Atak ATACMS

 (środa,20-11, 8:50)


 Ukraina po raz pierwszy zaatakowała rosyjskie terytorium amerykańskimi rakietami ATACMS.
 Prezydent Putin podpisał dekret zatwierdzający zaktualizowaną doktrynę nuklearną.
 Iwona Duda (RPP): dyskusja o ewentualnych obniżkach stóp NBP nastąpi w marcu przyszłego roku.
 Kalendarz Eko: wystąpienia publiczne trzech polityków Fed (Barr, Cook i Bowman). 

Za nami
   ● [UKR-RUS]   Od początku tygodnia rośnie napięcie geopolityczne na linii NATO-Rosja. Po tym, jak ustępująca administracja USA zezwoliła Ukrainie na wykorzystanie amerykańskiej broni do rażenia celów w głębi Rosji, wczoraj Putin podpisał dekret zatwierdzający zaktualizowaną doktrynę nuklearną. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami Moskwa może użyć broni jądrowej w przypadku „krytycznego zagrożenia" suwerenności i integralności terytorialnej Rosji. Groźba takiego scenariusza wzrosła po tym, jak ukraińska armia po raz pierwszy zaatakowała rosyjskie terytorium (arsenał broni w obwodzie briańskim), amerykańskimi rakietami ATACMS. Geopolityczny niepokój udzielił się złotemu (EUR/PLN max. 4,3358, USD/PLN max. 4,1197).   ● [RPP]   Monetarnym obciążeniem dla naszego pieniądza stała się opinia Iwony Dudy z RPP, która uważa, że dyskusja o ewentualnych obniżkach stóp NBP nastąpi w marcu przyszłego roku.   ● [USA]   Straty walut EU zmniejszyła wiadomość o spadku wydanych pozwoleń oraz rozpoczętych budów domów w USA w październiku, która osłabiła konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,0609).


Przed nami
   
● [Fed]   W kontekście spadku oczekiwań rynku na grudniową obniżkę stóp Fed, warto dziś posłuchać wystąpień publicznych trzech członków zarządu Banku Rezerwy Federalnej: Michaela S. Barra, Lisy Cook oraz Michelle Bowman.   ● [Scenariusze]   Jeżeli podzielą niedawną opinie prezesa Powella, że Bank nie musi się spieszyć z kolejnymi obniżkami stóp Fed, to dolar zyska (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0500), a jego rywale z G10 i EM stracą na wartości (punkty oporu EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 4,1500). Jeśli jednak opowiedzą się za cięciem stóp w przyszłym miesiącu, wówczas należy się liczyć z osłabieniem zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0700) oraz z umocnieniem złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9500). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.