⚫ Eurostat i brazylijski rząd psują szyki złotemu. Max. EUR/PLN 4,2872, USD/PLN 3,6412.

(piątek, 08-06, 8:00)

Czwarty z rzędu spadek zamówień w niemieckim przemyśle.
BNP: W przyszłym roku ECB podniesie stopy procentowe dwa razy.
Eurostat: W II kw. gospodarka strefy euro rozwija się najwolniej od III kw. 2016.
Brazylijski rząd wprowadza kontrolę cen paliw.
Bank Turcji podnosi stopy procentowe.
Dziś wystąpienie Merscha z ECB oraz początek szczytu G7.
 
Za nami
[Euro] W czwartek inwestorzy kontynuowali grę na zmianę polityki Europejskiego Banku Centralnego. Do realizacji tej strategi nie zniechęcił ich nawet czwarty z rzędu spadek zamówień w niemieckim przemyśle (-2,5% m/m) oraz niespodziewany spadek sprzedaży detalicznej we Włoszech (-0,7% m/m). Od rana analitycy kreślili ścieżki podwyżek stóp procentowych w Eurolandzie. Na przykład zdaniem ekonomistów francuskiego BNP, w przyszłym roku ECB podwyższy oprocentowanie wspólnej waluty dwa razy (w czerwcu i grudniu 2019). Te optymistyczne wizje podbiły rentowności niemieckich obligacji (np. 10-letnich bundów do max. 0,512%) oraz notowania euro. Kurs EUR/USD wzrósł maksymalnie do poziomu 1,1840 (o g. 14:45). Po pewnym czasie europejski optymizm inwestorów osłabł m.in. pod wpływem opinii niektórych analityków, którzy twierdzą, że owszem ECB rozpocznie w czerwcu dyskusję nt. wygaszania QE, ale zakończy ją w lipcu po publikacji danych PKB Eurolandu za II kwartał. Pretekstem do takiego rozumowania była publikacja wstępnych szacunków Eurostatu, które pokazały, że gospodarka strefy euro w okresie kwiecień-czerwiec rozwija się najwolniej od III kw. 2016 roku (wzrost PKB o 0,4% kw./kw.). [Dolar] Rozmiary umocnienia wspólnej waluty w relacji do dolara zmniejszyła niższa od oczekiwań liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (222 tys. vs prognoza 225 tys.). ⚫ [Złoty] Na fali przypływu kapitału do Eurolandu, korzystały także waluty peryferyjne strefy euro, w tym złoty (min. EUR/PLN 4,2569 o g. 10:25, USD/PLN 3,5969 o g. 9:50). Jedak z biegiem czasu perspektywa zatrzymania pracy drukarek ECB oraz wydarzenia w Brazylii (czytaj dalej) przełożyły się na spadek wyceny polskiej waluty (max.: EUR/PLN 4,2872 dziś o g. 8:45, USD/PLN 3,6412 dziś o g. 8:45). ⚫ [Real] Największe straty w koszyku EM odnotował wczoraj brazylijski real (USD/BRL max. 3,9645 tj. najwyżej od dwóch lat), któremu zaszkodziła interwencja rządu Brazylii na rynku oleju napędowego (mająca załagodzić strajk kierowców ciężarówek). Powrót do kontroli cen paliw został odebrany przez inwestorów jako zły omen dla niepopularnego planu reform podatkowych.[Rubel, Ropa] Globalne zwiększenie awersji do ryzyka rynków wschodzących osłabiło m.in. rubla (EUR/RUB max. 73,8867). Walucie Rosji nie pomogła nawet solidna zwyżka cen ropy (Brent: +2,60% do 77,32 USD/bbl; Crude: +1,88% do 65,95 USD/bbl), które wzrosły w wyniku rosnących opóźnień w dostawach tego surowca z Wenezueli. ⚫ [Lira] Na drugim biegunie wśród walut rynków wschodzących znalazła się turecka lira (USD/TRY: -1,39%), której wycena wystrzeliła do góry w reakcji na decyzję Banku Centralnego Republiki Tureckiej. TCMB podniósł główną stopę procentową o 125 punktów bazowych (z 16,50% do 17,75 %).
Przed nami
[Najważniejsze wydarzenie] Dziś radary inwestorów będą nastawione na sygnały z La Malbaie (koło Quebec w Kanadzie), gdzie rozpoczyna się dwudniowy szczyt państw G7. W spotkaniu wezmą udział przywódcy USA, Japonii, Niemiec, Francji, Kanady, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. W związku z niedawną eskalacją konfliktu celnego pomiędzy USA a UE i Kanadą gorącym tematem mogą być stosunki handlowe między największymi potęgami gospodarczymi. Już w ostatnią sobotę ministrowie finansów pozostałej „szóstki” wystosowali, na ręce amerykańskiego sekretarza skarbu, list wyrażający „jednogłośne obawy i rozczarowanie” polityką handlową Waszyngtonu. ⚫ [Scenariusze] Polaryzacja stanowisk USA kontra pozostała szóstka G7 może ograniczyć apetyt na dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1840) i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,6600) oraz spowodować odpływ kapitału w kierunku bezpiecznych przystani, do których są zaliczane japoński jen i szwajcarski frank. Pojednawcze gesty przyniosą odwrotny skutek (punkty wsparcia EUR/USD: 1,1700; EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,5900). ⚫ [Pozostałe wydarzenia] W kontekście rosnących oczekiwań ws. normalizacji europejskiej polityki monetarnej warto dziś zwrócić uwagę na wystąpienie publiczne członka zarządu ECB Yves'a Merscha. ⚫ [Prognoza PLN] W optymistycznych barwach widzą przyszłość złotego ekonomiści ankietowani przez agencję Reutersa. Ich zdaniem polska waluta umocni się wobec euro w ciągu roku do poziomu 4,2000.
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.




Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.