Czy Chiny i USA zdążą przed podwyżkami?

(piątek, 15-11, 8:00)

Polska gospodarka w III kw. urosła najmniej od 2016 roku. 
USA: liczba wniosków o zasiłek jest najwyższa od 5 miesięcy.  
Kudlow z Białego Domu: deal się zbliża. 
FT: USA i Chiny nie zdążą osiągnąć porozumienia handlowego przed wejściem w życie nowej rundy amerykańskich ceł (15-XII). 
Kalendarz Eko: inflacja HICP i bilans HZ Eurolandu oraz sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w USA.

Za nami
   ● [GUS]   Wczorajsza publikacja Głównego Urzędu Statystycznego pokazała, że polska gospodarka nadal spowalnia. Według wstępnych danych w III kwartale produkt krajowy brutto wzrósł o 3,9% (wobec średniej oczekiwań 4,1% i 4,6% w II kwartale) tj. najmniej od 2016 roku. Zdaniem analityków naszej gospodarce zaczyna doskwierać widoczne pogorszenie sytuacji ekonomicznej na świecie, co może przełożyć się na dalszy spadek dynamiki polskiego PKB w przyszłym roku. Taka percepcja ekonomistów i inwestorów ewidentnie ciążyła złotemu (max.: EUR/PLN 4,2971, USD/PLN 3,9079).   ● [USA-ChRL]   Na wartość PLN i innych ryzykownych aktywów negatywnie rzutował rynkowy niepokój związany z rozbieżnościami w amerykańsko-chińskich rozmowach handlowych. Rzecznik Ministerstwa Handlu Chin Gao Feng powiedział wczoraj, że warunkiem koniecznym do zawarcia porozumienia jest zniesienie ceł, czemu sprzeciwił się ostatnio Trump. Nastroje poprawiła oficjalna informacja chińskiego urzędu celnego o zniesieniu ograniczeń na import drobiu ze Stanów Zjednoczonych. Podobny efekt wywołały słowa doradcy ekonomicznego Białego Domu Larry’ego Kudlowa o tym, że „deal się zbliża”. Jednak wg Financial Times Waszyngton i Pekin nie zdążą osiągnąć porozumienia handlowego przed wejściem w życie nowej rundy amerykańskich ceł (15-XII).   ● [USD]   Straty złotego zmniejszyła (min.: EUR/PLN 4,2810, USD/PLN 3,8834) też wiadomość o najwyższej od 5 m-cy liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (225 tys. vs prognoza 215 tys.), która zdeprymowała dolara (EUR/USD max. 1,1030). Jednak do większej sprzedaży zielonej waluty zniechęcił największy od 6 m-cy wzrost amerykańskich cen producentów oraz lepsze niż zakładano wyniki finansowe detalicznego Walmart'a.
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś inwestorzy otrzymają nową dawkę ważnych danych z gospodarki europejskiej oraz amerykańskiej. Jako pierwsze światło dzienne ujrzą dane Eurostatu, który o godzinie 11:00 poinformuje nas jak kształtowały się ceny konsumpcyjne w strefie euro w październiku. Równocześnie opublikowany zostanie wrześniowy bilans handlu zagranicznego w Eurolandzie. Z kolei po południu poznamy październikowe wyniki sprzedaży detalicznej (o g. 14:30) oraz produkcji przemysłowej (o g. 15:15) w USA.   ● [Scenariusze]   Zdaniem analityków większe znaczenie mają informacje ze Stanów. Rynek spodziewa się odbicia sprzedaży z -0,3% m/m (we wrześniu) do +0,2%, co mogłoby przywrócić popyt na zieloną walutę (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0990), kosztem jego rywali z G10 i rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9100). Z drugiej strony Financial Times ostrzega, że kolejny spadek wydatków konsumpcyjnych zwiększy spekulacje ws. negatywnego wpływu wojny handlowej z Chinami na gospodarkę amerykańską. Taki rozwój wypadków mógłby zachęcić inwestorów z rynków USD i EM (w tym PLN) do dalszego skracania dolarowych pozycji (punkt oporu EUR/USD: 1,1040; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8600). Uczestnicy rynków finansowych będą także zakładnikami nowych informacji z Waszyngtonu oraz Pekinu ws. postępu w negocjacjach handlowych.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.