Anty-zaufanie Amerykanów

 (środa, 30-04, 8:50)


 Prezydent Trump obniżył cła na części samochodowe, które są używane w pojazdach wyprodukowanych w USA.
 USA: wg Conference Board w kwietniu zaufanie konsumentów jest najniższe od maja 2020.
 Kalendarz Eko: inflacja CPI w Polsce oraz dane z USA dot. zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym wg ADP, wzrostu gospodarczego w I kw. oraz inflacji PCE core.

Za nami
   ● [Wojna handlowa]   Mimo utrzymujących się obaw o ekonomiczne skutki polityki celnej USA, inwestorzy stali się ostrożnie optymistyczni. Za dobrą monetę przyjęli ogłoszenie przez amerykańską administrację, obniżenia ceł na części samochodowe, które są używane w pojazdach wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych. Decyzja prezydenta USA ucieszyła dolara (EUR/USD min. 1,1355). Walutowym wygranym tej informacji był również złoty (EUR/PLN min. 4,2573, USD/PLN 3,7367), gdyż polska branża motoryzacyjna była potencjalnie jednym z najbardziej poszkodowanych sektorów polskiej gospodarki przez podwyżki ceł Trumpa.   ● [JOLTS, CB]   Makroekonomicznym obciążeniem dla zielonej waluty stały się wiadomości z USA o najmniejszej od września 2024 liczbie wakatów w gospodarce w marcu (JOLTS: 7,19 mln vs prognoza 7,48 mln; poprzednio: 7,48 mln) oraz o najniższym od maja 2020 zaufaniu konsumentów w kwietniu (indeks Conference Board: 86 pkt vs prognoza 87,4 pkt; poprzednio 93,9 pkt).

Przed nami
   
● [PL]   Ostatni dzień kwietnia przyniesie ogłoszenie danych o inflacji cen konsumpcyjnych w Polsce. Jej prognozowany spadek (jeśli się spełni) może przypieczętować majową obniżkę stóp NBP, co zmniejszy atrakcyjność złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 3,8000). Ewentualny wzrost wskaźnika CPI poddałby w wątpliwość plany RPP dot. rozpoczęcia luzowania polskiej polityki pieniężnej w przyszłym miesiącu. Rzecz jasna byłoby to korzystne dla naszego pieniądza (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,7000).   ● [USA]   Gracze globalni czekają na dane z USA dot. zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym wg ADP, wzrostu gospodarczego w I kw. oraz inflacji PCE core. Ich wzrost mógłby poprawić pozycje wyjściową dolara przed piątkową publikacją amerykańskich payrolls'ów (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1300), a ew. spadek ją pogorszyć  (punkt oporu EUR/USD: 1,1600). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.