To czego potrzebuje gospodarka, a nie potrzebuje PLN

(środa, 8-01, 8:50)


Kotecki (RPP): polska gospodarka potrzebuje luźniejszej polityki monetarnej.
 USA: wg JOLTS w listopadzie liczba wakatów w gospodarce nadspodziewanie wzrosła do najwyższego poziomu od czerwca.
 Kalendarz Eko: amerykańskie raporty ADP i jobless claims oraz protokół Fed.

Za nami
   ● [RPP]   We wtorek na rynku PLN powrócił temat obniżki stóp NBP. Przywołał go członek krajowej Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki, który powiedział, że polska gospodarka potrzebuje luźniejszej polityki monetarnej. Jego zdaniem ''maksymalny poziom inflacji będzie w lutym na poziomie 5%. Od marca będziemy mieli spadek, w tym bardzo mocny spadek od lipca''. Perspektywa tegorocznego cięcia polskich stóp procentowych popsuła szyki złotemu (EUR/PLN max. 4,2687, USD/PLN max. 4,1307).   ● [USA]   Jednocześnie z korzyścią dla dolara (EUR/USD min. 1,0336), inwestorzy przestali w pełni wyceniać obniżkę stóp Fed przed lipcem br. Do likwidacji zakładów na kolejne cięcie w I połowie roku zachęciły ich wiadomości z USA o najwyższej od czerwca, liczbie wakatów w gospodarce USA wg JOLTS w listopadzie (8,1 mln vs prognoza 7,7 mln; poprzednio 7,84 mln) oraz o nadspodziewanym wzroście aktywności w sektorze usług wg ISM w grudniu (54,1 pkt vs prognoza 53,4 pkt; poprzednio 52,1 pkt). Paradoksalnie zielonej walucie pomogła również informacja o nadspodziewanym wzroście deficytu handlowego USA w listopadzie (78,2 mld USD vs prognoza -78 mld USD; poprzednio -73,6 mld USD), gdyż może być ona pretekstem dla Trumpa do zaostrzenia polityki celnej.

Przed nami
   
● [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko prym wiodą wydarzenia amerykańskie. O godzinie 14:15 poznamy dane nt. zatrudnienia w sektorze prywatnym wg ADP w grudniu, a 15 minut później raport jobless claims, który poinformuje nas o liczbie osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu. Zwieńczeniem dnia będzie publikacja zapisu z ostatniego posiedzenia FOMC, na którym Komitet zakomunikował, że spodziewa spadku tempa obniżek stóp Fed w tym roku.   ● [Scenariusze]   Lepsze dane z rynku pracy oraz jastrzębi protokół zwiększą popyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0225), kosztem jego rywali z G10 i z EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 4,2000). W przypadku realizacji odwrotnego scenariusza ekonomicznego należy się liczyć z spadkiem wyceny zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0500) oraz wzrostem wartości złotego i jego wschodzących przyjaciół (punkty wsparcia EUR/PLN 4,2300, USD/PLN 4,0000).   ● [Aktualne ceny ropy]   Brent 77,39 USD/bbl, Crude 74,66 USD/bbl. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.