Rosnąca inflacja i znakomite dane z rynku nieruchomości wspierają USD. PLN zyskuje dzięki spadkowi ryzyka i dobrym danym nt. sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej.

(poniedziałek, 20-07, 08:40)

Rynki w Europie
(17-07-2015)
W piątek prawdopodobieństwo Grexitu spadło do zera po tym jak niemiecki Bundestag wyraził zgodę na rozpoczęcie negocjacji z Grecją w sprawie nowego programu pomocy finansowej z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji, a Rada Europy zaakceptowała udzielenie Grecji pomostowej pożyczki z EFSM o wartości 7,16 mld EUR na spłatę bieżących zobowiązań wobec MFW i ECB. W tej sytuacji zainteresowanie uczestników rynków finansowych przesunęło się w stronę różnic w polityce monetarnej FED w stosunku do ECB, BoJ i PBoC oraz fundamentów gospodarki amerykańskiej. W tym dniu opublikowano ważne informacje z za oceanu na temat inflacji CPI i rynku nieruchomości, które wzmocniły przekonanie inwestorów co do zbliżającej się decyzji FED o rozpoczęciu w 2015 roku normalizacji amerykańskich stóp procentowych pozostających na zerowym poziomie od blisko dekady. Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów ceny konsumpcyjne w USA wrosły w czerwcu piąty miesiąc z rzędu, a dane na temat liczby pozwoleń na budowę (najwyższej od ośmiu lat) i rozpoczętych budów domów w USA zaskoczyły nawet największych optymistów (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Nowe informacje zza oceanu stały się paliwem do dalszej aprecjacji dolara, który spadł w piątek w relacji do euro do poziomu 1,0841, najniższego od 27 maja br. Większość strategów zwraca uwagę na możliwość spadku kursu EUR/USD poniżej parytetu w dłuższym horyzoncie czasowym, a wielu z nich obstawia taki scenariusz już w 2016 roku. Słabość wspólnej waluty i widoki na podwyżkę stóp w Wielkiej Brytanii jeszcze w tym roku zasygnalizowaną w zeszłym tygodniu przez Marka Carney'a, prezesa BoE pogrążyły kurs EUR/GBP do poziomu 0,6992, najniższego od ponad siedmiu lat. Rynek walutowy w Londynie zamknął się w piątek o godzinie 17:00 na poziomie EUR/USD 1,0855 (-0,27 % od 8:00), GBP/USD 1,5633 (0,00 % od 8:00), USD/JPY 123,96 (-0,07 % od 8:00). Spadek fali optymizmu wywołanej rozwiązaniem sprawy greckiego zadłużenia na kolejne trzy lata i powrót do analizy fundamentalnej spowodował wyhamowanie wzrostów na giełdach w Europie i mieszane wyniki najważniejszych indeksów (DAX: -0,37 %; CAC40: +0,06 %; FTSE100: -0,31 %), które odzwierciedlały reakcje inwestorów na wyniki kwartalne poszczególnych spółek giełdowych. Wśród największych wygranych piątkowej sesji znalazł się szwedzki wytwórca urządzeń telekomunikacyjnych Ericsson oraz norweska firma z branży medialnej Schibsted, których akcje wzrosły odpowiednio o 3,4% i 7,4% po publikacji lepszych od oczekiwań wyników za drugi kwartał. Spadek popytu na akcje wywołał wzrost optymizmu na europejskim rynku długu. Ceny papierów skarbowych rosły w niemal wszystkich krajach Starego Kontynentu (poza Niemcami i Wielką Brytanią). Największe wzrosty zanotowano w Grecji, gdzie rentowność dziesięcioletnich obligacji spadła o 54,6 punktów bazowych z 11,697 % do 11,151%.Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub przez Infolinię WR (+48 22 790 7900).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku
Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.