Otwarcie nowej fazy w stosunkach USA-EU zwiększa apetyt na złotego.

(czwartek, 26-07, 8:00)

Niemiecki indeks IFO najniżej od marca 2017.
Trump: wchodzimy w nową fazę w stosunkach z Unią Europejską.
Juncker: UE obniży cła na towary przemysłowe z USA i zwiększy import amerykańskiej soi.
Trump: wstrzymamy wprowadzenie ceł na europejskie samochody.
Sprzedaż nowych domów w USA spadła do najniższego poziomu od 8 miesięcy.
Kalendarz Eko: decyzja ECB ws. polityki pieniężnej Eurolandu. 
 
Za nami
   ● [Trump-Juncker]   W środę uczestnicy rynków finansowych czekali na wynik spotkania prezydenta USA z przewodniczącym Komisji Europejskiej. Szczególne zainteresowanie tym wydarzeniem wynikało z napięcia w stosunkach handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską, które wzrosło po niedawnym wprowadzeniu amerykańskich ceł importowych na europejską stal i aluminium oraz zapowiedzi podwyższenia taryfy celnej na samochody importowane z EU. Obawy o przyszłość potężnego sektora motoryzacyjnego w Niemczech, obniżyły indeks instytutu IFO (obrazujący nastroje inwestorów zza Odrą) do najniższego poziomu od marca 2017 (101,7 pkt). Jeszcze przed przybyciem Junckera do Białego Domu, nadzieje na happy end spotkania zwiększył sam Trump, który napisał na Twitterze, że ''USA i UE powinny porzucić wszystkie wzajemne taryfy i bariery'', choć jak dodał: ''Bruksela 'nie zrobi tego''. Wieczorem, podczas wspólnej konferencji prasowej, obaj politycy podkreślili, że ich celem jest obniżenie ceł i barier handlowych pomiędzy USA i Europą. Amerykański prezydent ogłosił "nową fazę" w stosunkach USA - UE. Zgodził się wstrzymać cła na europejskie auta i podjąć próbę rozwiązania sporu dot. taryf na metale oraz dwustronnego handlu.   ● [Euro, złoty]   Odpowiedzią rynku walutowego na pojednawcze gesty handlowe przywódców USA i EU było umocnienie euro (EUR/USD max. 1,1744) oraz walut regionu CEE i złotego (min. EUR/PLN 4,2888, USD/PLN 3,6543), które są uznawane za bardziej uzależnione od koniunktury w handlu zagranicznym niż dolar.   ● [Wall Street]   Z kolei zapowiedź przez Junckera, obniżenia taryf na amerykańskie produkty przemysłowe oraz zwiększenia importu amerykańskiej soi, spowodowała wzrost apetytu na akcje spółek notowanych na Wall Street. W efekcie wszystkie trzy główne indeksy nowojorskiej giełdy zakończyły dzień na sporym plusie (DJI: + 0,68% do 25414,10 pkt; S&P500: +0,91% do 2846,07 pkt; NASDAQ: +,117% do 7932,24 pkt).   ● [Dolar]   Wczorajszą złą passę amerykańskiej waluty podtrzymały kolejne negatywne informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości. Tym razem rozczarowały dane nt. sprzedaży nowych domów, która w czerwcu spadła o 5,3% (m/m) i była najniższa od 8 miesięcy (631 tys.). Nie pomagały też dolarowi wczorajsze zwyżki cen ropy (Brent: +0,67% do 73,93 USD/bbl; Crude: +1,14% do 69,30 USD/bbl), stymulowane przez zaskakująco duży spadek amerykańskich zapasów komercyjnych i dalsze obniżenie importu surowca do USA.
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Wydarzeniem ekonomicznym numer 1 dzisiejszej sesji będzie decyzja Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego ws. polityki pieniężnej Eurolandu. Większość analityków uważa, że ze względu na zmiany europejskiej polityki monetarnej ogłoszone na poprzednim posiedzeniu ECB (więcej na ten temat w naszym Alercie FX24 z 15-06), dzisiejsze spotkanie będzie miało spokojny przebieg. Zdaniem Royal Bank of Scotland, podczas konferencji Mario Draghi powtórzy, że stopy procentowe w strefie euro pozostaną na obecnym poziomie "przynajmniej do lata 2019".   ● [Scenariusze]   Jeszcze bardziej ostrożna wypowiedź prezesa ECB osłabi euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1650) i umocni waluty regionu CEE, włączając złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,6500). Ewentualny wzrost optymizmu Draghi'ego ws. terminu pierwszej podwyżki stóp ECB zwiększy atrakcyjność wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1750). Jej zakupy mogą być realizowane ze sprzedaży złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3350, USD/PLN: 3,7000) i innych walut peryferyjnych strefy euro, które są beneficjentami ultra luźnej polityki pieniężnej w Eurolandzie.   ● [Pozostałe wydarzenia]   Spośród nowych danych makro, których publikacje zaplanowano na dziś warto zawrócić uwagę na kolejne informacje z gospodarki USA dot. zamówień w przemyśle oraz liczby nowych wniosków o zasiłek.
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.