Symboliczny impeachment Trumpa

(czwartek, 19-12, 8:00)

USA: Izba Reprezentantów przegłosowała impeachment Trumpa.
IFO nastroje niemieckich przedsiębiorców są najlepsze od czerwca br.
GUS: zaufanie polskich konsumentów jest najniższe od 12 miesięcy.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w PL, decyzja monetarna Banku Anglii, wnioski o zasiłek w USA oraz sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym.
 

Za nami
   ● [USD]   Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i koniec roku obniżyły skłonność inwestorów do podejmowania strategicznych decyzji. Spadek optymizmu wokół częściowej umowy handlowej USA-Chiny (z powodu braku szczegółów porozumienia) i powrót obaw przed twardym Brexitem (po ujawnieniu planów Johnsona dot. zablokowania możliwości wydłużenia okresu przejściowego), faworyzują bezpiecznego dolara. Jego zakupy były finalizowane ze sprzedaży euro (EUR/USD min. 1,1110), funta (GBP/USD min. 1,3060) i walut regionu CEE, włączając złotego (max. EUR/PLN 4,2753, USD/PLN 3,8450).   ● [IFO]   Straty walut europejskich amortyzowała wiadomość o najlepszych od 6 miesięcy nastrojach niemieckich przedsiębiorców. W grudniu indeks IFO drgnął w górę (z 95,1 pkt do 96,3 pkt wobec oczekiwanych 95,5 pkt), notując trzeci miesięczny wzrost z rzędu. Zdaniem analityków Comerzbanku niemieccy przedsiębiorcy patrzą w przyszłość z większym optymizmem.   ● [GUS]   Zgoła odmienne sygnały wysłali na rynek polscy konsumenci. Opublikowany wczoraj przez GUS wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WSUK) po raz pierwszy od 12 miesięcy zameldował się na minusie (-0,8 pkt), co oznacza przewagę pesymistów.   ● [Impeachment]   Zyski dolara ograniczyło przyjęcie przez amerykańską Izbę Reprezentantów dwóch artykułów impeachmentu Trumpa. W pierwszym oskarżono prezydenta o nadużycie władzy, a w drugim o utrudnianie prac Kongresu. Zgodnie z procedurą wniosek o usunięcie Trumpa z urzędu trafi teraz do Senatu, gdzie jego przyjęcie wymaga 2/3 głosów. Wg politologów z uwagi na przewagę Republikanów w tej izbie Kongresu szanse na impeachment są minimalne.
Przed nami
   ● [GUS]   Dzisiejszy dzień przyniesie bardzo ważne dane nt. krajowej produkcji przemysłowej w listopadzie (o g. 10:00). Analitycy spodziewają się „okrągłego“ wyniku na poziomie 0% (poprzednio 3,5%).   ● [Scenariusze dla PLN]   Można więc zakładać, że spadek produkcji zagra przeciwko złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8500), a jej wzrost na korzyść (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8100).   ● [UK]   Przed nami także ważny dzień dla trapionego rodzimą polityką brytyjskiego funta. O godzinie 10:30 poznamy listopadowy wynik brytyjskiej sprzedaży detalicznej. Dane te będą przystawką przed ogłoszeniem decyzji Banku Anglii ws. stóp procentowych. Po gołębim przekazie z ostatniego posiedzenia oraz słabych wynikach z brytyjskiej gospodarki część uczestników rynku spodziewa się, że BoE zdecyduje się wysłać sygnał otwierający drogę do potencjalnej obniżki stóp w styczniu lub w marcu 2020.   ● [USA, scenariusze dla USD]   W dalszej części dnia uwaga inwestorów skoncentruje się na publikacjach danych z gospodarki amerykańskiej. O godzinie 14:30 poznamy aktualną wartość indeksu FED z Filadelfii oraz cotygodniową informację nt. liczby osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych. Z kolei półtorej godziny później zobaczymy jak kształtowała się sprzedaż domów na rynku wtórnym w listopadzie. Kolejne dobre wyniki z amerykańskiego rynku nieruchomości mogą jeszcze bardziej wzmocnić przedświąteczną pozycję dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1110), a słabsze pogorszyć (punkt oporu EUR/USD: 1,1150).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.