Dolar najbliżej euro od dwóch lat

 (poniedziałek, 13-01, 8:50)


 Rynek Pracy USA: w grudniu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym było najwyższe od maja.
Uniwersytet Michigan: w styczniu długoterminowe oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów wzrosły do najwyższego poziomu od 2008.
 Ludowy Bank Chin zawiesił skup obligacji skarbowych.
 Kalendarz Eko: bilans płatniczy Polski.

Za nami

   ● [Raport DP]   Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy dały ważki argument politykom Fed za zrobieniem dłuższej przerwy w cyklu obniżek stóp funduszy federalnych. Grudniowy raport Departamentu Pracy USA pokazał najwyższy od maja wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (256 tys. vs prognoza 164 tys. poprzednio 212 tys.) oraz niespodziewany spadek stopy bezrobocia (4,1% vs prognoza 4,2%; poprzednio 4,2%). Pozycję jastrzębiego skrzydła FOMC wzmocnił raport Uniwersytetu Michigan, który pokazał, że w styczniu długoterminowe oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów wzrosły do najwyższego poziomu od 2008 roku (z 3% do 3,3%). Pod wpływem tych publikacji rynek terminowy zaczął wyceniać tylko jedną obniżkę stóp Fed w tym roku (w październiku 2025). Taka perspektywa była wodą na młyn dolara (EUR/USD min. 1,0208 tj. najniżej od dwóch lat) i solą w oku jego rywali z G10 i z EM (EUR/PLN max. 4,2732, USD/PLN max. 4,1836).   ● [ChRL]   Na rynkach wschodzących pozytywnie wyróżnił się chiński juan. W sukurs renminbi przyszedł Ludowy Bank Chin, który poinformował o zawieszeniu skupu obligacji skarbowych, co podbiło ich rentowność i atrakcyjność chińskiej waluty.

Przed nami
   ● [Rynek PLN]   Poniedziałek przyniesie publikacje danych o bilansie płatniczym Polski w listopadzie. Dalszy wzrost nadwyżki na rachunku bieżącym mógłby dodać złotemu nowego animuszu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 4,0000). W przypadku ewentualnego deficytu nasza waluta może zacząć tydzień pod kreską (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,2000).   ● [Rynki globalne]   Gracze globalni czekają na środową publikację danych o amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych. Do tego czasu na rynku bazowym EUR/USD należy się spodziewać konsolidacji, której przedział wyznaczać będą aktualne bariery techniczne (punkt wsparcia 1,0200; punkt oporu 1,0500). Z ważniejszych danych, oprócz CPI, w tym tygodniu poznamy jeszcze Beżową Księgę Fed, protokół ECB oraz sprzedaż detaliczną i produkcję przemysłową w USA.   


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.