Zaczynają się handlowe rozgrywki USA-EU oraz EU-UK

(czwartek, 23-01, 8:00)

GUS: polska produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu mniej niż zakładano.
The Telegraph: EU zamierza zaproponować Wielkiej Brytanii gorsze warunki umowy handlowej niż Kanadzie i Japonii.
Trump: nałożę bardzo wysokie cła na europejskie auta w przypadku braku porozumienia handlowego z Brukselą.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w Polsce oraz posiedzenie ECB.

 

Za nami
   ● [GUS]   W środę złoty obniżył loty. Skrzydła polskiej walucie podciął niższy niż zakładano wynik krajowej produkcji przemysłowej w grudniu (3,8% r/r vs prognoza 6,1%).   ● [Polityka]   Do redukcji długich pozycji w PLN (oraz w innych walutach EU) zachęcał także news The Telegraph o tym, że Unia zamierza zaproponować Wielkiej Brytanii gorsze warunki umowy handlowej niż Kanadzie, czy Japonii. Nastroje na Starym Kontynencie pogorszyła również groźba Trumpa o nałożeniu „bardzo wysokich” ceł na europejskie auta w przypadku braku porozumienia handlowego z Brukselą. Amerykański prezydent powtórzył, że EU jest gorsza od Chin, jeżeli chodzi o handel. Swoją dotychczasową pobłażliwość wobec Unii uzasadnił tym, że najpierw chciał uporać się z Chińczykami. Niepokój budziły także doniesienia z Włoch gdzie minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio ogłosił rezygnację z funkcji lidera Ruchu Pięciu Gwiazd, zwiększając niepewność polityczną na Półwyspie Apenińskim.   ● [Ropa]   Dodatkowym obciążeniem dla PLN (EUR/PLN max. 4,2414, USD/PLN 3,8304) i innych walut EM były topniejące ceny ropy (Brent: -2,14% do 63,21 USD/bbl; Crude: -2,81% do 56,74 USD/bbl). Na wartość czarnego złota negatywnie oddziaływała prognoza Międzynarodowej Agencji Energii, zakładająca nadpodaż tego surowca o 1 mln baryłek dziennie w pierwszej połowie 2020r.   ● [Juan, funt]   Dla odmiany przestał tracić juan (USD/CNH min. 6,8967), któremu pomogły uspokajające komentarze Trumpa zapewniające, że Stany Zjednoczone mają gotowy plan powstrzymania epidemii koronawirusa z Chin. Mimo niesprzyjających okoliczności, w trendzie wzrostowym pozostał brytyjski funt, odreagowujący jeszcze niedawne spadki (GBP/USD min. 1,3035).
Przed nami
   ● [ECB]   Dziś uwaga inwestorów na całym świecie koncentruje się na posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Od początku roku na rynkach finansowych trwają ożywione spekulacje na temat rewizji polityki ECB, zapowiedzianej przez nową prezes Banku Christine Lagarde.   ● [Scenariusze]   Sygnały sugerujące bliską neutralizację kursu monetarnego w strefie euro będą paliwem rakietowym dla wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1120). Jej zakupy mogą być realizowane ze sprzedaży złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8400) i innych walut peryferyjnych strefy euro, które są beneficjentami ultra luźnej polityki pieniężnej panującej od kilku lat w Eurolandzie. W przypadku gołębiej narracji świadczącej o utrzymaniu dotychczasowych parametrów polityki ECB w dłuższej perspektywie, euro może się osłabić (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1070). Zgodnie z dotychczasową logiką w tym scenariuszu zyskają jego sąsiedzi z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,8000).   ● [GUS]   Zanim poznamy stanowisko ECB, kierunek na rynku PLN wyznaczą dzisiejsze dane GUS o sprzedaży detalicznej w grudniu. Mediana prognoz rynkowych wskazuje na wzrost jej dynamiki z 5,9% r/r (w listopadzie) do 7,3% r/r.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.