Black Friday przyszedł wcześniej

(piątek, 29-11, 8:00)
 
Chiny: działania USA ws. Hongkongu mogą zagrozić współpracy w ważnych obszarach. 
Wczoraj odbyła się 13-ta próba rakietowa Korei Północnej w tym roku. 
Kurs GBP/PLN najwyżej od kwietnia 2017. 
Sąd Najwyższy zasugerował aby sądy brały pod uwagę możliwość przewalutowania kredytów w CHF zostawiając stawkę LIBOR. 
Kalendarz Eko: finalne dane nt. polskiego PKB w III kw. oraz wstępne wyniki inflacji w PL (CPI) i w EZ (HICP).

Za nami
Na rynku złotego „Black Friday“ przyszedł dzień wcześniej.   ●
[USA-ChRL]   Źródłem wczorajszej wyprzedaży PLN (i innych walut EM) były obawy o dalszy przebieg negocjacji handlowych USA-Chiny, wywołane podpisaniem przez Trumpa ustawy wspierającej demokracje w Hongkongu. W odpowiedzi Pekin ostrzegł Waszyngton aby nie ingerował w wewnętrzne sprawy Chin, gdyż takie działania mogą wpłynąć na zerwanie dwustronnych więzi i zagrozić współpracy "w ważnych obszarach".   ● [Korea Płn.]   Kolejnym zmartwieniem dla inwestorów z rynków wschodzących był komunikat japońskiej straży przybrzeżnej o prawdopodobnym wystrzeleniu przez Koreę Północną co najmniej jednej rakiety do Morza Japońskiego. W apogeum przeceny polskiej waluty kurs EUR/PLN zameldował się na poziomie 4,3249, a rynek USD/PLN wzrósł do pułapu 3,9306. Straty naszej waluty amortyzowały dane Komisji Europejskiej, które pokazały większą niż zakładano poprawę nastrojów w gospodarce strefy euro w listopadzie (101,3 pkt vs prognoza 101 pkt).   ● [UK]   Kojąco na złotego oddziaływał też najnowszy sondaż YouGov (przewidział utratę większości parlamentarnej przez rząd Torysów w 2017), który pokazał, że rządząca Partia Konserwatywna może zapewnić sobie zdecydowaną większość w grudniowych wyborach do Izby Gmin. Najnowsze badanie przewiduje, że ugrupowanie Johnsona uzyskałoby 359 z 650 mandatów (najwięcej od 1987), co pozwoliłoby mu ratyfikować umowę ws. Brexitu i zakończyć okres niepewności. Na takie perspektywy pozytywnie zareagował funt (GBP/USD max. 1,2948). Kombinacja wzrostu popytu na szterlinga i zwiększenia podaży złotego wywindowała rynek GBP/PLN do najwyższego poziomu od kwietnia 2017 (max. 5,0812).   ● [GPW]   Wyprzedaże zawitały też wcześniej na warszawską giełdę (WIG20: -0,56%). Najbardziej taniały akcje polskich banków po tym jak Sąd Najwyższy zasugerował, aby sądy orzekając w sprawach Frankowiczów brały pod uwagę możliwość przewalutowania kredytów, zostawiając stawkę LIBOR (TSUE opowiedział się za rozwiązywaniem umów).
Przed nami
   ● [GUS, PLN]   Ostatni roboczy dzień listopada przyniesie ważne dane z krajowej gospodarki. Równocześnie o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny poda finalne dane nt. wzrostu gospodarczego w III kwartale oraz opublikuje wstępną wartość wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie. PKB < 3,9% r/r i CPI <2,5% mogą pogrążyć złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 3,9400). Wyższe wyniki będą zachęcać do odbudowy pozycji w polskiej walucie (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,9000).   ● [Eurostat, EUR]   Gracze z rynków G10 czekają na wstępne dane o inflacji HICP w strefie euro, które zostaną ogłoszone o godzinie 11:00. Analitycy spodziewają się wzrostu dynamiki cen z 0,7% do 0,9%, co mogłoby sprzyjać zwyżce notowań euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1035). W przypadku niższego wyniku wspólna waluta znajdzie się pod presją (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0990).   ● [ECB]   Agencja Bloomberga powołując się na źródła w ECB podała, że Bank może powrócić do określenia celu inflacyjnego w średnim okresie na 2% z „poniżej, ale w pobliżu 2 %” obecnie. Wobec skróconego dnia pracy na większości rynków amerykańskich i przedłużonej nieobecności wielu inwestorów ze Stanów, po zamknięciu rynku walutowego w Londynie można się spodziewać mniejszej zmienności kursów. Oczywiście o ile nie nadejdą nowe zaskakujące informacje ze świata geopolityki.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.