Złoty jak zaufanie, spada

(piątek, 22-11, 8:50)


 Rosja wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny w kierunku Ukrainy.
 Polska: w listopadzie zaufanie konsumentów spadło (wg BWUK).
★ USA: w listopadzie aktywność regionie środkowo-atlantyckim nieoczekiwanie spadła.
 Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA. 

Za nami
Podczas wczorajszej sesji, inwestorzy z rynku PLN musieli się mierzyć z kolejnymi niepokojącymi informacjami z frontu wojny rosyjsko-ukraińskiej oraz z krajowej gospodarki.   ● [UKR-RUS]   Źródłem geo-obaw stała się informacja, że Rosja zaatakowała Ukrainę nowym, międzykontynentalnym pociskiem balistycznym. Co gorsza dla złotego, rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oświadczyła, że baza amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce "prowadzi do zwiększonego poziomu zagrożenia nuklearnego" i w związku z tym Redzikowo trafiło na rosyjską "listę priorytetowych celów do potencjalnego zniszczenia".   ● [PL]   Jakby tego było mało, makroekonomicznym obciążeniem dla naszego pieniądza stały się wiadomości o spadku zaufania polskich konsumentów w listopadzie wg BWUK oraz o niespodziewanym pogłębieniu regresu krajowej produkcji budowlano-montażowej w październiku (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). Pod wpływem tych zdarzeń kurs EUR/PLN wzrósł do max. 4,3527, a rynek USD/PLN zameldował się na najwyższym poziomie od ponad roku (max. 4,1537).   ● [USA]   Zyski zielonej waluty wobec złotego mogły być nawet większe, gdyby nie anty-dolarowa informacja o zaskakującym spadku aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim USA. W listopadzie indeks Fed w Filadelfii stopniał do -5,5 pkt (z 10,3 pkt w październiku), podczas gdy rynek oczekiwał jego marginalnego spadku do 7,9 pkt. Mimo tej publikacji rynek bazowy EUR/USD pokonał punkt wsparcia 1,05 (min. 1,0461).

Przed nami
   
 ● [PMI]   Dziś zostaną opublikowane wstępne wyniki indeksów PMI, które pokażą nam w zarysie perspektywy rozwoju gospodarek strefy euro i USA, w obliczu powrotu prezydentury Trumpa i jego protekcjonistycznej polityki handlowej.   ● [Scenariusze]   Analitycy oczekują wzrostów (m/m) wskaźników dla Stanów Zjednoczonych i braku zmian w Eurolandzie, co (jeśli się spełni) będzie wodą na młyn dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0400) oraz piaskiem w trybach dla walut EU (punkty oporu EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 4,2000). Gdyby jednak zrealizował się odwrotny scenariusz makroekonomiczny to amerykański pieniądz straci (punkt oporu EUR/USD: 1,0600), a zyskają euro i jego sąsiedzi z regionu CEE  (punkty wsparcia EUR/PLN 4,3000, USD/PLN 4,0000). 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.