Walutom europejskim urosły skrzydła

(środa, 22-01, 8:00) 

ZEW: nastroje niemieckich analityków i inwestorów są najlepsze od lipca 2015.
Trump: będę rozmawiał z przewodniczą Komisji Europejskiej o umowie handlowej z Unią.
Śmiertelny koronawirus dotarł z Chin do USA.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w PL oraz sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym.
 
Za nami
Podczas wtorkowej sesji walutom europejskim urosły skrzydła.   ● [GBP]   Najwyżej wzbił się funt szterling (max. GBP/USD 1,3084, GBP/PLN 4,9945), który odzyskał wigor po ogłoszeniu dobrych wyników z brytyjskiego rynku pracy. Pozytywnie zaskoczyły wiadomości o utrzymaniu dynamiki średnich wynagrodzeń w listopadzie na poziomie 3,2% (prognozowano jej spadek do 3,1%) oraz o dużo niższej niż zakładano, liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w grudniu (14,9 tys. vs prognoza 33,4 tys.). Zdaniem analityków dane te mogą skłonić polityków z Banku Anglii do oddania głosu przeciw obniżce stóp BoE na styczniowym posiedzeniu.   ● [EUR]   Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszyło się także euro (EUR/USD max. 1,1118), które było beneficjentem informacji o najlepszych od lipca 2015 nastrojach niemieckich analityków i inwestorów, w odniesieniu do sytuacji w największej gospodarce Unii. W styczniu indeks ZEW poszybował do poziomu 26,7 pkt (wobec oczekiwanych 15 pkt). Dodatkowym powodem do radości na Starym Kontynencie były słowa Trumpa o tym, że w trakcie odbywającego się Forum w Davos zamierza porozmawiać z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen o umowie handlowej z Unią.   ● [PLN]   Optymistyczne sygnały ekonomiczne z UK i DE (czyli dwóch największych partnerów handlowych naszego kraju), jak również nadzieje na przyspieszenie negocjacji pomiędzy Waszyngtonem a Brukselą, wydatnie wsparły złotego (min. EUR/PLN 4,2272, USD/PLN 3,8090). Polską walutę i inne ryzykowne aktywa wyhamowały jednak obawy przed negatywnym wpływem śmiertelnego koronawirusa występującego w Chinach, na tamtejszą gospodarkę. Część analityków porównuje obecną sytuację z 2003 rokiem, kiedy wirus SARS znacząco obniżył sprzedaż w Państwie Środka, a to przekłada się na tańszego juana (USD/CNH max. 6,9168) i jego krewnych z rynków wschodzących. 
Przed nami
   ● [GUS, scenariusze dla PLN]   Dziś na tapetę powraca temat polskiej gospodarki. O godzinie 10:00 poznamy bardzo ważne dane nt. krajowej produkcji przemysłowej w grudniu. Analitycy spodziewają się znacznego wzrostu jej dynamiki (z 1,4% do 6,1%). Realizacja tej prognozy lub jeszcze wyższy wynik może zwiększyć popyt na złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,8000). W przypadku negatywnej niespodzianki od GUSu należy się liczyć z tym, że kursy EUR/PLN i USD/PLN powrócą w stronę punktów oporu 4,2500 i 3,8400. W kontekście wciąż wysokich oczekiwań na styczniową obniżkę stóp Banku Anglii warto także śledzić dzisiejszą publikację brytyjskiego wskaźnika zamówień wg CBI (Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu).   ● [USA, scenariusze dla EUR/USD]   Nie można również przegapić nowych wiadomości ekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. O godzinie 15:00 poznamy listopadową wartość wskaźnika cen nieruchomości - FHFA, a godzinę później grudniowy wynik sprzedaży domów na rynku wtórnym. Kolejne optymistyczne sygnały z amerykańskiego rynku nieruchomości mogą pokrzepić dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1075), a gorsze dać sygnał do realizacji zysków (punkt oporu EUR/USD: 1,1120). Na radarach inwestorów pozostaje także szwajcarskie Davos, gdzie odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.