Zawiedziony dolar

 (wtorek, 21-01, 8:50)


Donald Trump został zaprzysiężony na 47-go prezydenta Stanów Zjednoczonych.
 Tyrowicz (RPP): dyskusja o obniżkach stóp NBP bez danych o płacach za I kw. nie ma merytorycznych podstaw.
 Kotecki (RPP): Rada może zacząć luzować polską politykę pieniężną w lipcu.

 Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW.

Za nami
Wczorajszemu oczekiwaniu na przemówienie inauguracyjne nowego-starego prezydenta USA towarzyszył spadek wyceny dolara (EUR/USD max. 1,0434).   ● [WSJ]   Zielona waluta stopniała na wartości po tym, jak dziennik Wall Street Journal podał, że Donald Trump nie nałoży nowych ceł w trakcie pierwszego dnia powrotu do Białego Domu, tylko nakaże agencjom federalnym zbadanie polityki handlowej i ocenę relacji handlowych USA z Chinami, Kanadą oraz z Meksykiem.   ● [Bliski Wschód]   Oprócz doniesień WSJ (które zmaterializowały się wieczorem na Kapitolu), walutom rynków wschodzących pomogło weekendowe zawieszenie broni w trwającej od 15 miesięcy wojnie pomiędzy Izraelem a Hamasem. W niedzielę z izraelskich zakładów karnych wypuszczono 90 palestyńskich więźniów. Wcześniej Hamas uwolnił trzy izraelskie zakładniczki.   ● [RPP]   Lokalnie złotego (EUR/PLN min. 4,2494, USD/PLN min. 4,0731) wspierały wypowiedzi polityków RPP, zmniejszające szanse na szybką obniżkę stóp NBP. Joanna Tyrowicz uważa, że dyskusja w tej sprawie bez danych o płacach za I kw. 2025 r., które będą dostępne w II połowie kwietnia, nie miałaby merytorycznych podstaw, co odsuwa rozmowy co-najmniej do maja. Z kolei Ludwik Kotecki przyznał wczoraj, że Rada może zacząć luzować polską politykę pieniężną dopiero w lipcu.

Przed nami
    ● [DE]   Dziś zobaczymy jak kształtują się nastroje inwestorów w Niemczech na początku roku. Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam indeks Instytutu ZEW. Powstaje na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród 350 niemieckich ekspertów z branży finansowej. Oceniają oni, jak w najbliższych sześciu miesiącach będzie kształtowała się sytuacja gospodarcza za Odrą.   ● [Scenariusze]   Prognozowany spadek tego wskaźnika (jeśli się spełni) może zaszkodzić euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0175) oraz jego sąsiadom z Europy Środkowo-Wschodniej (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,2000). Natomiast jego zaskakujący wzrost mógłby je pokrzepić (punkt oporu EUR/USD: 1,0450; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 4,0500).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.