⚫ Optymistyczny Praet i Weidmann oraz porozumienie chińskiego ZTE z USA umacniają złotego i EM. Min. EUR/PLN 4,2622, USD/PLN 3,6136.

(czwartek, 07-06, 8:00)


Praet z ECB potwierdza przyszłotygodniową dyskusję ws. zakończenia QE.
Prawdopodobieństwo podwyżki stóp ECB w czerwcu 2019 wzrosło do 70%.
Rynek EUR/USD najwyżej od 22 maja.
Deficyt handlowy USA najmniejszy od września 2017.
Kurs EUR/PLN najniżej od 14 maja.
Dziś PKB EZ oraz wnioski o zasiłek w USA. 
 
Za nami
[ECB] W środę w serwisach ekonomicznych dominowały wiadomości nt. europejskiej polityki pieniężnej. Po tym jak we wtorek agencja Bloomberga poinformowała, że na najbliższym posiedzeniu ECB (12-06) odbędzie się dyskusja ws. zakończenia programu QE, wczoraj te rewelacje potwierdził główny ekonomista Banku. Zdaniem Petera Praeta, w przyszłym tygodniu Rada będzie musiała dokonać oceny, czy dotychczasowy postęp był wystarczający, aby uzasadnić stopniowe zakończenie programu skupu aktywów”. W jego ocenie "fundamentalna siła" gospodarki strefy euro i narastanie presji płacowej zwiększają zaufanie Banku, że inflacja dotrze do dwuprocentowego celu w średnim terminie”. Zbliżoną opinię wyraził Jens Weidmann, prezes niemieckiego Bundesbanku i członek Rady Dyrektorów ECB, który zakomunikował, że „zbliża się pierwszy krok w normalizacji [europejskiej] polityki monetarnej”. Na taki scenariusz wskazuje rynek terminowy, który zwiększył wycenę prawdopodobieństwa podwyżki stóp ECB w czerwcu 2019 do 70% (wobec 50% na początku tygodnia). Podobną diagnozę postawili uczestnicy europejskiego rynku długu wyprzedając niemieckie obligacje (np. 10-letnie bundy: max. 0,497%) oraz gracze walutowi, którzy przystąpili do zakupu euro. W konsekwencji w najwyższym punkcie wczorajszej sesji kurs EUR/USD osiągnął pułap 1,1806. ⚫ [Dolar] Straty dolara w stosunku do wspólnej waluty amortyzował najniższy od września 2017 deficyt handlowy USA (-46,2 mld USD w kwietniu vs prognoza -49,1 mld USD). ⚫ [Juan, złoty] Lepsze dane amerykańskiego handlu zagranicznego oraz zawarcie wstępnego porozumienia pomiędzy chińskim gigantem telekomunikacyjnym ZTE a Departamentem Handlu USA, umożliwiające Chińczykom prowadzenie działalności za oceanem, złagodziły obawy o dalszą eskalację konfliktu handlowego przed rozpoczynającym się jutro szczytem G-7 w kanadyjskim Quebec. Na taki zwrot w relacjach największych potęg gospodarczych świata pozytywnie zareagowały waluty rynków wschodzących. Dodatni wynik wczorajszej sesji osiągnęły m.in. chiński juan (USD/CNH min. 6,3767) oraz nasz złoty (min.: EUR/PLN 4,2622 tj. najniżej od 14 maja, USD/PLN 3,6136). ⚫ [Ropa, rubel] Zyski walut EM ograniczyły informacje amerykańskiej agencji EIA nt. rekordowej produkcji ropy i nieoczekiwanego wzrostu jej zapasów w USA, które spowodowały obniżkę ceny tego surowca (Crude: -1,21% do 64,73 USD/bbl), przekładając się na spadek wyceny rosyjskiego rubla (EUR/RUB max. 73,0908). ⚫ [RPP] Przebiegu wczorajszej sesji na rynku PLN nie zakłóciła wczorajsza decyzja RPP, która zgodnie z przewidywaniami ekonomistów pozostawiła stopy procentowe NBP bez zmian (tj. 1,50%). Podczas konferencji prasowej, prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że nadal nie widzi powodu do podniesienia stóp procentowych w Polsce do końca 2020 roku.
Przed nami
[Kalendarz] Zgodnie z dzisiejszym kalendarzem ekonomicznym na godzinę 11:00 zaplanowana jest publikacja finalnego wyniku PKB Eurolandu w pierwszym kwartale. Po południu poznamy liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, złożonych w ubiegłym tygodniu za oceanem (o g. 14:30). ⚫ [Scenariusze] Zgodnie z wcześniejszymi szacunkami analitycy spodziewają się potwierdzenia spadku kwartalnej dynamiki wzrostu gospodarczego w EZ (z 2,8% r/r do 2,5%) oraz relatywnie niskiej liczby Amerykanów ubiegających się o zasiłek (225 tys.). Realizacja tego scenariusza poprawi wyjściową pozycję dolara kosztem euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1700) i CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,6850) przed jutrzejszym spotkaniem G7. Odwrotna kombinacja będzie wspierać wspólną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,1820) i złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2600, USD/PLN: 3,6100). ⚫ [Czynniki ryzyka] W kontekście jutrzejszego szczytu w Quebec, które będzie poświęcone m.in. stosunkom handlowym między najbardziej uprzemysłowionymi krajami, warto obserwować informacje z frontu wojny handlowej USA kontra reszta świata.
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.