Juan, Brexit i PKB USA, czyli złotego 2 kroki do tyłu i 1 w przód. Max. EUR/PLN 4,3695, USD/PLN 3,7840.

(piątek, 29-06, 8:00)

Juan zaliczył 11-tą spadkową sesję z rzędu.
FT: Komisja Europejska przygotowuje się na "twardy Brexit".
Kurs USD/PLN najwyżej od czerwca 2017.
WIG20 najniżej od 16 miesięcy.
Węgierski forint najtańszy w historii.
Kalendarz Eko: inflacja w EZ i USA oraz szczyt UE ws. migracji.
Mundial: Polska wygrywa z Japonią (1:0) w meczu o honor.
 
Za nami
Czwartek upłynął na rynkach finansowych pod znakiem dalszego osłabienia polskiej waluty.   ● [Chiny]   Powtórzył się scenariusz wydarzeń ze środy. Najpierw niepokojące informacje napłynęły z Dalekiego Wschodu. Główny indeks giełdy w Szanghaju zamknął się wczoraj na najniższym poziome od marca 2016, a chiński juan zanotował 11-tą spadkową sesję z rzędu (USD/CNH max. 6,6493 tj. najwyżej od 20 listopada 2017). Według analityków banku Morgan Stanley dynamika ostatniej wyprzedaży juana odzwierciedla obawy, że Ludowy Bank Chin nie jest zbyt skłonny do przeciwdziałania osłabieniu chińskiej waluty, ponieważ chińska gospodarka zwalnia, a napięcia handlowe z USA zwiększają się. W opublikowanym wczoraj biuletynie ekonomicznym ECB, Bank stwierdził, że zagrożenia dla światowej gospodarki wynikające z powszechnego wzrostu protekcjonizmu mogą być "znaczące".   ● [Brexit, funt]   Kolejne negatywne informacje dla rynków PLN i CEE dotyczyły doniesienia Financial Times nt. przygotowań Komisji Europejskiej na „twardy Brexit”. FT doniósł, że KE przyśpieszyła prace nad planem awaryjnym, mającym zminimalizować szkody w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty bez zawarcia dwustronnej umowy ws. warunków Brexitu. Rosnąca niepewność dot. przebiegu rozwodu Londynu z Brukselą oraz spadek oczekiwań ws. podwyżki stóp BoE w sierpniu obniżyły kurs GBP/USD do najniższego poziomu od 7 miesięcy (min. 1,3055 o g. 14:45). Wraz z funtem tracił skorelowany z nim złoty.   ● [Złoty, forint]   W apogeum przeceny polskiej waluty kurs EUR/PLN wzbił się do pułapu 4,3695 (o g. 17:00), a rynek USD/PLN osiągnął wartość 3,7840 (o g. 9:10), nienotowaną od czerwca 2017. Pesymistyczne nastroje, towarzyszące notowaniom naszej waluty, udzieliły się inwestorom na warszawskiej giełdzie. Indeks polskich blue chipów stopniał do najniższego poziomu od 16 miesięcy (WIG20: -2,08% do 2098,75 pkt). W regionie obok złotego spadała wartość forinta, który był wczoraj najtańszy w historii (EUR/HUF min. 327,307).   ● [EUR/USD]   Straty walut CEE i EM (w tym PLN) zmniejszył spadek zainteresowania dolarem, wynikający z gorszych od oczekiwań danych makro z amerykańskiej gospodarki. Negatywnie zaskoczył zrewidowany w dół wynik PKB w I kwartale (2% vs prognoza 2,2%) i najniższe wydatki konsumentów od pięciu lat oraz wyższa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (227 tys. vs 220 tys.). W efekcie kurs EUR/USD powrócił powyżej granicy 1,1650 (max. dziś o g. 5:00). Na korzyść wspólnej waluty przemawiały rekordowe wyniki inflacji w Hiszpanii (HICP 2,3% - najwyższa od 14 miesięcy) oraz we Włoszech (CPI 1,5% - najwyższa od 13 miesięcy). Inwestorzy z optymizmem przyjęli informację o znacznym wzroście cen powyżej dwuprocentowego celu ECB w niektórych landach niemieckich.
Przed nami
  ● [Kalendarz Eko]   Dziś obok geopolityki (wojna handlowa, szczyt UE) największe zainteresowanie budzi publikacja danych nt. inflacji w Eurolandzie (HICP) i w USA (PCE core).    ●   [Scenariusze dla EUR/USD] Analitycy spodziewają się wzrostu cen konsumpcyjnych w strefie euro z 1,9% w maju do 2% w czerwcu, co może sprzyjać dalszemu odbiciu wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD 1,1670). Z drugiej strony wyższy od oczekiwań (tj. >1,9%) wzrost wskaźnika PCE core (miara inflacji rzutująca na politykę pieniężną FED), mógłby skierować rynek EUR/USD w stronę bariery 1,1500 (najbliższy punkt wsparcia: 1,1520).   ● [Scenariusze dla złotego]   Z punktu widzenia rynku PLN naszym importerom będą sprzyjać: gorsze dane z obu stron Atlantyku, stabilizacja stosunków handlowych pomiędzy USA a Chinami oraz ustalenie wspólnego stanowiska UE ws. migracji, zmniejszające ryzyko rozpadu rządu koalicyjnego w Berlinie (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 3,7200). Odwrotna kombinacja zagra na korzyść polskich eksporterów (punkty oporu EUR/PLN: 4,3700, USD/PLN: 3,7850).   ● [Inne czynniki]   Warto także pamiętać o dzisiejszym zamknięciu kwartału, któremu często towarzyszy domykanie pozycji na rynku walutowym i znaczne zmiany kursów.
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.



Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.