Realizacja dolarowych zysków zmniejsza presję na złotego. Min. EUR/PLN 4,3171, USD/PLN 3,7093.

(piątek, 22-06, 8:00)

Eurosceptyczny Bagnai nominowany na przewodniczącego komisji finansów włoskiego Senatu.
Indeks dolara najwyżej od 11 miesięcy.
Wskaźnik FED z Filadelfii zanotował największy miesięczny spadek od ponad 4 lat.
Główny ekonomista BoE po raz pierwszy od 2011 zagłosował przeciwko większości ws. poziomu stóp.
Kalendarz Eko: szczyt OPEC oraz wstępne wyniki indeksów PMI z EZ i USA.


Za nami
[ ECB] Wczoraj kurs EUR/USD zbliżył się kluczowej bariery 1,1500. Ta zmiana to m.in. efekt wzrostu liczby zakładów na przedłużenie okresu rozbieżności w polityce pieniężnej FED i ECB. Do kupna dolara zachęcały także rosnące obawy o eskalację konfliktu handlowego między USA a Chinami. Zostały one wskazane w środę przez najważniejszych bankierów centralnych świata, na forum ekonomicznym w Portugalii, jako jeden z największych czynników ryzyka, globalnego wzrostu gospodarczego. Analitycy uważają, iż dalsza eskalacja sporu handlowego może zwiększyć dynamikę inflacji za oceanem, co zmusiłoby Rezerwę Federalną do dalszego zacieśniania swojej polityki monetarnej. Jednocześnie argumentem przeciw euro stała się nominacja, eurosceptycznego i krytycznie nastawionego wobec Niemiec, Alberto Bagnai na przewodniczącego komisji finansów włoskiego Senatu. W najniższym punkcie wartość wspólnej waluty w relacji do dolara spadła do poziomu 1,1508 (o g. 11:10), co przełożyło się na ustanowienie nowego, 11-miesięcznego rekordu indeksu dolara(max. 95,529 pkt). Z biegiem czasu inwestorzy przystąpili do realizacji zysków. Impulsem do korekty, był największy od ponad 4 lat, miesięczny spadek indeksu FED z Filadelfii (z 34,4 pkt do 19,9 pkt tj. najniżej od listopada 2016). ⚫ [ Funt] Po południu pałeczkę lidera w G10 przejął funt (min. EUR/GBP 0,8731, max.: GBP/USD 1,3278, GBP/PLN 4,9574), którego wspierała decyzja Banku Anglii. Choć brytyjskie władze monetarne, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiły stopy BoE bez zmian (0,5%), to zaskakujący był sam wynik głosowania (6:3 vs prognoza 7:2). Niespodziewanie za podwyżką oprocentowania szterlinga zagłosował Andy Haldane. Co ciekawe, jest to pierwszy przypadek od 2011 roku, kiedy główny ekonomista Banku zagłosował przeciwko większości Komitetu. ⚫ [NOK] W trendzie wzrostowym znalazła się także korona norweska (EUR/NOK min. 9,3969). Motorem napędowym notowań skandynawskiej waluty była optymistyczna treść komunikatu z zakończonego wczoraj posiedzenia Norges Banku. Norweski Bank Centralny zasygnalizował, że we wrześniu "najprawdopodobniej" podniesie stopy procentowe. ⚫ [EM, złoty] Poranna przecena juana (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24), wysoki popyt na dolara, niepokojące sygnały z Włoch oraz pesymistyczne dla EM oczekiwania ws. wyniku dzisiejszego szczytu OPEC (czytaj dalej), uderzyły w waluty rynków wschodzących, w tym w złotego. Kurs EUR/PLN pokonał punkt oporu 4,3250 (max. 4,3335 o g. 10:50), natomiast rynek USD/PLN sforsował barierę 3,7500 (max. 3,7620 o g. 11:00). Po południu straty złotego amortyzował odwrót od dolara oraz wyższy od oczekiwań wynik polskiej sprzedaży detalicznej w maju (7,6% r/r vs prognoza 6,5%). ⚫[Zamknięcie sesji w NY] Po bardzo ciekawej sesji, rynek hurtowy w Nowym Jorku zamknął się na poziomie EUR/USD 1,1612, EUR/PLN 4,3297, USD/PLN 3,7288.
Przed nami
[Kalendarz Eko] Dziś inwestorzy z dużym zainteresowaniem czekają na wynik dzisiejszego spotkania krajów OPEC w Wiedniu (początek o g. 10:00, konferencja prasowa o g. 13:00). Warto przypomnieć, że w listopadzie ubiegłego roku państwa członkowskie przedłużyły porozumienie ws. ograniczenia dziennego wydobycia ropy o 1,8 mln baryłek dziennie do końca 2018 roku. Jednak w ostatnim czasie pojawiło się wiele sygnałów z Kartelu i z Rosji o nadchodzącej zmianie ich polityki polegającej na stopniowym wzroście wydobycia tego surowca. Rynek oczekuje, że OPEC zgodzi się dziś na pompowanie większej ilości ropy aby zredukować jej deficyt spowodowany globalnym wzrostem popytu oraz spadkiem produkcji w Wenezueli i Iranie. Zdaniem szefa strategii naftowej francuskiego BNP Paribas, Harry'ego Tchilinguiriana, dzienny wzrost wydobycia ropy brany pod uwagę przez Kartel mieści się w przedziale od 500 tys. do 1 mln baryłek dziennie. ⚫ [Scenariusze dla złotego] Ustalenie poziomu bliżej dolnej granicy tego przedziału będą sprzyjać walutom rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,7100) i na odwrót (punkty oporu EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 3,7700). ⚫ [Scenariusze dla EUR/USD] Obok wydarzeń w Austrii warto także śledzić publikacje wstępnych wyników indeksów PMI gospodarki europejskiej i amerykańskiej w czerwcu. Dobre dane z Eurolandu umocnią wspólną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,1650). Z kolei lepsze wyniki z USA mogą przywrócić apetyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1500).

Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.