Czas globalnej korekty

(poniedziałek, 02-12, 8:00)

Ceny ropy Brent wzrosły w listopadzie najbardziej od kwietnia br. 
Inwestorzy z Wall Street mają za sobą najlepszy miesiąc od czerwca 2019. 
Chiny: aktywność w przemyśle jest najwyższa od grudnia 2016. 
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu EU i USA oraz wystąpienie prezes ECB.


Za nami
Ostatnia sesja listopada upłynęła na rynkach finansowych pod znakiem korekty.   ●
[Ropa]   Największa z nich miała miejsce na rynku paliw. Ceny ropy Brent spadły w piątek o 4,39%, mimo to kończąc miesiąc na ponad 6% plusie. Daje to największy wzrost od kwietnia br. Piątkowe spadki cen czarnego złota są łączone z zapowiedzią dymisji premiera Iraku oraz pozycjonowaniem pod czwartkowe posiedzenie OPEC.   ● [Giełda]   Do realizacji zysków przystąpili także inwestorzy z Wall Street (DJIA: -0,40% do 28051,41 pkt; S&P500: -0,40% do 3140,98 pkt; NASDAQ: -0,46% do 8665,47 pkt), którzy mają za sobą najlepszy miesiąc od czerwca br.   ● [FX]   Podobną strategię obrali gracze walutowi, którzy spieniężyli część listopadowego zarobku z dolarowego portfela. Na rynku EUR/USD punktem zwrotnym, który uruchomił piątkową korektę, okazał się poziom 1,0981, najniższy od 10 października 2019. Dodatkowym powodem do odbudowy długich pozycji w euro był wyższy niż zakładano wstępny wynik inflacji HICP w strefie euro (1% r/r vs prognoza 0,9% r/r). Piątkowe globalne przegrupowanie pomogło złotemu (min. EUR/PLN 4,3096, USD/PLN 3,9094), który miał właśnie za sobą trzy spadkowe sesje z rzędu. Odwróceniu niekorzystnego trendu polskiej waluty sprzyjał wyższy niż zakładano wynik krajowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie (2,6% r/r vs prognoza 2,5%).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Grudzień na rynkach finansowych rozpocznie się od publikacji finalnych wartości listopadowych wskaźników koniunktury w przemyśle Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, całej strefy euro, a także Polski oraz USA. Zdaniem analityków najważniejsze będą dane ze Stanów. Wstępny wynik indeksu PMI pokazał najwyższą aktywność od 7 miesięcy, doprowadzając do umocnienia dolara. Większą niewiadomą będzie indeks ISM, który jest bardziej ceniony przez inwestorów w kontekście oceny koniunktury w amerykańskim przemyśle i usługach.   ● [Scenariusze]   Podtrzymanie dobrego wstępnego wyniku PMI w USA potwierdzi poprawę sytuacji w największej gospodarce świata, co może zwiększyć atrakcyjność zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0980) kosztem jej rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 3,9400). W przypadku negatywnej niespodzianki dolar może oddać zyski wypracowane od czasu ogłoszenia poprzednich danych przez IHS Markit (punkt oporu EUR/USD: 1,1030). W tej sytuacji część kapitału powróciłaby do Polski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,9000). Pozycję startową PLN (i innych walut EM) poprawią dobre PMI dla chińskiego przemysłu. Oficjalny wskaźnik wyniósł 50,2 pkt (wobec oczekiwanych 49,5 pkt) a indeks Caixin/Markit wzrósł do najwyższego poziomu od grudnia 2016 (51,8 pkt przy zakładanych 51,4 pkt). W międzyczasie warto śledzić wystąpienie publiczne prezes ECB Christine Lagarde, która może rzucić nowe światło na sytuację makroekonomiczną w strefie euro lub politykę monetarną Banku.   ● [Geopolityka]   Tematami czołówek mediów ekonomicznych pozostają: wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii oraz globalna polityka handlowa. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią biura przedstawiciela USA ds. Handlu dziś ogłoszony zostanie wynik dochodzenia ws. podatku cyfrowego we Francji i ew. dalsze działania wynikające z tych ustaleń. W tym miejscu warto przypomnieć, że prezydent Trump wyraził stanowczy sprzeciw przeciwko ww. podatkowi i w odwecie groził nałożeniem ceł na francuskie wina.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.