Wygląda na to, że ryzyko spada

(czwartek, 09-01, 8:00)

  USA: zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło w grudniu najbardziej od maja 2019.
Trump: Wygląda na to, że Iran się wycofuje.
KE: nastroje w gospodarce strefy euro poprawiły się w grudniu bardziej niż oczekiwano.
Kalendarz Eko: wystąpienia polityków FED (m.in. wiceprezesa Claridy i wiceprzewodniczącego FOMC Williamsa) oraz wnioski o zasiłek w USA.

 
Za nami
Wczorajsza sesja na rynkach finansowych rozgrywała się w cieniu doniesień z areny konfliktu USA-Iran. Po irańskim ostrzale amerykańskich baz w Iraku inwestorzy w napięciu oczekiwali na zapowiedziane oświadczenie Donalda Trumpa.   ● [USD]   Niepewność wokół tego wydarzenia skierowała kapitał w stronę bezpiecznych przystani. Na rynku walutowym najwięcej zaufania wzbudził dolar (EUR/USD min. 1,1102, USD/PLN max. 3,8196), którego dodatkowo wspierała wiadomość o największym od maja 2019 wzroście zatrudnienia w sektorze prywatnym USA (ADP: 202 tys. w grudniu vs prognoza 160 tys.). Nie bez znaczenia okazała się znacząca rewizja w górę analogicznych danych za listopad (z 67 tys. do 124 tys.).   ● [Trump, Iran]   Około godziny 17:30 w Białym Domu prezydent USA wygłosił wyczekiwane oświadczenie. Poinformował, że w irańskim ataku nie został zabity ani ranny żaden amerykański, ani iracki żołnierz, a straty są minimalne. „Wyglada na to, że Iran się wycofuje” - dodał. W efekcie skończyło się „tylko” na zapowiedzi nałożenia dodatkowych sankcji na Iran. Łagodna reakcja Trumpa przywróciła apetyt na waluty rynków wschodzących, w tym złotego. Kurs USD/PLN powrócił do punktu wyjścia, a rynek EUR/PLN zbliżył się do bariery wsparcia 4,2300 (min. 4,2313). Spadek ryzyka eskalacji konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie oraz informacja o niespodziewanym wzroście zapasów ropy w Stanach (1,16 mln brk vs prognoza -3,5 mln brk) obniżyły ceny tego surowca o prawie 5% (Brent: -4,15% do 65,44 USD/bbl; Crude: -4,93% do 59,61 USD/bbl). Przed nami
   ● [FED]   W dzisiejszym kalendarzu ekonomicznym dominują wystąpienia polityków amerykańskiego banku centralnego. Wśród nich głos zabiorą: wiceprezes FED Richard Clarida, wiceprzewodniczący FOMC John Williams oraz prezesi oddziałów z Chicago (Charles Evans) i St. Louis (James Bullard). Inwestorzy będą analizować ich słowa aby określić szansę obniżki stóp funduszy federalnych w tym roku. Mimo, że ostatnia projekcja stóp nie przewiduje ich zmiany w 2020, rynek kontraktów terminowych w dalszym ciągu wycenia 1 obniżkę o 25 pb do września br.   ● [Scenariusze]   Neutralne lub jastrzębie sygnały ze strony decydentów amerykańskiej polityki pieniężnej mogą zachęcić część graczy do redukcji tych zakładów, co będzie faworyzować dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1100) i szkodzić walutom spod znaku EM (punkty oporu: EUR/PLN 4,2500, USD/PLN 3,8200). Z kolei ich gołębia narracja zwiększy przekonanie, że kolejne cięcie jest możliwe. Taka logika może skłonić inwestorów do sprzedaży zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD 1,1205). Uwolniony w ten sposób kapitał mógłby powrócić na rynki wschodzące, włączając Polskę (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,7700). W międzyczasie poznamy najnowszą liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem, które nabierają większego niż zwykle znaczenia, ze względu na jutrzejszą publikację raportu Departamentu Pracy USA.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.