(czwartek, 29-05, 8:50)
★
Niemcy:
w maju stopa bezrobocia utrzymała się na najwyższym poziomie od
września 2020.
★
Protokół
Fed: wśród
członków FOMC panuje pełna zgoda,
że zwiększona niepewność gospodarcza uzasadnia ich cierpliwe
podejście do zmian stóp procentowych.
★
Kalendarz
Eko:
zrewidowany PKB USA w I kw., amerykański
raport jobless claims oraz
wystąpienia
publiczne czterech polityków Fed.
Za nami
Wczorajsza sesja walutowa była negatywna dla euro oraz pozytywna dla dolara. ● [DE] Wspólnej walucie zaszkodziły niepokojące dane z niemieckiego rynku pracy. W maju liczba bezrobotnych wzrosła tam nadspodziewanie (34 tys. vs prognoza 12 tys.; poprzednio 4 tys.) przez co stopa bezrobocia utrzymała się na najwyższym poziomie od września 2020 (tj. 6,3%). W dodatku liczba wakatów w największej gospodarce europejskiej spadła o 67 tys. do 634 tys. Pod wpływem tej publikacji kurs EUR/USD spadł do min. poziomu 1,1210. ● [USA] Jednocześnie wsparciem dla dolara stał się jastrzębi protokół Fed. Zapis ostatniego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego pokazał, że wśród członków Fed panuje pełna zgoda, że zwiększona niepewność gospodarcza uzasadnia ich cierpliwe podejście do zmian stóp procentowych. ● [PLN] Wobec braku krajowych impulsów złoty podążał za rynkiem bazowym, przez co zyskał do słabnącego euro (EUR/PLN min. 4,2352) oraz stracił do dolara (USD/PLN max. 3,7809).
Przed nami
● [USA] Dzisiejsza agenda ekonomiczna przedstawia się następująco:
równocześnie o godzinie 14:30 opublikowane zostaną dane z USA nt.
wzrostu gospodarczego w I kw. (zrewidowane) oraz nowych wniosków o
zasiłek dla bezrobotnych, a później swoje wystąpienia publiczne
ma zaplanowane czterech polityków Fed. Wśród nich znajdują się
prezesi oddziałów Rezerwy Federalnej z Richmond (Tom Barkin),
Chicago (Austan Goolsbee) oraz z San Francisco (Mary Daly), a także
członkini zarządu Banku Adriana Kugler. ● [Scenariusze] Lepsze od prognoz wyniki
makroekonomiczne oraz głosy za dłuższa przerwą w obniżkach stóp
Fed będą wspierać dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1200), kosztem
jego rywali z G10 i z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN:
4,3000, USD/PLN: 3,8500). W przypadku gorszych danych i komentarzy
opowiadających się za szybkimi cięciami należy się liczyć z
deprecjacją zielonej waluty (punkt
oporu EUR/USD: 1,1500), a
jednocześnie z aprecjacją złotego i walut spod znaku EM (punkty
wsparcia EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,7000)
Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.