Niemcy stracą 1%

 (czwartek, 14-11, 8:50)


 USA: w październiku inflacja CPI wzrosła zgodnie z oczekiwaniami.
 Nagel (Bundesbank, ECB): plany taryfowe Trumpa mogą kosztować niemiecką gospodarkę 1% PKB.
 Kochalski (RPP): przestrzeń do cięcia stóp NBP może pojawić się już w marcu przyszłego roku.
 Kalendarz Eko: PKB Polski w III kw. oraz wystąpienie publiczne prezesa Fed.

Za nami

   ● [CPI USA]   Wczorajsza publikacja danych o amerykańskiej inflacji CPI zwiększyła szanse na grudniową obniżkę stóp Fed. Mimo, że dynamika cen konsumpcyjnych w USA zwiększyła się zgodnie z oczekiwaniami rynku (z 2,4% r/r do 2,6% r/r) prawdopodobieństwo kolejnego cięcia stóp o 25 pb. w przyszłym miesiącu wzrosło z 60% do 82%, co przełożyło się na chwilowe osłabienie dolara (EUR/USD max. 1,0653, USD/PLN min. 4,0695). Straty zielonej waluty zniwelowała opinia prezes oddziału Fed z Dallas Lorie Logan, wg której Bank powinien ostrożnie postępować w kwestii dalszych obniżek stóp procentowych, aby nie dopuścić do ponownego rozpalenia inflacji (EUR/USD min. 1,0535, USD/PLN max. 4,1232).   ● [ECB]   Wspólnej walucie szkodziła wypowiedź Joachima Nagela – prezesa Bundesbanku, (będącego jednocześnie członkiem Rady Prezesów ECB), w której wyraził opinię, że plany taryfowe Trumpa mogą kosztować niemiecką gospodarkę 1% PKB.   ● [RPP]   Lokalnie złotemu ciążyło stwierdzenie Cezarego Kochalskiego z RPP, że przestrzeń do cięcia stóp NBP może pojawić się już w marcu przyszłego roku. Jego słowa kontrastowały z wtorkowym komentarzem Ireneusza Dąbrowskiego z RPP, wg którego Rada powinna przesunąć termin obniżek stóp NBP na III kwartał 2025. 

Przed nami
   ● [PKB PL]   Dziś poznamy wstępne dane nt. wzrostu gospodarczego w Polsce w III kwartale. Analitycy spodziewają się spadku dynamiki polskiego PKB z 3,2% do 2,7%. Materializacja tej prognozy (lub rzecz jasna niższy wynik) mogłaby zwiększyć oczekiwania rynku na szybsze tempo obniżek stóp NBP w przyszłym roku, co byłoby niekorzystne dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 4,1500). Natomiast lepsze dane z polskiej gospodarki mogłyby pomóc naszej walucie otrząsnąć się po wygranych przez Trumpa wyborach prezydenckich w USA i ostatnim rajdzie dolara (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9500).   ● [Fed]   Rynek USD podąży dziś za narracją prezesa Fed, który może odnieść się do wczorajszej informacji o wzroście inflacji cen konsumpcyjnych w USA (w kontekście przyszłych decyzji monetarnych za oceanem). Jeżeli Powell potwierdzi, że ostatni wynik CPI przybliża Fed do podjęcia decyzji o kolejnej obniżce stóp w grudniu wówczas dolar może stracić na wartości (punkt oporu EUR/USD: 1,0700). Natomiast jastrzębi przekaz przewodniczącego (sygnalizujący wstrzymanie cyklu lub mniej cięć w przyszłym roku) mógłby rozpędzić zieloną walutę do dalszych wzrostów (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0500). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.