekiwanej w lecie kolejnej podwyżki stóp przez Bank Rezerwy Federalnej. Taką prawidłowość obrazuje kurs USD/PLN, który w piątek zyskiwał kolejny dzień z rzędu, rosnąc z minimalnej wartości 3,9288 (o g. 10:30) do najwyższego poziomu od 10 marca br. tj. 3,9500 (g. 16:30). Dalszy wzrost napięcia politycznego może prowadzić do kontynuacji osłabienia złotego. Ważną barierą dla rynku USD/PLN będzie punkt 3,9600, którego pokonanie otworzy drogę wzrostu do 4,0000. Kurs EUR/PLN pozostaje w wąskim przedziale wahań od 4,4069 (w piątek o g. 7:40) do 4,4282 (g. 16:15). W zależności od scenariusza ograniczeniem zmian na tym rynku nadal pozostają punkty wsparcia 4,3760 i oporu 4,4300, 4,4500. W związku z czwartkowym Świętem Bożego Ciała przed nami krótszy ale ważny tydzień z punktu widzenia danych makro (PMI z EZ dziś oraz zamówienia z USA w czwartek). Nie będzie brakowało wypowiedzi czołowych przedstawicieli FED, a kulminacyjnym wydarzeniem ekonomicznym będzie wystąpienie prezes Janet Yellen w piątek. Dziś rano epicentrum napięć na globalnym rynku walutowym przeniosło się do Japonii, gdzie na szczycie G7 sekretarz departamentu Jacob Lew przestrzegł rząd japoński przed nieuprawnioną interwencją na rynku walutowym w celu osłabienia jena. Obecne poziomy: EUR/PLN 4,4161, USD/PLN 3,9305, GBP/PLN 5,7091, EUR/USD 1,1235.  
 
Kalendarz ekonomiczny ... 
Komentarze i prognozy ...  
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX 

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). 

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Życzymy udanych transakcji, 
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa.Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.