Robi się gorąco na Bliskim Wschodzie i na rynkach wschodzących

(środa, 08-01, 8:00)

  USA: deficyt handlowy najmniejszy od 3 lat.
Wiceminister rolnictwa ChRL: Pekin nie zwiększy rocznych limitów zakupu amerykańskich produktów rolnych.
GUS: ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w największym tempie od ponad 7 lat.
Bliski Wschód: irański Korpus Strażników Rewolucji ostrzelał amerykańskie bazy wojskowe w Iraku.
Kalendarz Eko: wskaźnik nastrojów w gospodarce EZ, decyzja RPP, z USA raporty ADP o zatrudnieniu oraz EIA nt. zmiany zapasów paliw.

 

Za nami
Po dobrym początku roku w wykonaniu złotego, wczoraj przyszedł czas na korektę. ● [USD] Głównym powodem zmiany nastawienia inwestorów do PLN (oraz innych walut CEE i EM) były lepsze niż zakładano dane z gospodarki amerykańskiej, które zachęcały do zakupów konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,1133). Pro-amerykańskie emocje wywołały wiadomości o najniższym od 3 lat deficycie handlowym (-43,1 mld USD vs prognozowane -43,8 mld) oraz większej niż zakładano aktywności przedsiębiorców w sektorze usług (55 pkt vs prognoza 54,5 pkt). ● [Polityka] Do redukcji długich pozycji na rynkach wschodzących stymulowała też wypowiedź chińskiego wiceministra rolnictwa, który zakomunikował, że Pekin nie zwiększy rocznych limitów zakupu amerykańskich produktów rolnych. Niepokój budziły także doniesienia irańskiej agencji informacyjnej Fars, która podała, że Teheran rozważa 13 scenariuszy w odwecie wobec Stanów Zjednoczonych, za zabójstwo generała Sulejmaniego. Szef irańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ali Shamkhani poinformował, że "nawet najsłabsza z tych opcji byłaby dla USA historycznym koszmarem". Dziś w nocy czasu polskiego irański Korpus Strażników Rewolucji ostrzelał bazę lotniczą Ayn al Asad w zachodnim Iraku, gdzie stacjonują siły USA. Rakiety spadły też na amerykańskie obiekty wojskowe w Erbilu w irackim Kurdystanie. Prezydent Trump napisał na Twitterze, że „trwa szacowanie ofiar i zniszczeń. Jak dotąd, jest dobrze! Mamy najsilniejszą i najlepiej wyposażoną armię na świecie! Wydam oświadczenie jutro [dziś] rano". [GUS] Zakres korekty złotego (max. EUR/PLN 4,2501, USD/PLN 3,8110) ograniczyły dane GUS o inflacji, które pokazały, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w grudniu w największym tempie od ponad 7 lat (3,4% r/r vs prognoza 2,9%).
Przed nami
Dziś zobaczymy jak kształtują się nastroje w gospodarce Eurolandu oraz zatrudnienie w sektorze prywatnym USA. ● [EZ ] Jako pierwsze poznamy dane Komisji Europejskiej. Przygotowywany przez KE indeks składa się z 5 wskaźników zaufania, którym przypisane są konkretne wagi: przemysł – 40%, usługi – 30%, konsumenci – 20%, sektor budowlany - 5% i sprzedaż detaliczna – 5%. Analitycy spodziewają się jego delikatnego wzrostu w stosunku do poprzedniego miesiąca z 101,3 pkt do 101,4 pkt, co może przywrócić wiarę w stabilizację gospodarki EZ oraz popyt na euro (punkt oporu EUR/USD 1,1205) i jego sąsiadów z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,7700). [USA] Z kolei po południu firma Automatic Data Processing (ADP) opublikuje raport, w którym poinformuje nas o zmianie zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym. Po rozczarowujących danych z poprzedniego miesiąca (67 tys. - tj. najniższy wynik od maja 2019), rynek oczekuje odbicia do 160 tys. Realizacja tej prognozy może zwiększyć zainteresowanie dolarem kosztem jego rywali z G10 (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1130) i EM, w tym złotego (punkty oporu: EUR/PLN 4,2600, USD/PLN 3,8300). ● [RPP, EIA] Gracze z rynku PLN nie mogą także przegapić dzisiejszej decyzji polskiej Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych NBP. Choć nie oczekujemy żadnych zmian w polityce monetarnej Narodowego Banku Polskiego to warto zwrócić uwagę na konferencję Adama Glapińskiego (o g. 16:00), na której prezes może skomentować ostatni wyskok inflacji. Pod kątem walut CEE i EM skorelowanych z rynkami surowców warto także śledzić publikacje raportu agencji EIA, zawierającego informacje nt. zmiany zapasów paliw w USA. Topowym tematem geopolitycznym pozostają kryzysowa sytuacja na Bliskim Wschodzie i wrogie stosunki na linii Waszyngton-Teheran.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.