Niedźwiedzia przysługa sąsiedzka

   (poniedziałek, 03-02, 8:50)


Niemcy: w grudniu sprzedaż detaliczna spadła najbardziej od lutego 2024.
USA: w grudniu inflacja PCE wzrosła do najwyższego poziomu od kwietnia 2024.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu w krajach EU i USA oraz inflacja HICP w Eurolandzie.

Za nami
Po bardzo dobrym styczniu w wykonaniu złotego, w ostatni dzień miesiąca (w piątek) przyszedł czas na korektę.   ● [DE]   Na rynku EUR/PLN (max. 4,2315) wystarczający pretekst dostarczyła wiadomość o największym od lutego 2024, spadku sprzedaży detalicznej w Niemczech tj. u naszego kluczowego partnera handlowego (-1,6% m/m vs prognoza 0,2%; poprzednio -0,1%).   ● [USA]   Zwyżce kursu USD/PLN (max. 4,1404) sprzyjała pro-dolarowa informacja o najwyższym od kwietnia 2024, wyniku amerykańskiej inflacji PCE w grudniu (2,6% r/r vs prognoza 2,6%; poprzednio 2,4%), która dała FOMC argument za dłuższą przerwą w obniżkach stóp Fed. Członkini zarządu Rezerwy Federalnej Michelle Bowman powiedziała w piątek, że chce zobaczyć dalszy postęp w kwestii inflacji, zanim amerykański bank centralny ponownie obniży stopy funduszy federalnych. Zielona waluta była także beneficjentem decyzji prezydenta USA o nałożeniu od 1 lutego, 25-procentowych ceł na Kanadę i Meksyk. Wcześniej agencja Reutersa powołując się na swoje źródła w Białym Domu podała, że Trump opóźni pobór ceł do 1 marca.   [DE cd.]   Wzrost kursu EUR/PLN limitowała wiadomość o niespodziewanym spadku inflacji CPI w Niemczech (2,3% r/r vs prognoza 2,6%; poprzednio 2,6%), która zwiększyła szanse na kolejną obniżkę stóp ECB w marcu.

Przed nami
   ●
[PLN]   Już za chwilę zobaczymy, jak na początku roku wyglądała aktywność firm w naszym kraju. Informacji w tej sprawie dostarczy nam indeks PMI dla polskiego sektora przemysłu, który zostanie opublikowany o godzinie 9:00. Wzrost tego wskaźnika zwiastujący dobrą koniunkturę będzie zachęcać inwestorów do wznowienia zakupów złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1500, USD/PLN: 4,0000), a spadek może pogłębić piątkową korektę (punkty oporu EUR/PLN: 4,2400, USD/PLN: 4,1500).   [EUR/USD]   Na rynku EUR/USD kierunek notowań wyznaczą dane nt. inflacji w strefie euro oraz nt. aktywności w sektorze przemysłu USA. Dalszy spadek dynamiki cen konsumpcyjnych w Eurolandzie zwiększy szanse na kolejną obniżkę stóp ECB, co będzie zwiększać dysparytet stóp procentowych i szkodzić euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0200). Z kolei niższy wynik amerykańskiego wskaźnika ISM rozczaruje dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0530).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.