Przedświąteczne karty rozdane

(poniedziałek, 23-12, 8:00)
 
Brytyjski parlament przegłosował ustawę ws. umowy o Brexicie (WAB).
W III kwartale br. gospodarka Stanów Zjednoczonych urosła o 2,1% p.a.
GUS: w listopadzie sprzedaż detaliczna wzrosła bardziej od prognoz.
Kalendarz Eko: sprzedaż nowych domów w USA.

Za nami
   ● [UK]   Od piątku Boris Johnson może mówić „do pięciu razy sztuka”. Po czterech nieudanych próbach przeforsowania umowy ws. Brexitu w brytyjskim parlamencie (w tym 3-ch jego poprzedniczki Theresy May) w piątek ustawa zatwierdzająca warunki rozwodu z Unią Europejską została zaakceptowana większością 124 głosów (358 vs 234). Na taki wynik żywo zareagował funt, zyskując wobec konkurentów z G10. Jednak na koniec dnia przegrał z dobrze dysponowanym dolarem (GBP/USD min. 1,2979). Motorem napędowym wzrostu notowań zielonej waluty były dobre wyniki z gospodarki amerykańskiej.   ● [PKB USA]   Według finalnych danych w III kwartale zannualizowana dynamika produktu krajowego brutto USA wyniosła 2,1% (tj. zgodnie z prognozą), przy większym niż zakładano wzroście konsumpcji prywatnej (3,2% p.a vs prognoza 2,9%). Zdaniem analityków piątkowy raport wzmocnił przekonanie, że FED wstrzyma się z obniżkami stóp procentowych w najbliższej przyszłości.   ● [Złoty]   Zniżkujący kurs EUR/USD (min. 1,1066) wymusił zmiany na rynku PLN. W efekcie polska waluta straciła do drożejącego globalnie dolara (USD/PLN max. 3,8464) oraz zyskała do euro. Wygranej złotego na rynku EUR/PLN (min. 4,2547) dopomógł wyższy od oczekiwań wynik polskiej sprzedaży detalicznej w listopadzie (5,9% r/r vs prognoza 4,8%), który zmniejszył obawy o skalę spowolnienia krajowej gospodarki w IV kwartale. Dodatkowym wsparciem dla PLN i innych walut EM był tweet Trumpa, w którym poinformował, że odbył bardzo dobrą rozmowę telefoniczną z prezydentem Xi nt. „naszej gigantycznej umowy handlowej”.  
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Z uwagi na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i niemal pusty Kalendarz Eko należy się liczyć ze spadkiem płynności na rynku walutowym. Dziś, jedyna warta odnotowania informacja makro dotyczy listopadowej sprzedaży nowych domów w USA.   ● [Scenariusze dla USD]   Powtórzenie rozczarowującego wyniku z rynku wtórnego, gdzie sprzedaż była najniższa od 5 miesięcy, może zwiększyć obawy o kondycję amerykańskiego rynku nieruchomości (punkt oporu EUR/USD: 1,1125). Z kolei lepsze dane je rozwieją, torując dolarowi drogę do dalszych wzrostów (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1065).   ● [Scenariusze dla PLN]   Na rynku nadal obowiązuje korelacja: mocniejszy USD = słabszy PLN, tak więc umocnienie dolara skieruje złotego w stronę punktów oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8500 i na odwrót (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8100). W dalszej części tygodnia poznamy tylko dane dotyczące zamówień na dobra trwałe w USA oraz raport agencji EIA nt. zmiany zapasów paliw w Stanach. Niewiadomą zmienną będzie geopolityka, choć można się spodziewać, że Święta tradycyjnie przyniosą uspokojenie także w tej dziedzinie.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.