Polityczna polityka RPP?

(piątek, 10-01, 8:00)

Comerzbank: rynek może uznać, że gołębia polityka RPP jest umotywowana politycznie.
Prezes Banku Anglii widzi jeszcze miejsce na obniżkę stóp BoE.
USA: liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu z 223 tys. do 216 tys. (wobec oczekiwanych 220 tys.).
Kalendarz Eko: raport amerykańskiego Departamentu Pracy.

 
Za nami
Czwartkowa sesja na rynku PLN upłynęła po myśli zwolenników tańszego złotego. Wczorajsza deprecjacja naszej waluty miała dwa podłoża.   ● [RPP]   Pierwszym było zlekceważenie przez RPP na środowym posiedzeniu kwestii gwałtownego wzrostu inflacji w naszym kraju. Zdaniem analityków Comerzbanku, w przypadku utrzymania dotychczasowego stanowiska Rady, rynek może przyjąć, że gołębie nastawienie NBP jest umotywowane politycznie, co będzie rzutować na jej wiarygodność.   ● [GBP]   Drugim powodem osłabienia złotego była wyprzedaż zaprzyjaźnionego funta (min. GBP/USD 1,3013, GBP/PLN 4,9729). Szterling topniał po słowach prezesa Banku Anglii o tym, że widzi jeszcze miejsce na obniżkę stóp BoE o 25 pb. Mark Carney poinformował także, że ”Komitet debatuje nad zaletami stymulacji w krótkim okresie”, czym wywołał spekulacje nt. rozszerzenia brytyjskiego programu skupu aktywów (QE).   ● [PLN, giełdy]   Straty złotego (max. EUR/PLN 4,2477, USD/PLN 3,8270) mogły być większe gdyby nie pro-inwestycyjne nastroje na rynkach globalnych (DAX: +1,31%, DJIA: +0,74%). Źródłem optymizmu było wyciszenie napięcia na linii USA-Iran oraz potwierdzenie przez chińskie MSZ podróży wicepremiera Liu He (2-gi najważniejszy polityk w ChRL) do Waszyngtonu, w celu podpisania częściowej umowy handlowej (15 stycznia br).
Przed nami
   ● [Raport DP]   Dziś przysłowiowym gwoździem programu jest publikacja grudniowego raportu Departamentu Pracy USA (o g. 14:30). Jak zwykle największe zainteresowanie budzą informacje nt. zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, stopy bezrobocia oraz płacy godzinowej. Mediana prognoz zebranych przez agencje Reutersa zakłada spadek NFP z 266 tys. do 164 tys. oraz utrzymanie stopy bezrobocia i dynamiki stawki godzinowej odpowiednio na poziomie 3,5 i 3,1% (w ujęciu rocznym). Dobry prognostyk dla NFP stanowi zaskakujący wynik środowego raportu ADP, który pokazał najwyższe od maja 2019 zatrudnienie w sektorze prywatnym.   ● [Scenariusze]   W przypadku kolejnej niespodzianki należy się liczyć z aprecjacją dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1090) oraz deprecjacją walut EM (punkty oporu: EUR/PLN 4,2500, USD/PLN 3,8300). Z drugiej strony analitycy szwajcarskiego UBS spodziewają się wzrostu stopy bezrobocia (do 3,6%) oraz spadku dynamiki płacy godzinowej (do 3% r/r). Materializacja tych prognoz będzie skutkować tańszym zielonym (punkt oporu EUR/USD 1,1170) i droższym złotym (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,7700). Mimo najwyższej rangi dzisiejszych danych nie można tracić z pola widzenia geopolityki. Na radarach inwestorów pozostaje kryzys związany z zabiciem irańskiego generała Sulejmaniego przez USA oraz relacje handlowe Amerykanów z Chińczykami.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.