Goodbye UK, hello GBP

(piątek, 31-01, 8:00)


Komisja Europejska: nastroje w gospodarce Eurolandu są najlepsze od VIII 2019.
Bank Anglii utrzymał stopy procentowe bez zmian.
W całym 2019 gospodarka USA urosła najmniej od początku prezydentury Trumpa.
Kalendarz Eko: PKB Eurolandu w IV kw. (wstępny), inflacja w EZ (HICP) i USA (PCE core), amerykańskie indeksy: Chicago PMI i Uniwersytetu Michigan oraz formalny Brexit. 
 
Za nami
Czwartkowa sesja przyniosła chwilowe wyhamowanie trendu spadkowego złotego (min. EUR/PLN 4,2783, USD/PLN 3,8833).   ● [Makro EU]   W obozie walut EU uczucie ulgi wywołała wiadomość o znacznym spadku liczby bezrobotnych w Niemczech. W styczniu ich ilość spadła o 200 tys. podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu o 500 tys. Dodatkowym źródłem inwestycyjnego optymizmu na Starym Kontynencie były dane Komisji Europejskiej, które pokazały większą niż zakładano poprawę nastrojów w gospodarce EZ. W styczniu indeks KE przygotowany na podstawie badań opinii firm ze strefy euro wzrósł z 101,3 pkt (w grudniu) do 102,8 pkt (wobec oczekiwanych 101,9 pkt). Oprócz PLNa, naturalnym wygranym tych publikacji było euro (EUR/USD max. 1,1039).   ● [BoE]   Po południu zyski złotego wyparowały, a na czoło europejskiej stawki wysunął się funt (max. GBP/PLN 5,1101). Kapitał popłynął szerokim strumieniem do Wielkiej Brytanii po tym jak Bank Anglii (wbrew oczekiwaniom niemal połowy rynku) utrzymał stopy procentowe bez zmian.   ● [PKB USA]   Zwyżce kursu GBP/USD (max. 1,3119) sprzyjało dodatkowo ogłoszenie wstępnego wyniku amerykańskiego PKB za IV kw 2019 (2,1% p.a vs prognoza 2,1%). Dane te oznaczają, że w całym poprzednim roku gospodarka USA urosła o 2,3% p.a, czyli najmniej od początku prezydentury Trumpa. Oprócz szterlinga, na drodze do regeneracji złotego stanęły rosnące obawy przed ekonomicznymi konsekwencjami ekspansji chińskiego koronawirusa. W związku z rosnącym zagrożeniem epidemiologicznym, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła wczoraj globalny stan wyjątkowy. Podążając za rosnącym rynkiem EUR/USD, do zamknięcia sesji w Nowym Jorku (o g. 22:00) kurs EUR/PLN zdołał się wspiąć do pułapu 4,2949, a notowania USD/PLN utrzymały się na poziomie 3,8924.  
Przed nami
   ● [PMI Chiny]   W najbliższych godzinach zobaczymy czy i jak inwestorzy zareagują na publikację indeksów PMI dla Chin. Z jednej strony utrzymanie wskaźnika przemysłowego na granicy 50 pkt (oddzielającej ekspansję od regresu) oraz wzrost aktywności w sektorze usług mogą zachęcić część graczy z rynków EM do realizacji tygodniowych zysków (punkty wparcia: EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8500, punkt oporu EUR/USD: 1,1040). Z drugiej strony analitycy Nomury podkreślają, że pełny wpływ koronawirusa nie został jeszcze wyceniony przez PMI i inne miesięczne wskaźniki aktywności, ponieważ chiński rząd zamknął Wuhan oraz wprowadził drakońskie środki w innych regionach dopiero od 23 stycznia br., czyli jeszcze przed zebraniem danych. Ekonomiści ostrzegli, że zarówno wskaźnik PMI dla przemysłu, jak i usług może w lutym spaść nawet do 40–45 pkt. Takie perspektywy będą zapewne podtrzymywać popyt na bezpieczne aktywa. W tym scenariuszu należy się liczyć z dalszym wzrostem wyceny jena, franka i dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0980) oraz ze spadkiem notowań walut rynków wschodzących, wliczając złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9000).   ● [EZ]   Wsparciem dla euro (w starciu z JPY, CHF i USD) mogą być ew. lepsze dane Eurostatu nt. inflacji HICP oraz PKB w IV kw.   ● [USA]   Z kolei złotemu pomóc może ew. niższy wynik amerykańskiego wskaźnika PCE core (miara cen obserwowana przez FOMC), który wobec środowych słów Powella o braku komfortu FEDu z inflacją <2% celu, może zachęcić do dalszej gry na tegoroczne obniżki stóp w USA. Spośród pozostałych publikacji zza oceanu warto też śledzić ogłoszenie danych dot. indeksów Chicago PMI oraz Uniwersytetu Michigan.   ● [Wirus]   Z pola widzenia nie można tracić nowych informacji ws. chińskiego koronawirusa, który spowodował już śmierć 213 osób.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

O kulejącej konsumpcji 🇵🇱, kredytach 🇪🇺 i inflacji 🇺🇸

(czwartek, 30-01, 8:00)

GUS: polska gospodarka urosła w 2019 najmniej od 3 lat.
ECB: wzrost nowych kredytów udzielonych dla firm był w grudniu najniższy od 2017.
Powell (FED): politycy Banku nie czują się komfortowo z inflacją, która utrzymuje się poniżej 2% celu.
Kalendarz Eko: wskaźnik nastrojów w gospodarce EZ, decyzja BoE ws. stóp procentowych, inflacja w DE oraz wstępny PKB USA w IV kw. 2019.

 

Za nami
    ● [GUS]   Wczorajsza publikacja szacunkowych danych nt. polskiego PKB w 2019 roku sugeruje mocne hamowanie krajowej gospodarki w IV kwartale. Według Głównego Urzędu Statystycznego w ubiegłym roku produkt krajowy brutto wzrósł o 4% (wobec oczekiwanych 4,2), a więc najmniej od 3 lat. Analitycy wyliczyli, że w okresie X-XII'19 dynamika polskiego PKB musiała spaść do około 3%. Część ekonomistów twierdzi, że słabnąca konsumpcja prywatna jest złą wróżbą dla krajowej gospodarki. Nie może dziwić, że złe widoki ekonomiczne na 2020 rok zaszkodziły złotemu (max. EUR/PLN 4,2871, USD/PLN 3,8990).   ● [EUR ]   Wczorajszy przypadek polskiej waluty nie był odosobniony. W tym samym czasie traciło również euro. Jego obciążeniem stały się dane ECB dot. podaży pieniądza, które pokazały najniższy od 2017 wzrost kredytów udzielonych dla firm (3,2% w grudniu). Pod wpływem tej informacji kurs EUR/USD spadł poniżej granicy 1,1000 (1,0992).   ● [FED]   Straty walut EU ograniczyły gołębie konkluzje z posiedzenia FED, które ośmieliły inwestorów do zwiększenia zakładów na obniżki amerykańskich stóp w tym roku. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza wzrosło po słowach prezesa Jerome’a Powella o tym, że politycy Banku nie czują się komfortowo z inflacją, która utrzymuje się poniżej 2% celu. Jego zdaniem „niepewność co do perspektyw wzrostu PKB na świecie utrzymuje się, a jednym z zagrożeń jest rozprzestrzenianie się koronawirusa”. Wg niego „koronawirus to bardzo poważna kwestia, ponieważ może negatywnie wpłynąć na dynamikę wzrostu PKB w Chinach. Jest wysoce niepewne czy uda się uniknąć epidemii. FED cierpliwie monitoruje rozwój sytuacji ws. wirusa". 
Przed nami
Dzięki kumulacji wielu ważkich wydarzeń ekonomicznych w Europie i w USA końcówka stycznia zapowiada się bardzo ciekawie.   ● [KE]   Już dziś o godzinie 11:00 Komisja Europejska opublikuje najnowsze wartości indeksów przewidujących kierunek i tempo rozwoju gospodarczego strefy euro. Aktualne prognozy wskazują na dalszą poprawę unijnych perspektyw ekonomicznych. Ich realizacja mogłaby zatrzeć negatywne wrażenia po poniedziałkowym wyniku indeksu IFO z DE oraz ułatwić powrót kapitału na Stary Kontynent (punkt oporu EUR/USD: 1,1035; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,8500).   ● [BoE]   Po południu należy przestawić radary na Londyn, gdzie swoje posiedzenie zakończy dziś Bank Anglii. Gra toczy się o to czy BoE obniży stopy procentowe o 25 pb. Aktualne prawdopodobieństwo takiego scenariusza wg cen kontraktów terminowych wynosi 45%. W tej sprawie podzieleni są także analitycy banków inwestycyjnych. Na przykład Nomura spodziewa się cięcia brytyjskich stóp (co może doprowadzić do znacznego osłabienia funta), natomiast Goldman Sachs czy UBS oczekują utrzymania status quo (co podreperowałoby pozycję szterlinga). Po tych rozstrzygnięciach poznamy styczniowe dane o niemieckiej inflacji CPI (o g. 14:00).   ● [PKB USA]   Po otwarciu rynków amerykańskich zainteresowanie inwestorów przeniesie się za Atlantyk. O godzinie 14:30 opublikowane zostaną wstępne dane nt. PKB USA w IV kw. 2019. Analitycy ankietowani przez agencję Reutersa spodziewają się, że gospodarka Stanów Zjednoczonych urosła w tym czasie o 2,1% p.a. Ew. wyższy wynik może podkręcić popyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0980), kosztem walut z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,9000).   ● [Wirus]  
Dodatkowym zagrożeniem dla EM i innych ryzykownych aktywów jest szybkie tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa z Chin. Z porannych danych wynika, że liczba śmiertelnych ofiar wirusa wzrosła do 170. Wg agencji Bloomberga Światowa Organizacja Zdrowia rozważa wydanie alarmującego dekretu.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Barnier (EU): żadnych kompromisów z UK ws. jednolitego rynku

(środa, 29-01, 8:00) 
 
Dyrektor generalny WHO: Chiny są w stanie zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Barnier (EU): Bruksela nie pójdzie na kompromis z Londynem ws. integralności jednolitego rynku.
USA: zaufanie konsumentów wzrosło w styczniu do najwyższego poziomu od pięciu miesięcy.
Koronawirus (najnowsze dane): 132 ofiary śmiertelne i 6057 potwierdzonych przypadków zachorowań.
Kalendarz Eko: szacunkowy PKB PL w 2019 oraz decyzja FED ws. stóp procentowych.
 

Za nami
   ● [Wirus]   Uspokajająca wypowiedź dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa nt. chińskiego koronawirusa wpłynęła stabilizująco na rynki finansowe. Po jego wczorajszym spotkaniu z przedstawicielami Pekinu ocenił, że Chiny są w stanie zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Zaapelował też do społeczności międzynarodowej o spokój i unikanie nadmiernych reakcji. Inwestorzy wzięli także pod uwagę dane historyczne, z których wynika, że po wybuchu dotychczasowych epidemii rynki szybko wracały do normalności. Dla przykładu po 6 miesiącach od czasu wybuchu SARS w 2003 (do którego obecny wirus jest najbardziej porównywany) globalny indeks akcji MSCI zyskał 21,5%. Taka perspektywa sprzyjała wczorajszemu odbiciu na giełdach (DAX: +0,90, DJIA: +0,66).   ● [FX ]   Na rynku walutowym chwilę oddechu złapał też juan (USD/CNH min. 6,9543), a z biegiem czasu część strat z ostatnich dni odrobiły również pozostałe waluty rynków wschodzących, w tym złoty (min. EUR/PLN 4,2660, USD/PLN 3,8738). Skalę korekty polskiej waluty ograniczyły jednak słowa głównego negocjatora EU ds. Brexitu Michela Barniera o tym, że „Unia Europejska nie pójdzie na kompromis [z Londynem] ws. integralności jednolitego rynku. Nigdy, nigdy, nigdy”. Obawy przed trudnymi negocjacjami EU z UK ws. umowy handlowej ciążyły zarówno funtowi, jak i euro. Jednocześnie wsparciem dla dolara (min. GBP/USD 1,2983, EUR/USD 1,0998) stał się najwyższy od 5 miesięcy wynik amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów - Conference Board (131,6 pkt vs prognoza 128 pkt). Nie dość tego, pozytywnie zaskoczył też wskaźnik FED z Richmond (20 pkt wobec oczekiwanych -3 pkt).
Przed nami
   ● [FED]   Teraz uwaga inwestorów skupi się na amerykańskim banku centralnym, który dziś zakończy swoje posiedzenie ws. polityki pieniężnej USA. Większość analityków uważa, że styczniowe spotkanie będzie miało spokojny przebieg. Wg szwajcarskiego banku UBS największa zmiana w opublikowanym komunikacie powinna dotyczyć personaliów osób głosujących. W tym miejscu warto wyjaśnić, że w Komitecie ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) prawo do podejmowania decyzji mają wszyscy przedstawiciele zarządu Banku oraz 5 prezesów z 12 banków regionalnych, z których jeden to prezes banku nowojorskiego, a pozostałych czterech uzyskuje je rotacyjnie. W tym roku o amerykańskiej polityce monetarnej współdecydować będą prezesi oddziałów z Cleveland (Loretta Mester), Filadelfii (Patrick Harker), Dallas (Robert Kaplan) oraz Minneapolis (Neel Kashkari), którzy zastąpili Jamesa Bullarda z St. Louis, Charlesa Evansa z Chicago, Esther George z Kansas City oraz Erica Rosengrena z Bostonu. W związku z różnicami w poglądach ekonomicznych poszczególnych polityków FEDu wymiana części składu Komitetu może oznaczać przesunięcie punktu ciężkości w stronę jastrzębiego skrzydła. Zdaniem analityków Royal Bank of Scotland podczas konferencji prezes Powell będzie w dalszym ciągu akcentował potrzebę wstrzymania się z kolejną decyzją ws. zmiany stóp procentowych w USA.   ● [Scenariusze]   W przypadku zajęcia przez FOMC ostrożnego stanowiska, ze względu na globalne ryzyko epidemii i towarzyszące mu wyprzedaże na rynkach finansowych, należy się liczyć ze wznowieniem gry na obniżki stóp FED w tym roku. Takie myślenie może doprowadzić do osłabienia dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1035), zmniejszając presję na jego konkurentów, włączając złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,8400). Ewentualne optymistyczne akcenty (związane z niedawnym podpisaniem częściowej umowy handlowej USA-Chiny i pozytywnym wpływem tego wydarzenia na amerykańską gospodarkę) zostaną odczytane na korzyść zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0980) i przeciw rynkom wschodzącym (punkty oporu EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,8900).   ● [GUS]   Gracze z rynku PLN nie mogą także przegapić dzisiejszych szacunkowych danych nt. polskiego PKB w 2019.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Śmiercionośny wirus zbiera żniwo na rynkach finansowych

(wtorek, 28-01, 8:00)

Chiny: Koronawirus spowodował już śmierć 106 osób.
Niemcy: w styczniu nastroje przedsiębiorców niespodziewanie pogorszyły się.
Ropa Brent najtańsza od 3 grudnia 2019.
WIG20 ma za sobą najgorszą sesję od sierpnia 2018.
Kalendarz Eko: zamówienia na dobra trwałe w USA oraz indeks zaufania amerykańskich konsumentów.

 

Za nami
   ● [IFO]   Wczorajsza wiadomość o niespodziewanym pogorszeniu nastrojów niemieckich przedsiębiorców podkopała nadzieje na bliskie odbicie największej gospodarki europejskiej, co sygnalizowały najnowsze wyniki wyprzedzającego wskaźnika koniunktury (PMI). W styczniu indeks instytutu IFO spadł z 96,7 pkt do 95,9 pkt, podczas gdy prognozy wskazywały na kolejny miesięczny wzrost tego wskaźnika do 97 pkt.   ● [EUR, PLN]   Odpowiedzią rynku walutowego na tę publikację był błyskawiczny spadek wyceny euro (EUR/USD min. 1,1009) oraz jego peryferyjnych aliantów, włączając złotego (max. EUR/PLN 4,2793, USD/PLN 3,8861).   ● [Wirus]   Jeszcze bardziej destrukcyjnie oddziaływały na PLNa (oraz na inne waluty rynków wschodzących) obawy przed trudnymi do przewidzenia skutkami dla gospodarki globalnej, szerzącej się epidemii chińskiego koronawirusa. Z najnowszych danych wynika, że za Wielkim Murem liczba śmiertelnych ofiar choroby wzrosła do 106, a liczba osób zarażonych do 4515. Szybkie tempo rozprzestrzeniania śmiercionośnego wirusa pogrążyło juana (USD/CNH max. 6,9893). Fala wyprzedaży rozlała się na giełdy (DAX: -2,74%, DJIA: -1,57%). Indeks polskich blue chipów ma za sobą najgorszy dzień od sierpnia 2018 (-3,3%). Topniały ceny ropy. Jej odmiana Brent osiągnęła najniższą wartość od 3 grudnia 2019 (min.: 58,50 USD/bbl). Traciły także petro-waluty i waluty "surowcowe". Kapitał wartkim strumieniem płynął w stronę bezpiecznych aktywów. Drożały amerykańskie obligacje (10-letnie min. 1,599%), japoński jen (USD/JPY min. 108,85) oraz szwajcarski frank. Połączenie rozczarowującego wyniku indeksu IFO oraz awersji do ryzyka obniżyło kurs EUR/CHF do najniższego poziomu od kwietnia 2017 (min. 1,0678).   ● [IT jak Italia]   Straty euro i innych walut EU ograniczały wiadomości z włoskiej sceny politycznej, gdzie współrządząca krajem centrolewica wygrała w niedzielę regionalne wybory w Emilii-Romanii, zmniejszając groźbę przedterminowych wyborów powszechnych we Włoszech.
Przed nami
   ●
[Kalendarz Eko]   W dzisiejszym kalendarzu ekonomicznym największą uwagę przyciągają publikacje z gospodarki amerykańskiej. Wśród nich inwestorzy najbardziej czekają na dane nt. zamówień na dobra trwałe oraz publikacje indeksu zaufania konsumentów - Conference Board. Z pozostałych wiadomości dot. największej gospodarki świata poznamy także wskaźnik cen domów S&P/Case-Shiller dla 20 metropolii oraz indeks FED Richmond. Co ciekawe, dla wszystkich tych pozycji analitycy spodziewają się lepszych wyników w stosunku do poprzedniego miesiąca.   ● [Scenariusze]   W przypadku realizacji tych różowych prognoz możemy oczekiwać dalszego umocnienia dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000) oraz pokusy kolejnej wyprzedaży walut spod znaku EM, włączając złotówkę (punkty oporu EUR/PLN 4,2800, USD/PLN 3,8900). Jeśli jednak dane te okażą się gorsze od prognoz mogą być bodźcem do realizacji zysków (punkt oporu EUR/USD: 1,1065; punkty wsparcia EUR/PLN 4,2300, USD/PLN 3,8200). Globalnym czynnikiem ryzyka dla rynków finansowych pozostaje koronawirus oraz skala i tempo jego rozpowszechniania się. Prezydent ChRL Xi Jinping określił obecną sytuację jako "poważną". W ramach walki z siejącym śmierć wirusem Pekin przedłużył o 3 dni (do 2 lutego 2020) przerwę związaną z Nowym Rokiem Księżycowym.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Polityka kąsa złotego

(poniedziałek, 27-01, 8:00)

The Economist: odrzucając europejskie prawo, Polska może w konsekwencji odciąć się również od samej UE.
Chiny: koronawirus zabił już 80 osób.
Złoty pokonał punkty oporu 4,2500 EUR/PLN i 3,8500 USD/PLN.
Niemcy: wynik PMI dla sektora przemysłu najwyżej od 11 m-cy, a dla usług max. od 5 m-cy.
Kalendarz Eko: niemiecki indeks IFO oraz sprzedaż nowych domów w USA.



Za nami
Końcówka tygodnia upłynęła po myśli polskich eksporterów, którzy w piątek mieli okazję sprzedać euro, dolara, funta oraz franka najdrożej w tym roku. Powodem przeceny złotego był odwrót inwestorów zagranicznych.   ● [Ryzyko polityczne]   Na ich postawę wpłynęły alarmistyczne komentarze światowych mediów nt. sporu pomiędzy partią rządzącą a Sądem Najwyższym. Prestiżowy „The Economist" napisał o łamaniu przez władzę zasad państwa prawa. Zdaniem gazety „odrzucając europejskie prawo, Polska może w konsekwencji odciąć się również od samej UE". Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand powiedział w piątek, że KE „jest bardzo zaniepokojona sytuacją dotyczącą praworządności w Polsce, w szczególności ostatecznym przyjęciem nowelizacji prawa o organizacji sądów".   ● [Wirus]   Coraz większym zagrożeniem dla walut EM i PLN jest rozprzestrzeniający się na świecie koronawirus z Chin, który za Wielkim Murem spowodował już śmieć 80 osób. Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) poinformowało w piątek, o drugim potwierdzonym przypadku zarażenia wirusem w USA (zaś w niedzielę o trzecim). Śmiercionośna bakteria dotarła także do Europy. Trzy zakażenia stwierdzono we Francji.   ● [Ropa, USD]   Obawy przed epidemią i jej negatywnym wpływem na wzrost gospodarczy na świecie podkopały ceny ropy (Brent: -2,18% do 60,69 USD/bbl; Crude: -2,52% do 54,19 USD/bbl), które mają za sobą najgorszy tydzień od lipca 2019. W konsekwencji dolarowi, odwrotnie skorelowanemu z rynkiem naftowym, sprzyjał dodatkowo status bezpiecznej przystani inwestycyjnej (EUR/USD min. 1,1020).   ● [Rynek PLN ]   W apogeum wyprzedaży złotego kurs EUR/PLN wzrósł do max. poziomu 4,2617, USD/PLN do 3,8655, GBP/PLN do 5,0590, a CHF/PLN do 3,9818.   ● [PMI]   Straty złotówki i innych walut EU ograniczyły zwyżki wskaźników wyprzedzających koniunktury dla gospodarki Niemiec, które pokazały, że niemiecka lokomotywa rozpędza się. Wstępny wynik indeksu PMI dla sektora przemysłu osiągnął najwyższy poziom od 11 miesięcy (45,2 pkt vs prognoza 44,5 pkt), a dla usług od 5 m-cy (54,2 pkt vs prognoza 53,2 pkt). Jednak mieszane odczucia wywołały analogiczne wskaźniki dla całego Eurolandu i USA. Po naszej stronie Atlantyku wyższy niż zakładano wynik odnotował PMI dla sektora przemysłu, ale niższy dla usług. Z kolei w Stanach gorzej niż oczekiwano wypadł wskaźnik dla przemysłu, za to lepiej dla usług (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś inwestorzy otrzymają nową porcję ważnych danych makroekonomicznych z Niemiec i USA. Już o godzinie 10:00 instytut IFO opublikuje wskaźnik, który obrazuje nastroje przedsiębiorców za Odrą. Przed dzisiejszą publikacją pozytywnie nastrajają wiadomości z ubiegłego tygodnia o najlepszych od lipca nastrojach niemieckich analityków i inwestorów (ZEW) oraz o poprawie koniunktury w sektorach przemysłu i usług u naszych zachodnich sąsiadów (PMI).   ● [Scenariusze]   Kolejna niespodzianka in plus będzie wspierać euro (punkt oporu EUR/USD 1,1065) i jego sojuszników z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN 4,2300, USD/PLN 3,8200). Z kolei późnym popołudniem (tj. o g. 16:00) zobaczymy jak kształtowała się w grudniu sprzedaż nowych domów w USA. Nowy rekord na rynku nieruchomości może być silnym argumentem za dolarem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1020). Przy takim rozwoju wydarzeń rachunek za jego umocnienie zapłaciłby m.in. nasz złoty (punkty oporu EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,8700).   ● [Eko tydzień]   Wśród najważniejszych wydarzeń ekonomicznych, przypadających w dalszej części tygodnia znajdą się posiedzenia monetarne FEDu i BoE oraz publikacje wstępnych wyników PKB Eurolandu i USA za IV kwartał 2019. Oprócz tego warto także śledzić raporty epidemiologiczne nt. śmiertelnego koronawirusa z Chin.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Prysły nadzieje na eliminację ujemnych stóp ECB

(piątek, 24-01, 8:00)

Lagarde: przegląd strategiczny polityki ECB potrwa rok.
GUS: sprzedaż detaliczna wzrosła w grudniu bardziej niż zakładano.
Węgierski forint jest najtańszy wobec euro w historii.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI z EU i USA oraz wystąpienie prezes ECB.


Za nami
Wczorajszemu oczekiwaniu na konkluzje z kończącego się po południu posiedzenia ECB towarzyszył dalszy spadek wyceny złotego.   ● [Wirus]   PLN, tak jak inne waluty rynków wschodzących, podążał za juanem (USD/CNH max. 6,9421), który tracił z powodu rosnącej liczby śmiertelnych ofiar koronowirusa z Chin. Na rynku wzrosły obawy, że jego dalsze rozprzestrzenienie się do innych krajów mogłoby wyhamować wzrost gospodarczy na świecie.   ● [GUS]   Straty polskiej waluty amortyzował wyższy niż zakładano wynik grudniowej sprzedaży detalicznej w naszym kraju (7,5% r/r prognoza 7,3%). Mniej szczęścia miał bratanek forint, który jeszcze nigdy nie był tak tani wobec euro (EUR/HUF max. 337,400).   ● [ECB]   O godzinie 13:45 nadeszły pierwsze wiadomości z Europejskiego Banku Centralnego. W komunikacie podano, że „podstawowe stopy procentowe ECB pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki inflacja […] zdecydowanie nie zbliży się do poziomu […] 2%”. Bank poinformował też, że zamierza kontynuować swój program skupu aktywów (QE) do czasu, kiedy postanowi podnieść stopy procentowe. W kontekście najbardziej wyczekiwanych informacji nt. rewizji polityki ECB, Christine Lagarde (nowa prezes Banku) zakomunikowała na konferencji prasowej, że „przegląd strategiczny zakończy się, kiedy będzie na to pora. Innymi słowy, kiedy wykonamy zadanie. Na ten moment oczekujemy, że zajmie to rok”.   ● [EUR, PLN ]   Oddalenie perspektywy eliminacji ujemnych stóp depozytowych w Eurolandzie zaszkodziło notowaniom wspólnej waluty wobec dolara (EUR/USD min. 1,1036). Jednak kapitał popłynął do USA nie tylko ze strefy euro ale także z krajów położonych na jej peryferiach (max. EUR/PLN 4,2487, USD/PLN 3,8490). Wynikało to ze spadku nadziei na szybkie odbicie gospodarki europejskiej, od czego zależeć będzie koniunktura w regionie CEE.
Przed nami
   ● [PMI]   Dziś kierunek na globalnym kompasie inwestycyjnym wyznaczą indeksy PMI. Jako pierwsze opublikowane zostaną najnowsze wyniki wskaźników wyprzedzających koniunktury dla sektorów przemysłu i usług Francji (o g. 09:15), następnie dla Niemiec (o g. 9:30), a później dla całego Eurolandu (o g. 10:00). Generalnie spodziewana jest nieznaczna poprawa sytuacji w przemyśle i jej ustabilizowanie w usługach.   ● [Scenariusz dla EU]   Realizacja tych prognoz będzie dowodem na to, że gospodarka strefy euro powoli wychodzi na prostą, co sprzyjałoby powrotowi kapitału na Stary Kontynent (punkt oporu EUR/USD: 1,1110; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,8000). Pół godziny później (o g. 10:30) poznamy poziomy tych indeksów dla gospodarki Wielkiej Brytanii. Zdaniem niektórych analityków dane te mogą okazać się kluczowe dla decyzji polityków Banku Anglii, o tym czy obniżyć oprocentowanie funta na przyszłotygodniowym posiedzeniu brytyjskiej RPP. Aktualnie rynek terminowy wycenia ten ruch z 60% prawdopodobieństwem. Finalnie po południu (o g. 15:45) ogłoszone zostaną wyniki PMI dla Stanów.   ● [Scenariusz dla USD]   Po tym jak w grudniu aktywność w amerykańskim sektorze przemysłu była najniższa od czerwca 2009, w tym miesiącu rynek oczekuje niewielkiego odbicia, co może przechylić szalę FX na korzyść dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1035; punkty oporu EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8500). Na dziś zaplanowano także wystąpienie publiczne prezes ECB Christine Lagarde, ale jeśli obędzie się bez niespodzianki nie należy spodziewać się istotnego wpływu na rynek jej kolejnej wypowiedzi w tak krótkim czasie.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Zaczynają się handlowe rozgrywki USA-EU oraz EU-UK

(czwartek, 23-01, 8:00)

GUS: polska produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu mniej niż zakładano.
The Telegraph: EU zamierza zaproponować Wielkiej Brytanii gorsze warunki umowy handlowej niż Kanadzie i Japonii.
Trump: nałożę bardzo wysokie cła na europejskie auta w przypadku braku porozumienia handlowego z Brukselą.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w Polsce oraz posiedzenie ECB.

 

Za nami
   ● [GUS]   W środę złoty obniżył loty. Skrzydła polskiej walucie podciął niższy niż zakładano wynik krajowej produkcji przemysłowej w grudniu (3,8% r/r vs prognoza 6,1%).   ● [Polityka]   Do redukcji długich pozycji w PLN (oraz w innych walutach EU) zachęcał także news The Telegraph o tym, że Unia zamierza zaproponować Wielkiej Brytanii gorsze warunki umowy handlowej niż Kanadzie, czy Japonii. Nastroje na Starym Kontynencie pogorszyła również groźba Trumpa o nałożeniu „bardzo wysokich” ceł na europejskie auta w przypadku braku porozumienia handlowego z Brukselą. Amerykański prezydent powtórzył, że EU jest gorsza od Chin, jeżeli chodzi o handel. Swoją dotychczasową pobłażliwość wobec Unii uzasadnił tym, że najpierw chciał uporać się z Chińczykami. Niepokój budziły także doniesienia z Włoch gdzie minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio ogłosił rezygnację z funkcji lidera Ruchu Pięciu Gwiazd, zwiększając niepewność polityczną na Półwyspie Apenińskim.   ● [Ropa]   Dodatkowym obciążeniem dla PLN (EUR/PLN max. 4,2414, USD/PLN 3,8304) i innych walut EM były topniejące ceny ropy (Brent: -2,14% do 63,21 USD/bbl; Crude: -2,81% do 56,74 USD/bbl). Na wartość czarnego złota negatywnie oddziaływała prognoza Międzynarodowej Agencji Energii, zakładająca nadpodaż tego surowca o 1 mln baryłek dziennie w pierwszej połowie 2020r.   ● [Juan, funt]   Dla odmiany przestał tracić juan (USD/CNH min. 6,8967), któremu pomogły uspokajające komentarze Trumpa zapewniające, że Stany Zjednoczone mają gotowy plan powstrzymania epidemii koronawirusa z Chin. Mimo niesprzyjających okoliczności, w trendzie wzrostowym pozostał brytyjski funt, odreagowujący jeszcze niedawne spadki (GBP/USD min. 1,3035).
Przed nami
   ● [ECB]   Dziś uwaga inwestorów na całym świecie koncentruje się na posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Od początku roku na rynkach finansowych trwają ożywione spekulacje na temat rewizji polityki ECB, zapowiedzianej przez nową prezes Banku Christine Lagarde.   ● [Scenariusze]   Sygnały sugerujące bliską neutralizację kursu monetarnego w strefie euro będą paliwem rakietowym dla wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1120). Jej zakupy mogą być realizowane ze sprzedaży złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8400) i innych walut peryferyjnych strefy euro, które są beneficjentami ultra luźnej polityki pieniężnej panującej od kilku lat w Eurolandzie. W przypadku gołębiej narracji świadczącej o utrzymaniu dotychczasowych parametrów polityki ECB w dłuższej perspektywie, euro może się osłabić (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1070). Zgodnie z dotychczasową logiką w tym scenariuszu zyskają jego sąsiedzi z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,8000).   ● [GUS]   Zanim poznamy stanowisko ECB, kierunek na rynku PLN wyznaczą dzisiejsze dane GUS o sprzedaży detalicznej w grudniu. Mediana prognoz rynkowych wskazuje na wzrost jej dynamiki z 5,9% r/r (w listopadzie) do 7,3% r/r.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Walutom europejskim urosły skrzydła

(środa, 22-01, 8:00) 

ZEW: nastroje niemieckich analityków i inwestorów są najlepsze od lipca 2015.
Trump: będę rozmawiał z przewodniczą Komisji Europejskiej o umowie handlowej z Unią.
Śmiertelny koronawirus dotarł z Chin do USA.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w PL oraz sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym.
 
Za nami
Podczas wtorkowej sesji walutom europejskim urosły skrzydła.   ● [GBP]   Najwyżej wzbił się funt szterling (max. GBP/USD 1,3084, GBP/PLN 4,9945), który odzyskał wigor po ogłoszeniu dobrych wyników z brytyjskiego rynku pracy. Pozytywnie zaskoczyły wiadomości o utrzymaniu dynamiki średnich wynagrodzeń w listopadzie na poziomie 3,2% (prognozowano jej spadek do 3,1%) oraz o dużo niższej niż zakładano, liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w grudniu (14,9 tys. vs prognoza 33,4 tys.). Zdaniem analityków dane te mogą skłonić polityków z Banku Anglii do oddania głosu przeciw obniżce stóp BoE na styczniowym posiedzeniu.   ● [EUR]   Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszyło się także euro (EUR/USD max. 1,1118), które było beneficjentem informacji o najlepszych od lipca 2015 nastrojach niemieckich analityków i inwestorów, w odniesieniu do sytuacji w największej gospodarce Unii. W styczniu indeks ZEW poszybował do poziomu 26,7 pkt (wobec oczekiwanych 15 pkt). Dodatkowym powodem do radości na Starym Kontynencie były słowa Trumpa o tym, że w trakcie odbywającego się Forum w Davos zamierza porozmawiać z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen o umowie handlowej z Unią.   ● [PLN]   Optymistyczne sygnały ekonomiczne z UK i DE (czyli dwóch największych partnerów handlowych naszego kraju), jak również nadzieje na przyspieszenie negocjacji pomiędzy Waszyngtonem a Brukselą, wydatnie wsparły złotego (min. EUR/PLN 4,2272, USD/PLN 3,8090). Polską walutę i inne ryzykowne aktywa wyhamowały jednak obawy przed negatywnym wpływem śmiertelnego koronawirusa występującego w Chinach, na tamtejszą gospodarkę. Część analityków porównuje obecną sytuację z 2003 rokiem, kiedy wirus SARS znacząco obniżył sprzedaż w Państwie Środka, a to przekłada się na tańszego juana (USD/CNH max. 6,9168) i jego krewnych z rynków wschodzących. 
Przed nami
   ● [GUS, scenariusze dla PLN]   Dziś na tapetę powraca temat polskiej gospodarki. O godzinie 10:00 poznamy bardzo ważne dane nt. krajowej produkcji przemysłowej w grudniu. Analitycy spodziewają się znacznego wzrostu jej dynamiki (z 1,4% do 6,1%). Realizacja tej prognozy lub jeszcze wyższy wynik może zwiększyć popyt na złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,8000). W przypadku negatywnej niespodzianki od GUSu należy się liczyć z tym, że kursy EUR/PLN i USD/PLN powrócą w stronę punktów oporu 4,2500 i 3,8400. W kontekście wciąż wysokich oczekiwań na styczniową obniżkę stóp Banku Anglii warto także śledzić dzisiejszą publikację brytyjskiego wskaźnika zamówień wg CBI (Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu).   ● [USA, scenariusze dla EUR/USD]   Nie można również przegapić nowych wiadomości ekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. O godzinie 15:00 poznamy listopadową wartość wskaźnika cen nieruchomości - FHFA, a godzinę później grudniowy wynik sprzedaży domów na rynku wtórnym. Kolejne optymistyczne sygnały z amerykańskiego rynku nieruchomości mogą pokrzepić dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1075), a gorsze dać sygnał do realizacji zysków (punkt oporu EUR/USD: 1,1120). Na radarach inwestorów pozostaje także szwajcarskie Davos, gdzie odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Prognozy MFW i obniżenie ratingu Hongkongu pogorszyły nastroje na EM

(wtorek, 21-01, 8:00)

Za nami ...
Przed nami ...



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Spada ryzyko spowolnienia gospodarczego w USA

(poniedziałek, 20-01, 8:00)

Za nami ...
Przed nami ...



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

USA-Chiny: jest umowa ale ... cła zostają

(czwartek, 16-01, 8:00)

Za nami ...
Przed nami ...



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

USA-Chiny (2020) Księga XII: Kochajmy się

(środa, 15-01, 8:00)
 

Za nami ...
Przed nami ...



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Juan wychodzi z zakrętu

(wtorek, 14-01, 8:00)
 

Za nami ...
Przed nami ...



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Mniej geo-ryzyka chińskiego, więcej irańskiego

(poniedziałek, 13-01, 8:00)
 

Za nami ...
Przed nami ...



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Polityczna polityka RPP?

(piątek, 10-01, 8:00)

Comerzbank: rynek może uznać, że gołębia polityka RPP jest umotywowana politycznie.
Prezes Banku Anglii widzi jeszcze miejsce na obniżkę stóp BoE.
USA: liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu z 223 tys. do 216 tys. (wobec oczekiwanych 220 tys.).
Kalendarz Eko: raport amerykańskiego Departamentu Pracy.

 
Za nami
Czwartkowa sesja na rynku PLN upłynęła po myśli zwolenników tańszego złotego. Wczorajsza deprecjacja naszej waluty miała dwa podłoża.   ● [RPP]   Pierwszym było zlekceważenie przez RPP na środowym posiedzeniu kwestii gwałtownego wzrostu inflacji w naszym kraju. Zdaniem analityków Comerzbanku, w przypadku utrzymania dotychczasowego stanowiska Rady, rynek może przyjąć, że gołębie nastawienie NBP jest umotywowane politycznie, co będzie rzutować na jej wiarygodność.   ● [GBP]   Drugim powodem osłabienia złotego była wyprzedaż zaprzyjaźnionego funta (min. GBP/USD 1,3013, GBP/PLN 4,9729). Szterling topniał po słowach prezesa Banku Anglii o tym, że widzi jeszcze miejsce na obniżkę stóp BoE o 25 pb. Mark Carney poinformował także, że ”Komitet debatuje nad zaletami stymulacji w krótkim okresie”, czym wywołał spekulacje nt. rozszerzenia brytyjskiego programu skupu aktywów (QE).   ● [PLN, giełdy]   Straty złotego (max. EUR/PLN 4,2477, USD/PLN 3,8270) mogły być większe gdyby nie pro-inwestycyjne nastroje na rynkach globalnych (DAX: +1,31%, DJIA: +0,74%). Źródłem optymizmu było wyciszenie napięcia na linii USA-Iran oraz potwierdzenie przez chińskie MSZ podróży wicepremiera Liu He (2-gi najważniejszy polityk w ChRL) do Waszyngtonu, w celu podpisania częściowej umowy handlowej (15 stycznia br).
Przed nami
   ● [Raport DP]   Dziś przysłowiowym gwoździem programu jest publikacja grudniowego raportu Departamentu Pracy USA (o g. 14:30). Jak zwykle największe zainteresowanie budzą informacje nt. zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, stopy bezrobocia oraz płacy godzinowej. Mediana prognoz zebranych przez agencje Reutersa zakłada spadek NFP z 266 tys. do 164 tys. oraz utrzymanie stopy bezrobocia i dynamiki stawki godzinowej odpowiednio na poziomie 3,5 i 3,1% (w ujęciu rocznym). Dobry prognostyk dla NFP stanowi zaskakujący wynik środowego raportu ADP, który pokazał najwyższe od maja 2019 zatrudnienie w sektorze prywatnym.   ● [Scenariusze]   W przypadku kolejnej niespodzianki należy się liczyć z aprecjacją dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1090) oraz deprecjacją walut EM (punkty oporu: EUR/PLN 4,2500, USD/PLN 3,8300). Z drugiej strony analitycy szwajcarskiego UBS spodziewają się wzrostu stopy bezrobocia (do 3,6%) oraz spadku dynamiki płacy godzinowej (do 3% r/r). Materializacja tych prognoz będzie skutkować tańszym zielonym (punkt oporu EUR/USD 1,1170) i droższym złotym (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,7700). Mimo najwyższej rangi dzisiejszych danych nie można tracić z pola widzenia geopolityki. Na radarach inwestorów pozostaje kryzys związany z zabiciem irańskiego generała Sulejmaniego przez USA oraz relacje handlowe Amerykanów z Chińczykami.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.