O kulejącej konsumpcji 🇵🇱, kredytach 🇪🇺 i inflacji 🇺🇸

(czwartek, 30-01, 8:00)

GUS: polska gospodarka urosła w 2019 najmniej od 3 lat.
ECB: wzrost nowych kredytów udzielonych dla firm był w grudniu najniższy od 2017.
Powell (FED): politycy Banku nie czują się komfortowo z inflacją, która utrzymuje się poniżej 2% celu.
Kalendarz Eko: wskaźnik nastrojów w gospodarce EZ, decyzja BoE ws. stóp procentowych, inflacja w DE oraz wstępny PKB USA w IV kw. 2019.

 

Za nami
    ● [GUS]   Wczorajsza publikacja szacunkowych danych nt. polskiego PKB w 2019 roku sugeruje mocne hamowanie krajowej gospodarki w IV kwartale. Według Głównego Urzędu Statystycznego w ubiegłym roku produkt krajowy brutto wzrósł o 4% (wobec oczekiwanych 4,2), a więc najmniej od 3 lat. Analitycy wyliczyli, że w okresie X-XII'19 dynamika polskiego PKB musiała spaść do około 3%. Część ekonomistów twierdzi, że słabnąca konsumpcja prywatna jest złą wróżbą dla krajowej gospodarki. Nie może dziwić, że złe widoki ekonomiczne na 2020 rok zaszkodziły złotemu (max. EUR/PLN 4,2871, USD/PLN 3,8990).   ● [EUR ]   Wczorajszy przypadek polskiej waluty nie był odosobniony. W tym samym czasie traciło również euro. Jego obciążeniem stały się dane ECB dot. podaży pieniądza, które pokazały najniższy od 2017 wzrost kredytów udzielonych dla firm (3,2% w grudniu). Pod wpływem tej informacji kurs EUR/USD spadł poniżej granicy 1,1000 (1,0992).   ● [FED]   Straty walut EU ograniczyły gołębie konkluzje z posiedzenia FED, które ośmieliły inwestorów do zwiększenia zakładów na obniżki amerykańskich stóp w tym roku. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza wzrosło po słowach prezesa Jerome’a Powella o tym, że politycy Banku nie czują się komfortowo z inflacją, która utrzymuje się poniżej 2% celu. Jego zdaniem „niepewność co do perspektyw wzrostu PKB na świecie utrzymuje się, a jednym z zagrożeń jest rozprzestrzenianie się koronawirusa”. Wg niego „koronawirus to bardzo poważna kwestia, ponieważ może negatywnie wpłynąć na dynamikę wzrostu PKB w Chinach. Jest wysoce niepewne czy uda się uniknąć epidemii. FED cierpliwie monitoruje rozwój sytuacji ws. wirusa". 
Przed nami
Dzięki kumulacji wielu ważkich wydarzeń ekonomicznych w Europie i w USA końcówka stycznia zapowiada się bardzo ciekawie.   ● [KE]   Już dziś o godzinie 11:00 Komisja Europejska opublikuje najnowsze wartości indeksów przewidujących kierunek i tempo rozwoju gospodarczego strefy euro. Aktualne prognozy wskazują na dalszą poprawę unijnych perspektyw ekonomicznych. Ich realizacja mogłaby zatrzeć negatywne wrażenia po poniedziałkowym wyniku indeksu IFO z DE oraz ułatwić powrót kapitału na Stary Kontynent (punkt oporu EUR/USD: 1,1035; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,8500).   ● [BoE]   Po południu należy przestawić radary na Londyn, gdzie swoje posiedzenie zakończy dziś Bank Anglii. Gra toczy się o to czy BoE obniży stopy procentowe o 25 pb. Aktualne prawdopodobieństwo takiego scenariusza wg cen kontraktów terminowych wynosi 45%. W tej sprawie podzieleni są także analitycy banków inwestycyjnych. Na przykład Nomura spodziewa się cięcia brytyjskich stóp (co może doprowadzić do znacznego osłabienia funta), natomiast Goldman Sachs czy UBS oczekują utrzymania status quo (co podreperowałoby pozycję szterlinga). Po tych rozstrzygnięciach poznamy styczniowe dane o niemieckiej inflacji CPI (o g. 14:00).   ● [PKB USA]   Po otwarciu rynków amerykańskich zainteresowanie inwestorów przeniesie się za Atlantyk. O godzinie 14:30 opublikowane zostaną wstępne dane nt. PKB USA w IV kw. 2019. Analitycy ankietowani przez agencję Reutersa spodziewają się, że gospodarka Stanów Zjednoczonych urosła w tym czasie o 2,1% p.a. Ew. wyższy wynik może podkręcić popyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0980), kosztem walut z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,9000).   ● [Wirus]  
Dodatkowym zagrożeniem dla EM i innych ryzykownych aktywów jest szybkie tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa z Chin. Z porannych danych wynika, że liczba śmiertelnych ofiar wirusa wzrosła do 170. Wg agencji Bloomberga Światowa Organizacja Zdrowia rozważa wydanie alarmującego dekretu.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.