Powell na celowniku Trumpa

  (czwartek, 26-06, 8:50)


 Polska: w maju odnotowano znaczny wzrost nowych zamówień w przemyśle.
 USA: w poprzednim miesiącu sprzedaż nowych domów była najniższa od roku.
Prezydent Trump zagroził Hiszpanii dwukrotnie wyższymi cłami, jeśli nie zwiększy wydatków na obronność.
 Protokół Banku Japonii: niektórzy politycy BoJ chcieliby wstrzymać cykl podwyżek stóp.
 Kalendarz Eko: dane z USA nt. PKB w I kw. (finalne), nowych wniosków o zasiłek oraz zamówień na dobra trwałe oraz wystąpienia publiczne trzech polityków Fed.

Za nami

W środę na rynkach finansowych utrzymywały się dobre nastroje inwestycyjne spowodowane zawieszaniem broni pomiędzy Izraelem a Iranem. Wzrost nadziei na trwałe zakończenie wojny na Bliskim Wschodzie sprzyjał walutom rynków wschodzących, w tym złotemu (EUR/PLN min. 4,2460, USD/PLN min. 3,6264 tj. najniższej od grudnia 2020).   ● [PL]   Lokalnie naszej walucie dopomogła wiadomość o znacznym wzroście nowych zamówień w krajowym przemyśle w maju (+8,5% r/r; poprzednio: +1,4%).   ● [USA]   Zniżce kursu USD/PLN dodatkowo sprzyjała anty-dolarowa (EUR/USD max. 1,1715) informacja o najniższej od roku sprzedaży nowych domów w USA w maju (623 tys. vs prognoza 692 tys.; poprzednio 743 tys.). Zielonej walucie zaszkodził również news Wall Street Journal, że Trump rozważa wcześniejsze wskazanie prezesa Fed (kadencja Powella wygasa w maju 2026). Zyski PLNa oraz innych walut EU limitowała wypowiedź amerykańskiego prezydenta, w której zagroził Hiszpanii dwukrotnie wyższymi cłami, jeśli nie zwiększy wydatków na obronność.   ● [JPY]   Wśród walut z G10 największym przegranym był jen. Kurs USD/JPY wrósł do max.145,95 po tym, jak protokół z ostatniego posiedzenia Banku Japonii pokazał, że niektórzy politycy BoJ chcieliby wstrzymać cykl podwyżek stóp procentowych z powodu niepewności co do wpływu amerykańskich ceł na japońską gospodarkę.

Przed nami
   ● [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko prym wiodą wydarzenia amerykańskie. Równocześnie o godzinie 14:30 poznamy dane nt. wzrostu gospodarczego w I kw. (finalne), nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu oraz zamówień na dobra trwałego użytku w maju. W międzyczasie głos zabiorą prezesi oddziałów Rezerwy Federalnej z Richmond (Tom Barkin) oraz z Clevelend (Beth Hammack), a później członek zarządu Banku Michael Barr.   ● [Scenariusze]   Lepsze od prognoz dane oraz opinie z FOMC za wydłużeniem przerwy w obniżkach stóp co najmniej do września br. pomogą dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1570), a jednocześnie zaszkodzą jego rywalom z G10 i rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,7000). Natomiast gorsze wyniki oraz komentarze za lipcowym cięciem mogłyby zwiększyć podaż zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1730) oraz popyt na złotego i jego przyjaciół z EM. (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,6000).  


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.