Rada dla Rady

  (środa,13-11, 8:50)


 Niemcy: w listopadzie wg ZEW nastroje ekonomiczne znacznie spadły.
 Dąbrowski (RPP): Rada powinna przesunąć termin obniżek stóp NBP na III kwartał 2025.
 Cena Bitcoina zbliżyła się wczoraj do granicy 90 tys. USD.
 Kalendarz Eko: inflacja CPI w USA oraz wystąpienia publiczne trzech polityków Fed.

Za nami
Wtorkowa sesja walutowa przyniosła dalszy spadek wyceny euro.   ● [DE]   Kurs EUR/USD pokonał barierę 1,06 (min. 1,0595) po informacji o znacznym spadku nastrojów ekonomicznych w Niemczech. W listopadzie indeks ZEW stopniał z 13,1 pkt w październiku do 7,4 pkt, podczas gdy rynek oczekiwał jego marginalnego spadku do 12,8 pkt. Do tak niskiego wyniku tego wskaźnika przyczyniły się słabe dane z niemieckiego przemysłu, wygrane przez Trumpa wybory prezydenckie w USA oraz ostatnie zawirowania polityczne u naszych zachodnich sąsiadów. Agencja Reutersa podała wczoraj, że 16 grudnia br. w Bundestagu odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Olafa Scholza.   ● [RPP]   Negatywnie dla wspólnej waluty wypadł także bilans wydarzeń na rynku EUR/PLN (min. 4,3484). Lokalnym wsparciem dla złotego stała się opinia Ireneusza Dąbrowskiego z RPP, wg której Rada powinna przesunąć termin obniżek stóp NBP na III kwartał 2025 ze względu na uporczywą inflację i luźną politykę fiskalną.   ● [BTC]   Oprócz dolara, beneficjentem wyborczego zwycięstwa Trumpa pozostaje Bitcoin. Cena najpopularniejszej krypto-waluty świata zbliżyła się wczoraj do granicy 90 tys. USD.

Przed nami
   
● [CPI USA]   Ekonomicznym hitem dzisiejszej sesji będzie publikacja październikowych danych o amerykańskiej inflacji CPI. Jej prognozowany wzrost (z 2,4% r/r do 2,6%) może zachęcić inwestorów do likwidacji zakładów na grudniową obniżkę stop Fed o 25 pb. (aktualnie 62,1% szans wg narzędzia FedWatch), co powinno umocnić dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0550), szkodząc jednocześnie jego rywalom spod znaków G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 4,1500). Z kolei bardziej zaskakujący dalszy spadek dynamiki amerykańskich cen konsumpcyjnych zwiększyłby szanse na grudniowe cięcie, co dla odmiany byłoby negatywne dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0700), a zarazem pozytywne dla jej konkurentów (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9500).   ● [Fed]   Okazję do skomentowania bieżących wyników makroekonomicznych z USA będą mieć prezesi oddziałów Rezerwy Federalnej z Dallas (Lorie Logan), z St. Louis (Alberto Musalem) oraz z Kansas City (Jeffrey Schmid), którzy mają zaplanowane na dziś wystąpienia publiczne. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.