Skurcz w III kwartale ’24, konsylium w I kwartale ’25

 (piątek, 15-11, 8:50)


 Polska: w ujęciu kwartalnym polska gospodarka nieoczekiwanie się skurczyła.
 Kotecki (RPP): dyskusja o cięciu stóp NBP może rozpocząć się w marcu 2025.
 Wnorowski (RPP): w I kw. 2025 r. zobaczymy wystarczającą liczbę przesłanek do tego, by rozmawiać o obniżkach stóp NBP.
 USA: w październiku inflacja PPI nadspodziewanie wzrosła.
 Kalendarz Eko: polska inflacja CPI (finalna w X’24) oraz amerykańska sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa.

Za nami
   ● [PLN]   Wczorajsze wypowiedzi polityków RPP oraz opublikowane dane nt. polskiego PKB zwiększyły szanse na obniżkę stóp NBP, w pierwszej połowie przyszłego roku. Członek krajowej Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki uważa, że dyskusja o cięciu stóp może rozpocząć się w marcu. W podobnym tonie wypowiedział się wczoraj jego kolega z RPP Henryk Wnorowski, który sądzi, że w I kw. 2025 r. zobaczymy wystarczającą liczbę przesłanek do tego, by rozmawiać o obniżkach stóp procentowych. Pozycje gołębiego skrzydła RPP wzmocniła wiadomość o spadku dynamiki (w ujęciu rocznym) Produktu Krajowego Brutto Polski w III kwartale z 3,2% r/r do 2,7% r/r. Co gorsza, względem przedniego kwartału (k/k) polska gospodarka skurczyła się o 0,2% (wobec oczekiwanego wzrostu o 0,2%).   ● [USD]   Złotemu (EUR/PLN max. 4,3449, USD/PLN max. 4,1384) szkodził również utrzymujący się popyt na konkurencyjnego dolara. Mocy zielonej walucie dodały informacje o nadspodziewanym wzroście amerykańskiej inflacji PPI w październiku (2,4% r/r vs prognoza 2,3%; poprzednio 1,9%) oraz o nieoczekiwanym spadku liczby nowych wniosków o zasiłek w USA w poprzednim tygodniu (217 tys. vs prognoza 224 tys. poprzednio 221 tys.). W dodatku prezes Fed Jerome Powell powiedział, że Fed nie spieszy się z dalszymi obniżkami stóp funduszy federalnych.

Przed nami
   
 ● [USA]   Koniec tygodnia przyniesie publikacje bardzo ważnych danych z USA nt. sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w październiku. Wyższe od prognoz wyniki (odpowiednio: +0,3% m/m i -0,3% m/m) mogą dać dolarowi nowe paliwo do wzrostu (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0500). Zapłacą za nie jego rywale z rynków G10 i EM, w tym PLN (punkty oporu EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 4,1500). W przypadku niższych rezultatów zza oceanu może dojść do korekty spadkowej zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0700) oraz odbicia złotego i jego kompanów z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9500).   ● [PL]   Gracze z rynku PLN powinni także zwrócić uwagę na publikacje finalnych danych o krajowej inflacji CPI w październiku. Wstępne pokazały jej wzrost do 5% (z 4,9% we wrześniu). 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.