Nie tak szybko z tym rajdem

 (czwartek, 27-02, 8:50)


 Putin: wojna w Ukrainie może nie zakończyć się tak szybko, jak chciałby tego Trump.
 Niemcy: wg Gfk zaufanie konsumentów jest najniższe od kwietnia poprzedniego roku.
 Wall Street: Nvidia zaraportowała lepsze od prognoz wyniki finansowe za IV kw. 2024.
 Kalendarz Eko: dane z USA nt. PKB w IV kw. (zrewidowane), zamówień na dobra trwałe oraz wniosków o zasiłek, a także wystąpienia publiczne pięciu polityków Fed.

Za nami

Wczorajsza sesja przyniosła wyhamowanie trendu wzrostowego złotego, wywołanego perspektywą szybkiego zakończenia wojny w sąsiedniej Ukrainie.   ● [UKR]   Zapał inwestorów do zakupów PLNa ostudził prezydent Rosji, który powiedział, że udział Europy w rozmowach pokojowych w Ukrainie będzie potrzebny, ale Moskwa chce najpierw zbudować zaufanie z Waszyngtonem. W rozmowie z państwową telewizją Putin stwierdził, że „Trump podchodzi do konfliktu rosyjsko-ukraińskiego racjonalnie, a nie emocjonalnie, ale odniósł wrażenie, że może on nie zakończyć się tak szybko, jak chciałby tego Trump".   ● [DE]   Dodatkowym obciążeniem dla PLNa oraz innych waluty EU była wiadomość o najniższym od kwietnia 2024 zaufaniu konsumentów w Niemczech. Tamtejszy indeks GfK spadł z -22,6 pkt do -24,7 pkt, podczas gdy rynek spodziewał się jego wzrostu do -21,5 pkt.   ● [Nvidia]   W oczekiwaniu na wyniki finansowe Nvidii, które zostały ogłoszone po zakończeniu sesji na Wall Street, rynek walutowy w Nowym Jorku zamknął się wczoraj o godzinie 22:00 na poziomie EUR/USD 1,0486, EUR/PLN 4,1393, USD/PLN 3,9473. Największa pod względem kapitalizacji spółka giełdowa na świecie zaraportowała wyższy od prognoz zysk za IV kwartał. Ponadto spółka przedstawiła ambitne prognozy na bieżący kwartał. 

Przed nami
   ● [USA]   Wśród bieżących wydarzeń ekonomicznych dziś na czoło wysuwają się dane z USA nt. wzrostu gospodarczego w IV kw. (zrewidowane), zamówień na dobra trwałego użytku oraz nt. nowych wniosków o zasiłek. Na tej samej agendzie są także wystąpienia publiczne pięciu polityków Fed. Głos zabiorą prezesi oddziałów Rezerwy Federalnej z Richmond (Tom Barkin), Kansas City (Jeffrey Schmid), Cleveland (Beth Hammack) oraz z Filadelfii (Patrick Harker) a także członkowie zarządu Banku Michael S. Barr oraz Michelle Bowman.   ● [Scenariusze]   Lepsze od prognoz wyniki z amerykańskiej gospodarki oraz jastrzębie komentarze polityków Fed (tj. sygnalizujące dłuższą przerwę w obniżkach stóp) mogą przywrócić popyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0400), kosztem jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 4,0500). W razie gorszych danych i gołębich wypowiedzi monetarnych zza oceanu (czyli opowiadających się za szybkim wznowieniem cięć) należy się liczyć z przeciwną reakcją zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0530) i złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1300, USD/PLN: 3,9000).   ● [Inne]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto jeszcze śledzić publikacje finalnych danych nt. polskiego PKB w IV kw. oraz ogłoszenie protokołu z ostatniego posiedzenia ECB. W geopolitycznym kalendarzu uwagę przyciąga spotkanie prezydentów USA i Ukrainy zaplanowane w Waszyngtonie na jutro.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Złoty zamiennik hrywny

 (środa, 26-02, 8:50)


Kurs EUR/PLN spadł do najniższego poziomu od stycznia 2018.
USA: wg Conference Board w lutym zaufanie konsumentów jest najmniejsze od kwietnia 2024.
Cena Bitcoina spadła do najniższego poziomu od trzech miesięcy.
Kalendarz Eko: wyniki finansowe Nvidii za IV kw. 2024 oraz sprzedaż nowych domów w USA.

Za nami
  ● [PLN]   We wtorek złoty pozostawał w trendzie wzrostowym, w wyniku czego kurs EUR/PLN pogłębił ostatnie spadki, osiągając najniższą wartość od stycznia 2018 (min. 4,1312). Wynika to z tego, że od początku roku inwestorzy z rynku PLN liczą na to, że Donald Trump zakończy wkrótce wojnę w sąsiedniej Ukrainie. Amerykański prezydent powiedział w poniedziałek wieczorem, że może to nastąpić w ciągu najbliższych tygodni. Szanse na materializację tej zapowiedzi wzrosły po tym, jak Trump poinformował, że w przyszłym tygodniu spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim ws. podpisania umowy o minerałach. Może to świadczyć o zaakceptowaniu przez Kijów warunków pokoju negocjowanego przez przedstawicieli Białego Domu z Rosją.   ● [USD]   Pozytywnie dla złotego wypadł również bilans wydarzeń na rynku USD/PLN, który spadł do najniższego poziomu od 15 października 2024 (min. 3,9347). Obciążeniem dla zielonej waluty była wiadomość o najmniejszym od kwietnia 2024, zaufaniu amerykańskich konsumentów w lutym wg indeksu Conference Board (98,3 pkt vs prognoza 102,5 pkt; poprzednio 104,1 pkt).   ● [BTC]   Trudny dzień mają za sobą posiadacze kryptowalut. Zmartwił ich niedawny atak hakerski na krypto-giełdę Bybit, w wyniku którego skradziono aktywa na sumę 1,5 mld USD. W efekcie wartość bitcoina spadła wczoraj do najniższego poziomu od trzech miesięcy.

Przed nami
   
● [Nvidia]   Dziś czekamy na ogłoszenie wyników finansowych Nvidii za IV kwartał 2024, które mogą determinować nastroje inwestycyjne na świecie. Lepszy od prognoz raport je poprawi, a słabszy pogorszy. W pierwszym scenariuszu należy się liczyć ze spadkiem wyceny bezpiecznego dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0530) oraz wzrostem notowań walut rynków wschodzących, w tym złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1300, USD/PLN: 3,9000). W drugim przypadku reakcja rynku walutowego powinna być odwrotna (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0400; punkty oporu EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 4,0500).   ● [Makro]   Makro-ekonomicznym wyzwaniem dla zielonej waluty będzie publikacja styczniowych danych o sprzedaży nowych domów w USA. Jej prognozowany spadek (jeśli się spełni) może ją osłabić.   ● [Aktualne ceny ropy]   Brent 72,72 USD/bbl, Crude 69,17 USD/bbl. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

PLN déjà vu w 2018

  (wtorek, 25-02, 8:50)


 Kurs EUR/PLN spadł do najniższego poziomu od lutego 2018.
 Polska: w styczniu sprzedaż detaliczna wzrosła najbardziej od prawie roku.
 Stefaniszyna (UKR): Kijów oraz Waszyngton są już na końcowym etapie negocjacji ws. umowy dot. minerałów.
 Kalendarz Eko: amerykański indeks zaufania konsumentów - Conference Board.

Za nami
   
● [DE]   W poniedziałek inwestorzy odreagowali wynik niedzielnych wyborów do Bundestagu. Wygrana bloku CDU/CSU i prawdopodobna koalicja rządowa z SDP zwiększyła nadzieje na reformę restrykcyjnej polityki fiskalnej Niemiec, która mogłaby ożywić największą gospodarkę europejską. Taka perspektywa ucieszyła euro (EUR/USD max. 1,0528 tj. najwyżej od 2 miesięcy) oraz jego sąsiadów z regionu CEE.   ● [PL]   Lokalnym źródłem optymizmu złotego była wiadomość o największym od lutego 2024, wzroście krajowej sprzedaży detalicznej w styczniu (6,1% r/r vs prognoza 2,5%; poprzednio 2,7%).    ● [UKR]   Za dobrą monetę dla naszej waluty (EUR/PLN min. 4,1367, USD/PLN min. 3,9477) inwestorzy wzięli również słowa ukraińskiej wicepremier Olgi Stefaniszyny, że Kijów oraz Waszyngton są już na końcowym etapie negocjacji ws. umowy dotyczącej minerałów. Przekazała, że rozmowy były bardzo konstruktywne, uzgodniono niemal wszystkie kluczowe szczegóły. Potencjalny deal może zapewnić Ukrainie amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa.   ● [Ifo]   Zyski PLNa oraz EUR limitował niższy od oczekiwań wzrost indeksu Ifo z Niemiec (85,2 pkt vs prognoza 85,8 pkt; poprzednio: 85,1 pkt), który obrazuje nastroje przedsiębiorców za Odrą.


Przed nami
   ● [CB USA]   Dziś na pierwszym planie wydarzeń ekonomicznych znajduje się ogłoszenie amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów - Conference Board w lutym. Negatywnym prognostykiem dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0530) jest piątkowy raport Uniwersytetu Michigan, który pokazał, że nastroje amerykańskich konsumentów są najgorsze od listopada 2023. Gdyby jednak doszło do wzrostu wskaźnika CB zielona waluta mogłaby się zregenerować (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0400). Bez względu na wynik i reakcje rynku USD, waluty EM (w tym złoty) znajdą się na drugim końcu rynkowej huśtawki (EUR/PLN punkt wsparcia: 4,1300, punkt oporu: 4,2000; USD/PLN punkt wsparcia: 3,9000, punkt oporu: 4,0500).   ● [Inne]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto jeszcze śledzić stopę bezrobocia w Polsce, decyzję MNB ws. węgierskich stóp procentowych, indeks Fed z Richmond oraz opinię trzech polityków FOMC (Lorie Logan, Michaela S. Barr'a oraz Toma Barkina).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Amerykanie czarno widzą

  (poniedziałek, 24-02, 8:50)


 Strefa euro: w lutym indeks PMI Composite utrzymał się na poziomie ze stycznia.
 Rynek terminowy wycenia, że w tym roku ECB obniży jeszcze stopy procentowe łącznie o 80 punktów bazowych.
 USA: w lutym aktywność w sektorze usług wg PMI nieoczekiwanie spadła.
Niemcy: wg wstępnych wyników konserwatywny blok CDU/CSU został zwycięzcą przedterminowych wyborów do Bundestagu (28,6% głosów).
 Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w Polsce, wskaźnik Ifo z Niemiec oraz amerykański indeks Dallas Fed.

Za nami
   ● [PL]   Początek tygodnia przyniesie publikacje ważnych danych z Polski dot. sprzedaży detalicznej w lutym. Wzrost jej dynamiki mógłby dodać nowego paliwa złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1500, USD/PLN: 3,9500), a spadek zepchnąć go do głębszej defensywy (punkty oporu EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 4,1000).   ● [DE, USA]   Azymut na rynku bazowym EUR/USD wskażą indeksy: Ifo oraz Dallas Fed dla przemysłu. Poprawa nastrojów niemieckich przedsiębiorców zagra na korzyść euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0530), a natomiast wzrost aktywności przemysłu w Teksasie i w dwóch przyległych stanach USA (tj. w jedenastym okręgu Rezerwy Federalnej) zapunktuje dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0400).   ● [Ekonomiczny hit tygodnia]   W rozpoczynającym się tygodniu najważniejszym wydarzeniem makroekonomicznym będzie piątkowa publikacja danych o amerykańskiej inflacji PCE core w styczniu. Z radarów inwestycyjnych nie można tracić informacji geopolitycznych dotyczących Ukrainy.

Przed nami
   
● [Dziś]   Jeśli sugerować się Kalendarzem Eko, to poniedziałkowa sesja powinna mieć spokojny przebieg. Wobec braku istotnych publikacji makro oraz świątecznej nieobecności inwestorów z USA (Dzień Prezydenta) na rynkach walutowych należy się spodziewać konsolidacji, której przedział wyznaczać będą aktualne bariery techniczne (EUR/USD punkt wsparcia 1,0375; punkt oporu 1,0525; EUR/PLN punkt wsparcia 4,1500; punkt oporu 4,2000; USD/PLN punkt wsparcia 3,9500; punkt oporu 4,1000).   ● [Eko- tydzień]   Dużo ciekawiej będzie w drugiej połowie tygodnia, kiedy poznamy protokół z ostatniego posiedzenia Fed oraz wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA w lutym. Nie zabraknie także ważnych publikacji danych z Polski. W środę zobaczymy, jak kształtują się aktualne nastroje polskich konsumentów, a w czwartek dowiemy się na jakim poziomie znajduje się produkcja przemysłowa w nowym roku. Na radarach inwestorów pozostaje również geopolityka. Po burzliwym przebiegu konferencji nt. bezpieczeństwa w Monachium w ubiegły weekend, inwestorzy będą obserwować reakcje najważniejszych europejskich przywódców, wynik ich spotkania w Paryżu (zaplanowanego na dziś oraz przygotowania do negocjacji pokojowych USA-Rosja w Arabii Saudyjskiej). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Chińska marchewka Trumpa

  (piątek, 21-02, 8:50)


 Prezydent Trump zasygnalizował możliwość zawarcia przez USA nowej umowy handlowej z Chinami.
 USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek wzrosła bardziej od prognoz.
 Polska: w styczniu odnotowano nadspodziewane odbicie produkcji budowlano-montażowej.
 Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA. 


Za nami
W czwartek złoty powrócił do trendu wzrostowego (EUR/PLN min. 4,1559).   ● [Trump]   Nastroje wokół PLNa oraz innych walut EM poprawiła wypowiedź prezydenta Trumpa o możliwości zawarcia przez USA nowej umowy handlowej z Chinami, dzięki której udałoby się uniknąć wojny handlowej pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata.   ● [USA]   Zniżce kursu USD/PLN (min. 3,9605) sprzyjały anty-dolarowe wiadomości z USA o nadspodziewanym wzroście nowych wniosków o zasiłek w poprzednim tygodniu (219 tys. vs prognoza 215; poprzednio 214 tys.) oraz o większym, niż zakładano spadku indeksu Fed z Filadelfii w lutym (18,1 pkt vs prognoza 19,4 pkt; poprzednio 44,3 pkt).   ● [PL]   Lokalnym wsparciem makroekonomicznym dla naszego pieniądza była informacja o większym od oczekiwań odbiciu krajowej produkcji budowlano-montażowej w styczniu (4,3% r/r vs prognoza 0,9%; poprzednio -8%). Jednak zyski złotego ograniczyły inne wiadomości z polskiej gospodarki o spadku produkcji przemysłowej (-1% r/r vs prognoza -1,0%; poprzednio: 0,2%) oraz o najniższym od października 2021 wzroście wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w poprzednim miesiącu (9,2% r/r vs prognoza 9,3%; poprzednio: 9,8%).


Przed nami
   
● [PMI]   Koniec tygodnia przyniesie publikacje wstępnych wyników wskaźników PMI w lutym, które mogą nam pokazać wpływ pierwszych protekcjonistycznych decyzji Donalda Trumpa na aktywność firm w strefie euro i w USA. Dalsza poprawa koniunktury w Eurolandzie zwiększyłaby nadzieje na Trumpo-odporność europejskiego biznesu, co może zwiększyć wartość wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0525) oraz jego sąsiadów z Regionu Europy Środkowo-Wschodniej (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1500, USD/PLN: 3,9500). Z kolei większa aktywność przedsiębiorców amerykańskich da przewagę dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0375; punkty oporu EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 4,1000).   ● [Inne]   Dodatkowym wzywaniem makroekonomicznym dla zielonej waluty będzie publikacja danych z USA nt. nastrojów i oczekiwań inflacyjnych konsumentów w lutym (finalny raport Uniwersytetu Michigan) oraz nt. sprzedaży domów na rynku wtórnym w styczniu.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Trump obwinił złotego

 (czwartek, 20-02, 8:50)


 Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obwinił Ukrainę o wojnę z Rosją.
 Wielka Brytania: w styczniu inflacja CPI nadspodziewanie wzrosła 
 Protokół Fed: Bank chce dalszego postępu ws. inflacji, zanim dokona kolejnej obniżki stóp procentowych.
 Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w Polsce, amerykański raport jobless claims, indeks Fed z Filadelfii oraz wystąpienia publiczne 4 polityków Fed. 

Za nami

Złoty ma za sobą najgorszy dzień w tym roku (EUR/PLN max. 4,1827, USD/PLN max. 4,0195).   ● [UKR]   PLN oraz inne waluty EU znalazły się w odwrocie po słowach Donalda Trumpa, który obwinił Ukrainę o wojnę z Rosją. Pro-rosyjskie komentarze amerykańskiego prezydenta zwiększyły obawy, że pójdzie na duże ustępstwa w negocjacjach z Putinem, aby zawrzeć porozumienie, które mogłoby podważyć bezpieczeństwo Kijowa oraz całej Europy.   ● [PL]   Makroekonomicznym obciążeniem dla złotego stały się mieszane dane nt. nastrojów polskich konsumentów w lutym, które pokazały poprawę bieżących (BWUK) oraz pogorszenie przyszłych oczekiwań dot. tendencji w najbliższych miesiącach (WWUK).   ● [UK]   Naszej walucie nie przysłużyła się również wiadomość o nadspodziewanym wzroście brytyjskiej inflacji CPI w styczniu (3% vs prognoza 2,8%; poprzednio 2,5%). Może ona pokrzyżować plany Banku Anglii, który ogłosił niedawno, że będzie stopniowo obniżał stopy procentowe BoE (w reakcji na słabe perspektywy wzrostu gospodarczego w Zjednoczonym Królestwie). Perspektywa wolniejszego luzowania brytyjskiej polityki pieniężnej sprzyjała funtowi.   ● [USA]   Oprócz szterlinga, wśród walut G10 dobrze radził sobie dolar, który zyskał po tym, jak protokół z ostatniego posiedzenia Fed pokazał, że Bank chce dalszego postępu ws. inflacji, zanim dokona kolejnej obniżki stóp procentowych.

Przed nami
   ● [PL]   Czwartek przyniesie publikacje ważnych danych z polskiej gospodarki nt. produkcji przemysłowej, inflacji PPI oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w styczniu. Wyższe wyniki mogłyby przywrócić popyt na złotego (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,1500, USD/PLN 3,9500), natomiast niższe mogą pogłębić wczorajszą korektę spadkową (punkty oporu: EUR/PLN 4,2000, USD/PLN 4,1000).   ● [USA]   Jeśli chodzi o rynek bazowy, to kurs EUR/USD może podążać za danymi z USA nt. nowych wniosków o zasiłek i aktywności w regionie środkowo-atlantyckim (indeks Fed z Filadelfii) oraz za narracją polityków Fed. W kolejności chronologicznej głos zabiorą prezesi oddziałów Rezerwy Federalnej z Chicago (Austan Goolsbee) i St. Louis (Alberto Musalem) oraz członkowie zarządu Banku: Michael S. Barr i Adriana Kugler. Lepsze wyniki makroekonomiczne z USA oraz jastrzębie głosy członków FOMC (sugerujące dłuższą pauzę w obniżkach stóp Fed) umocnią dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0375). Natomiast odwrotny splot wydarzeń go osłabi (punkt oporu EUR/USD: 1,0525).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Nastrojony biznes i kakofonia polityczna

  (środa, 19-02, 8:50)


 Przedstawiciele USA i Rosji rozpoczęli rozmowy ws. zakończenia wojny w Ukrainie.
 Kotecki (RPP): do obniżki stóp NBP dojdzie na początku III kwartału, najpóźniej we wrześniu.
 Niemcy: w lutym nastroje ekonomiczne wg ZEW są najlepsze od lipca 2024.
 Kalendarz Eko: nastroje konsumentów w Polsce oraz protokół z posiedzenia Fed.

Za nami
   ● [USA-RUS]   Wtorkowa sesja na rynkach finansowych upłynęła w cieniu wydarzeń w Rijadzie (Arabia Saudyjska), gdzie rozpoczęły się rozmowy przedstawicieli USA i Rosji ws. zakończenia wojny w Ukrainie. Brak obecności reprezentantów rządu Kijowa oraz innych europejskich stolic przy stole negocjacyjnym zrodził obawy, że Donald Trump chce rozwiązać konflikt na warunkach Władimira Putina, co zmartwiło waluty EU (EUR/USD min. 1,0435).   ● [RPP]   Lokalnie złotemu (EUR/PLN max. 4,1678) ciążyła opinia Ludwika Koteckiego z RPP, wg której do obniżki stóp NBP dojdzie na początku III kwartału, najpóźniej we wrześniu.   ● [NY]   Zwyżce kursu USD/PLN (max. 3,9888) sprzyjała pro-dolarowa informacja o niespodziewanej poprawie warunków gospodarczych w stanie Nowy Jork w lutym (indeks NY Empire State: 5,7 pkt vs prognoza -1 pkt; poprzednio -12,6 pkt).   ● [ZEW]   Straty PLNa oraz innych walut europejskich zamortyzował najwyższy od lipca 2024 wynik niemieckiego indeksu nastrojów ekonomicznych wg ZEW w lutym (26 pkt pkt vs prognoza: 20,0 pkt.; poprzednio: 10,3 pkt.).

Przed nami
   
● [Fed]   Dziś głównym punktem programu ekonomicznego będzie publikacja zapisu z ostatniego posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej. W jego treści inwestorzy będą doszukiwać się wskazówek ws. ewentualnej reakcji FOMC na dalszy wzrost inflacji. Wg ekonomistów Bank of America, Fed nie ma powodu do dalszych obniżek stóp, a kolejnym ruchem może być ich podwyżka. Jastrzębi protokół, sugerujący taką możliwość byłby trampoliną do mocniejszego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0375), kosztem jego rywali z G10 i z EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 4,1000). Z kolei mniej prawdopodobny gołębi zapis, sygnalizujący możliwość wznowienia cięć w ciągu najbliższych miesięcy, byłby negatywny dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0525), a tym samym pozytywny dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1500, USD/PLN: 3,9500).   ● [PL]   O pozycji wyjściowej PLNa przed tym wydarzeniem, zdecydują dane o nastrojach polskich konsumentów w lutym (wskaźniki BWUK i WWUK). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

a Trump wiedział, nie powiedział

  (wtorek, 18-02, 8:50)


 Japonia: w IV kwartale 2024 odnotowano niespodziewany wzrost dynamiki PKB.
Zełenski: Ukraina nie wiedziała o rozpoczynających się w Arabii Saudyjskiej rozmowach USA-Rosja i nie uzna ich wyników.
 Kalendarz Eko: indeks instytutu ZEW z Niemiec oraz amerykański wskaźnik NY Empire State

Za nami
   
● [JPY]   Początek tygodnia na rynku walutowym przyniósł wzrost notowań japońskiego jena. Waluta Kraju Kwitnącej Wiśni zyskała na wartości po informacji o niespodziewanym wzroście dynamiki PKB Japonii w IV kwartale 2024 (2,8% p.a vs prognoza 1%; poprzednio 1,7%), która dostarczyła politykom BoJ ważki argument za kolejną podwyżką stóp procentowych. W efekcie rynek terminowy wycenia, że do końca grudnia Bank Japonii podwyższy stopy łącznie o 35 punktów bazowych.   ● [EU]   Na drugim biegunie znalazły się waluty EU (w tym złoty), które oddały część zeszłotygodniowych zysków po tym jak weekendowa konferencja bezpieczeństwa w Monachium nie przyniosła wyczekiwanych szczegółów planu Donalda Trumpa dot. zakończenia wojny w Ukrainie, za to przyniosła informację od delegacji amerykańskiej, że Europa nie weźmie udziału w rozmowach pokojowych. W dodatku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że nie wiedział o rozpoczynających się rozmowach przedstawicieli Białego Domu i Kremla w Arabii Saudyjskiej i nie uzna ich wyników. Wobec nieobecności inwestorów z USA (Dzień Prezydenta), rynek walutowy w Londynie zamknął się wczoraj o godzinie 17:00 na poziomie EUR/USD 1,0482, EUR/PLN 4,1590, USD/PLN 3,9687.

Przed nami
Dziś poznamy ważne wskaźniki makroekonomiczne z Niemiec oraz z USA.   ●  [DE]   Punktualnie o godzinie 11:00 opublikowany zostanie indeks nastrojów ekonomicznych w Niemczech. Prognozowany wzrost ZEW (jeśli się spełni) może pokrzepić euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0525) oraz jego sąsiadów z Regionu Europy Środkowo-Wschodniej (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1500, USD/PLN: 3,9500).   ●  [USA]   Natomiast w drugiej części dnia zostaną ogłoszone dane z USA nt. koniunktury gospodarczej w stanie Nowy Jork. Dodatni wynik indeksu NY Empire State mógłby poprawić nadszarpnięty ostatnio makro-wizerunek dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0375), kosztem jego rywalu z G10 i z EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 4,1000).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.