Cła masowego rażenia

  (środa, 29-01, 8:50)


 Trump: rozważam wprowadzenie "znacznie wyższych" ceł uniwersalnych.
 Duda (RPP): przestrzeń do niewielkich obniżek stóp procentowych NBP może pojawić się pod koniec roku.
 USA: w grudniu zamówienia na dobra trwałego użytku nieoczekiwanie spadły.
 Kalendarz Eko: decyzja FOMC ws. stóp procentowych Fed. 

Za nami
We wtorek do głosu doszedł dolar (EUR/USD min. 1,0414).   ● [Trump]   Za zieloną walutą przemówił prezydent USA, który powrócił do ulubionego tematu ceł. Trump powiedział, że rozważa wprowadzenie uniwersalnych taryf "znacznie wyższych" niż 2,5%, za którymi wg Financial Times miał optować amerykański Sekretarz Skarbu. Poza tym zapowiedział, że w niedalekiej przeszłości” zamierza nałożyć cła na półprzewodniki, produkty farmaceutyczne, aluminium oraz miedź.   ● [USA]   Zyski dolara ograniczyła wiadomość o niespodziewanym spadku zamówień na dobra trwałego użytku w USA w grudniu (-2,2% m/m vs prognoza 0,6%; poprzednio -2%).   ● [RPP]   Zwyżkę kursu USD/PLN (max. 4,0453) limitowała również pro-złotówkowa opinia Iwony Dudy z RPP, która uważa, że przestrzeń do niewielkich obniżek stóp procentowych NBP może pojawić się [dopiero] pod koniec roku. Pod wpływem tej wypowiedzi oraz spadku eurodolara kurs EUR/PLN zameldował się poniżej granicy 4,20 (min. 4,1984). 

Przed nami
   
● [Fed]   Dziś zakończy się pierwsze w tym roku posiedzenie amerykańskiego banku centralnego. Analitycy są przekonani, że Fed utrzyma stopy procentowe bez zmian, ale liczą na otrzymanie wskazówek ws. terminu kolejnej obniżki (aktualnie rynek wycenia dwa cięcia w tym roku).   ● [Scenariusze]   Zasygnalizowanie takiej możliwości już w marcu rozczaruje dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0530) oraz ucieszy jego rywali z G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1500, USD/PLN: 4,0000). Z kolei zapowiedź dłuższej przerwy w luzowaniu amerykańskiej polityki pieniężnej umocni zieloną walutę (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0375) oraz osłabi jej konkurentów (punkty oporu EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 4,1500). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.