Gospodarka USA górą

(czwartek, 28-11, 8:00)
 
Trump podpisał ustawę popierającą demonstrantów w Hongkongu, a chińskie MSZ zapowiedziało zdecydowane kontrposunięcia. 
Francja: zaufanie konsumentów jest najwyższe od czerwca 2017. 
Gospodarka USA urosła w III kw. bardziej niż oczekiwano. 
Bloomberg: na rynku opcji EUR/USD jeszcze nigdy nie było tak spokojnie. 
Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce EZ oraz niemiecka inflacja CPI.


Za nami
   ● [Złoty]  
Wczoraj kursy EUR/PLN i USD/PLN osiągnęły najwyższy pułap od siedmiu tygodni. Rekordy te były efektem sekwencji wydarzeń korzystnych dla globalnych konkurentów złotego i innych walut rynków wchodzących.   ● [EUR, USD]   Już na początku sesji wartość wspólnej waluty podbudowała poranna wiadomość o najwyższym od czerwca 2017 roku zaufaniu francuskich konsumentów (EUR/PLN max. 4,3134 tj. najwyżej od 11 października). Z kolei po południu zieloną walutę wzmocniła seria dobrych wyników z gospodarki amerykańskiej (USD/PLN max. 3,9214 tj. najwyżej od 10 października). Największe wrażenie wywarła na inwestorach wzrostowa rewizja danych nt. PKB USA w III kw. (2,1% p.a. vs prognoza 1,9% p.a.). Pozytywnie zaskoczyła także niższa od oczekiwań liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (213 tys. vs prognoza 221 tys.). Podobne emocje wywołała informacja o niespodziewanym wzroście zamówień na dobra trwałe (0,6% m/m vs prognoza -0,8% m/m). Przewaga optymistycznych sygnałów zza oceanu zepchnęła eurodolara poniżej granicy 1,1000 (min. 1,0992). Spadek kursu EUR/USD ograniczył jednak niższy od prognoz wynik amerykańskiego wskaźnika PCE core (1,6% r/r vs prognoza 1,7%), który jest miarą inflacji rzutującą na decyzję polityków FED.   ● [GBP]   Jeszcze wyższy rekord osiągnął kurs GBP/PLN, który wzbił się najwyżej od marca 2019 roku (max. 5,0706). Funt powrócił do ofensywy po tym jak lider opozycji Jeremy Corbyn w wywiadzie dla BBC nie przeprosił za przypadki antysemityzmu w jego partii, co zdaniem analityków może nadszarpnąć reputację laburzystów przed zbliżającymi się wyborami.   ● [EM]   Obciążeniem dla złotego oraz innych walut rynków wschodzących było podpisanie przez Trumpa ustawy Kongresu USA o poparciu dla prodemokratycznych demonstrantów w Hongkongu. Posunięcie amerykańskiego prezydenta może skomplikować prace nad finalizacją częściowej umowy handlowej z Chinami. Dziś rano chińskie MSZ zapowiedziało „zdecydowane kontrposunięcia".
Przed nami
   ●
[Kalendarz Eko]   Wobec Święta Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych, dziś na pierwszym planie znajdą się informacje z gospodarki europejskiej. O godzinie 11:00 poznamy dane Komisji Europejskiej, która opublikuje najnowsze (tj. listopadowe) wartości indeksów prognozujących kierunek rozwoju gospodarczego strefy euro.   ● [Scenariusze]   Analitycy spodziewają się poprawy perspektyw ekonomicznych, co może wesprzeć notowania euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1035) i sąsiadów z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,8800) . W przypadku powtórzenia rozczarowujących wyników z września i października (kiedy nastroje w gospodarce EZ były najgorsze od początku 2015 roku) należy się liczyć ze spadkiem wartości walut europejskich (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0990; punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,9300). Po południu czeka nas jeszcze publikacja wstępnych danych nt. inflacji cen konsumpcyjnych w Niemczech w listopadzie. Tu prognozy wskazują na spadek cen w ujęciu miesięcznym oraz wzrost dynamiki w ujęciu rocznym. Dzisiejsza nieobecność inwestorów amerykańskich może przyczynić się do ograniczenia zmienności na rynku walutowym (zwłaszcza późnym popołudniem oraz wieczorem). Spokój mogą zaburzyć wiadomości dot. negocjacji handlowych Amerykanów z Chińczykami.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.