Votum zaufania do złotego

 (środa, 4-06, 8:50)


 Chiny: w maju aktywność w sektorze przemysłu nieoczekiwanie spadła do najniższego poziomu od września 2022.
 Strefa euro: w poprzednim miesiącu inflacja po raz pierwszy od siedmiu miesięcy znalazła się poniżej celu ECB.
 USA: wg JOLTS w kwietniu liczba wakatów w gospodarce niespodziewanie wzrosła.
 Kalendarz Eko: decyzja RPP ws. stóp NBP, amerykański raport ADP oraz indeks ISM dla sektora usług USA.


Za nami
   
● [PL]   Podczas wczorajszej sesji walutowej utrzymywały się anty-złotówkowe nastroje (EUR/PLN max. 4,2811, USD/PLN max. 3,7640). PLNowi szkodzi niepewność polityczna w Polsce, która wzrosła po tym, jak premier RP Donald Tusk zgłosił wniosek o wotum zaufania dla swojego rządu (głosowanie odbędzie się 11 czerwca), w reakcji na przegraną Rafała Trzaskowskiego w niedzielnych wyborach prezydenckich.   ● [ChRL]   Dodatkowym obciążeniem dla złotego oraz innych walut EM była wiadomość o zaskakującym spadku aktywności w chińskim sektorze przemysłu w maju do najniższego poziomu od września 2022 (indeks Caixin PMI: 48,3 pkt vs prognoza 50,6 pkt; poprzednio: 50,4 pkt).   ● [€Z]   Straty PLNa zamortyzowała nieco informacja o nadspodziewanym spadku inflacji HICP w strefie euro poniżej celu Europejskiego Banku Centralnego (1,9% r/r vs prognoza 2%; poprzednio 2,2%), która zwiększyła przekonanie inwestorów ws. jutrzejszej obniżki stóp procentowych ECB. Naturalnie największym przegranym tej publikacji na rynku walutowym było euro, przez co kurs EUR/USD powrócił poniżej granicy 1,14 (min. 1,1357).   ● [USD]   Jednocześnie wsparciem dla dolara był raport JOLTS, który pokazał, że w kwietniu liczba wakatów w gospodarce USA nieoczekiwanie wzrosła (7,391 mln vs prognoza 7,1 mln; poprzednio 7,20 mln).


Przed nami
   
● [ADP, ISM]   Dziś na pierwszym planie wydarzeń ekonomicznych znajdują się dane z USA nt. zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym wg ADP oraz nt. aktywności w sektorze usług w USA wg ISM. Rynek spodziewa się ich wzrostów, co (jeśli się spełni) może podreperować zaufanie inwestorów do amerykańskiej gospodarki i dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1200), kosztem jego rywali z rynków G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8000). W przypadku kolejnej negatywnej niespodzianki makro zza oceanu należy się liczyć ze wznowieniem trendu spadkowego zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1500).   ● [RPP]   W tym scenariuszu potencjalne zakupy złotego (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,2200, USD/PLN 3,7000) mogą być ograniczone z powodu oczekiwania na decyzję krajowej Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych NBP. Większość analityków spodziewa się ich utrzymania bez zmian. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.