Niemiecki kolos się chwieje

 (czwartek, 16-01, 8:50)


 W grudniu amerykańska inflacja bazowa nieoczekiwanie spadła.
 Niemcy: w poprzednim roku gospodarka skurczyła się o 0,2% r/r.
 Kalendarz Eko: decyzja RPP ws. stóp procentowych NBP, sprzedaż detaliczna w USA oraz przesłuchanie Bessenta w Senacie USA.

Za nami

   ● [USA]   Pierwszoplanowym wydarzeniem ekonomicznym wczorajszej sesji było ogłoszenie danych o amerykańskiej inflacji bazowej CPI. W grudniu dynamika wzrostu cen z wyłączeniem żywności i energii nieoczekiwanie spadła (3,2% r/r vs prognoza 3,3%; poprzednio 3,3%). Pod wpływem tej publikacji inwestorzy wznowili grę na kolejną obniżkę stóp Fed w lipcu, co skutkowało spadkiem wyceny dolara (EUR/USD max. 1,0352). Zielonej walucie zaszkodziła również informacja o nieoczekiwanym pogorszeniu warunków gospodarczych w stanie Nowy Jork. W styczniu indeks NY Empire State stopniał z 2,1 pkt w grudniu do -12,6 pkt, podczas gdy rynek spodziewał się jego wzrostu do 3,0 pkt.   ● [EU]   Zyski euro oraz jego sąsiadów z CEE (EUR/PLN min. 4,2550, USD/PLN min. 4,1117) limitowały wstępne dane nt. PKB Niemiec w 2024 roku, które pokazały, że w poprzednim roku największa gospodarka europejska skurczyła się o 0,2% r/r. Dodatkowym obciążeniem makro-ekonomicznym dla walut EU stała się wiadomość o nadspodziewanym spadku produkcji przemysłowej w strefie euro w listopadzie (-1,9% r/r vs prognoza -1,8%; poprzednio -1,9%).

Przed nami
   ● [USA]   Dziś czekamy na dwa wydarzenia ekonomiczne, które mogą istotnie wpłynąć na rynki walutowe. Pierwszym będzie publikacja amerykańskich danych o sprzedaży detalicznej w grudniu, a drugim przesłuchanie Scotta Bessenta w Senacie USA, ws. zatwierdzenia jego nominacji na stanowisko Sekretarza Skarbu. Inwestorów interesuje jego wizja amerykańskiej polityki fiskalnej oraz poglądy na politykę celną i monetarną, a także ich wpływ na wartość dolara.   ● [Scenariusze]   Lepsze wyniki w detalu oraz wizja ostrej polityki fiskalnej i protekcjonistyczne komentarze Bessnta będą sprzyjać zielonej walucie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0175) i szkodzić jej rywalom z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,2000). W przypadku odwrotnego splotu wydarzeń należy się liczyć ze spadkiem wyceny dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0375) i wzrostem notowań jego konkurentów, wliczając złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 4,1000).   ● [RPP]   Gracze z rynku PLN czekają również na decyzję Rady Polityki Pieniężnej ws. poziomu stóp NBP oraz na komunikat podsumowujący posiedzenie Rady. Jednak rynek nie spodziewa się zmian w polityce Rady i traktują to wydarzenie pro-forma. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.