Tusk: Grecja ma czas do czwartku, decyzja EU do niedzieli. Junker: Jesteśmy przygotowani na Grexit. PLN i waluty CEE pod presją. Dziś protokół FOMC.

(środa, 08-07, 08:40)

Rynki w Europie
(07-07-2015)
We wtorek znów Grecja zdominowała pierwsze strony niemal wszystkich mediów ekonomicznych. Wśród inwestorów europejskich dużym echem odbiła się decyzja Europejskiego Banku Centralnego, który jeszcze w poniedziałek wieczorem wbrew oczekiwaniom rządu w Atenach podjął decyzję o pozostawieniu bez zmian limitu finansowania awaryjnego ELA dla Banku Grecji (i pośrednio dla greckich banków komercyjnych) oraz o zwiększeniu wymogów dotyczących zabezpieczeń tego finansowania. Wczorajsze spotkanie Eurogrupy (ministrów finansów krajów strefy euro) zakończyło się bez rezultatów, a jego uczestnicy nie kryli rozczarowania. Nowy grecki minister finansów Euklid Cakalotos nie przedstawił spodziewanych szczegółów propozycji nowego programu pomocy dla Grecji poprzestając na ogólniakach. Wtorkowe gazety (w tym sueddeutsche.de) donosiły, że greckie propozycje tylko nieznacznie różnią się od ostatnich propozycji wierzycieli. Większość członków Eurogrupy jednoznacznie opowiedziała się za brakiem możliwości redukcji greckiego zadłużenia pozostając otwarta na dyskusje ws. restrukturyzacji terminów spłaty. Rozwój wypadków wokół Grecji spowodował we wtorek znaczny odpływ kapitału w stronę dolara i amerykańskich obligacji. Inwestorzy powoli tracą cierpliwość i wiarę w możliwość uniknięcia Grexitu. Kurs EUR/USD spadł wczoraj o blisko 1% osiągając w najniższym punkcie sesji wartość 1,0917 nienotowaną od pięciu tygodni. Na wartości traciły waluty krajów peryferyjnych strefy euro (w tym PLN, HUF i CZK) oraz waluty krajów eksportujących surowce (np. AUD osiągnął sześcioletnie minimum), których ceny w większości spadały wraz z przewidywaniami spadku popytu wywołanego greckim kryzysem. Ponadto słabe wyniki brytyjskiej gospodarki (niska produkcja przemysłowa) zepchnęły o około 1% w dół wartość funta wobec dolara. O godzinie 17:00 rynek w Londynie zamknął się na poziomie EUR/USD 1,0936 (-0,92 % od 8:00), GBP/USD 1,5418 (-1,19 % od 8:00), USD/JPY 122,21 (-0,34 % od 8:00). Wobec pogłębiającego się kryzysu zaufania uczestnicy rynków finansowych spodziewają się działań ze strony ECB (włącznie z poszerzeniem programu luzowania ilościowego), które ustabilizują rynek. Te oczekiwania wsparły dodatkowo wzmożony popyt na europejskie papiery skarbowe, które wczoraj gremialnie zyskiwały na wartości. Rentowność niemieckich obligacji dziesięcioletnich spadła wczoraj do najniższego poziomu od miesiąca (o 12,3 pb z 0,766 % do 0,643 %), powiększając na niekorzyść EUR spread w stosunku do obligacji amerykańskich. Na rynkach akcji w całej Europie inwestorzy kontynuowali wyprzedaż (DAX: -1,96 %; CAC40: -2,27 %; FTSE100: -1,58 %) i znów największe spadki wartości zanotowały banki m.in. ze względu na ich ekspozycję na ryzyko greckie, wśród nich Banca Monte dei Paschi (-7,5%), Banco Popular (-4,5%), BBVA i Societe Generale (-2%). Brytyjski Royal Bank of Scotland stracił -2,8% wartości po tym jak rząd w Londynie ujawnił plany sprzedaży swoich udziałów w tym banku.

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl) lub przez Infolinię WR (+48 22 790 7900).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.