Mocne otwarcie złotego

(wtorek, 07-01, 8:00)

  Bliski Wschód: podczas amerykańskiego ataku w Bagdadzie zginął irański generał Sulejmani.
Trump: 15 stycznia podpiszę pierwszą część porozumienia handlowego z Chinami.
PBoC obniżył stopę rezerw obowiązkowych od depozytów dla chińskich banków komercyjnych o 50 punktów bazowych.
Kurs EUR/PLN najniżej od kwietnia 2018.
Kalendarz Eko: Inflacja z PL i EZ, bilans HZ USA oraz amerykański indeks ISM dla sektora usług.

 

Za nami
Na początku roku inwestorzy żyli głównie wiadomościami ze świata polityki. ● [Polityka handlowa] Zaczęło się od noworocznego prezentu od prezydenta Trumpa, który w sylwestra poinformował na Twitterze, że 15 stycznia podpisze pierwszą część porozumienia handlowego z Chinami. Dodatkowym źródłem rynkowego optymizmu była decyzja Ludowego Banku Chin o obniżeniu stopy rezerw obowiązkowych dla banków komercyjnych o 50 pb. Pod wpływem tych informacji amerykańskie indeksy giełdowe ustanowiły nowe rekordy wszech-czasów, a kurs EUR/PLN zameldował się poniżej granicy 4,2500 (min. 4,2311 tj. najniżej od kwietnia 2018). Zniżce eurozłotego sprzyjał także wyższy od oczekiwań wynik indeksu PMI dla polskiego przemysłu (48 pkt vs prognoza 46,8 pkt). ● [USA-Iran] Zyski PLN oraz innych walut EM zmniejszył wzrost awersji do ryzyka wywołany amerykańskim atakiem w Bagdadzie, podczas którego zginął irański generał Kassem Sulejmani. Obawy przed odwetem Teheranu i wybuchem konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie podbiły ceny ropy (najwyższe od 3 m-cy) oraz złota (najdroższe od kwietnia 2013). Drożały także bezpieczne waluty, do których należą japoński jen czy dolar (USD/PLN max. 3,8262). Spadek kursu EUR/USD (min. 1,1125) ograniczyła kombinacja lepszych danych makroekonomicznych z Eurolandu i gorszych ze Stanów. Po naszej stronie Atlantyku pozytywnie zaskoczyła niemiecka inflacja CPI (1,5% r/r vs prognoza 1,4%) oraz najwyższy od listopada 2018 Sentix z EX (7,6 pkt vs prognoza 2,6 pkt). Z kolei za Wielką Wodą rozczarował najniższy od czerwca 2009 wynik indeksu PMI dla amerykańskiego sektora przemysłu (47,2 pkt vs prognoza 49 pkt).
Przed nami
[Kalendarz Eko] Polscy inwestorzy wracający z świąteczno-noworocznych urlopów muszą od samego rana wykazać się wysoką czujnością. Już o godzinie 10:00 GUS opublikuje wstępną wartość wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu. Analitycy spodziewają się wzrostu dynamiki cen w naszym kraju z 2,6% r/r do 2,8%. Realizacja tej prognozy lub wyższy wynik może działać na korzyść złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,7700), a niższy rezultat mu zaszkodzi (punkty oporu: EUR/PLN 4,2600, USD/PLN 3,8300). Godzinę później (tj. o 11:00) poznamy szacunkowe dane o inflacji dla całej strefy euro. Natomiast po południu otrzymamy nową porcję wyników z gospodarki amerykańskiej. Wśród nich znajdą się informacje nt. bilansu handlu zagranicznego, zamówień na dobra trwałe oraz aktywności w sektorze usług (wg ISM). Reakcję rynku EUR/USD na te wydarzenia będą ograniczać najbliższe bariery techniczne: punkt wsparcia: 1,1125, punkt oporu: 1,1210. ● [Polityka] Potencjalnym czynnikiem ryzyka dla PLN oraz innych walut rynków wschodzących jest ewentualna eskalacja konfliktu USA-Iran. Amerykański prezydent ostrzegł w sobotę, że „jeśli Iran zaatakuje Amerykanów, to Stany Zjednoczone uderzą w 52 irańskie cele, w tym w miejsca ważne dla irańskiej kultury”. Z kolei w niedzielę irańska telewizja państwowa podała, że Teheran nie będzie już stosował się do ograniczeń, wynikających z podpisanego w 2015 roku porozumienia nuklearnego. Inwestorzy czekają także na szczegóły przyszłotygodniowego spotkania w Waszyngtonie, na którym ma zostać podpisana umowa handlowa Amerykanów z Chińczykami.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.