EUR/PLN niżej przez determinację Draghi'ego w walce z deflacją w EZ. Bliżej 1,0600 EUR/USD i 4,0000 USD/PLN przez spekulacje ws. co najmniej 3 podwyżek FED w 2016.

(poniedziałek, 23-11; 08:15)

Rynki w Europie
(20-11-2015)
W piątek pod naporem kolejnych wypowiedzi bankierów centralnych uczestnicy rynków finansowych powrócili po krótkiej przerwie do strategii nastawionej na rozbieżne decyzje ws. polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego i Banku Rezerwy Federalnej w grudniu br. Największe wrażenie na inwestorach zrobiło pełne determinacji wystąpienie prezesa ECB Mario Draghi'ego, który w piątek rano powiedział, że ECB jest gotów zrobić wszystko co potrzebne aby podnieść inflację w Eurolandzie najszybciej jak to jest możliwe. W podobnym tonie wypowiadał się jeszcze w czwartek główny ekonomista Banku Peter Praet, czym ożywili oczekiwania rynkowe na agresywne działania ECB na najbliższym posiedzeniu Rady Prezesów zaplanowanym na 3 grudnia br. W czwartek w nocy głos zabrał wiceprezes FED Stanley Fischer, który zapowiedział relatywnie szybkie zerwanie Banku z polityką zerowych stóp procentowych, w czym wtórował mu wiceprzewodniczący FOMC William Dudley spodziewający się wkrótce dowodów na wzrost inflacji w USA. Na reakcję rynku walutowego nie trzeba było długo czekać. Wyprzedaż euro spowodowała szybki spadek kursu EUR/USD poniżej granicy 1,0700, a PLN i HUF znów powróciły do łask inwestorów (więcej na ten temat w części Rynek PLN) . Co ciekawe dolar umacniający się w Europie i wciąż spadające ceny surowców naturalnych (np. miedzi o ponad 1,5%) nie przeszkodziły walutom rynków wschodzących we wzroście wartości. Na rynkach towarowych od kilku tygodni narasta przekonanie, zbliżamy się do kresu przeceny czego wyrazem jest rosnąca różnica cen pomiędzy rynkami kasowym i terminowym (tzw. spread contango). Warto wspomnieć, że od kilku dni rosną pogłoski o interwencjach Szwajcarskiego Banku Narodowego na rynku walutowym, które równoważą wzrost zagrożenia terrorystycznego w Europie i zapowiedzi rychłego luzowania polityki pieniężnej w strefie euro. Rynek walutowy w Londynie zamknął się w piątek o godzinie 17:00 na poziomie EUR/USD 1,0664 (+0,18 % od 8:00), GBP/USD 1,5217 (-0,44 % od 8:00), USD/JPY 122,80 (-0,02 % od 8:00). Giełdowy tydzień w Europie zakończył się w optymistycznych nastrojach. Mimo mieszanych notowań w ostatnim dniu spowodowanych m.in. przeceną spółek z sektora nafty i gazu (np. Tullow Oil, Repsol) bilans całego tygodnia wypadł imponująco (np. DAX: +3,9%, CAC40: 2,2%), a może być jeszcze lepiej, co sugeruje analiza techniczna niemieckiego indeksu DAX (znajdującego się obecnie powyżej 200-dniowej średniej kroczącej). Bohaterem giełdowego piątku był mocno przeceniony w ostatnich tygodniach Volkswagen, który ogłosił cięcia wydatków połączone ze wzrostem nakładów na alternatywne technologie czym wywołał wzrost notowań swoich akcji o 2,4%. Gołębie wypowiedzi Draghi'ego nie były już w stanie znacząco poprawić cen europejskich papierów skarbowych, które drożały od dwóch tygodni. W segmencie dziesięcioletnim niewielki wzrost cen obniżył w piątek rentowność niemieckich bundów o zaledwie 0,70 pb z 0,492 % do 0,485 %. 

Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.