Ciepło, coraz cieplej w poszukiwaniu porozumienia USA-ChRL

(piątek, 08-11, 8:00)


Rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu: Chiny i USA zgodziły się na stopniowe wycofywanie wzajemnych ceł. 
Xinhua: Pekin zastanawia się nad zniesieniem ograniczeń na import drobiu ze Stanów. 
Komisja Europejska obniżyła projekcję wzrostu gospodarczego w Polsce. 
Na wczorajszym posiedzeniu Banku Anglii po raz pierwszy od 2016 złożono wniosek o obniżenie stóp BoE.  
Kalendarz Eko: indeks zaufania konsumentów amerykańskich Uniwersytetu Michigan. 
 
Za nami
W czwartek nastroje na rynkach finansowych kształtowały informacje z Pekinu oraz z Brukseli.  
[USA-ChRL]   Rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu Gao Feng poinformował wczoraj, że Chiny i USA zgodziły się na stopniowe wycofywanie wzajemnych ceł. Ponadto chińska agencja prasowa Xinhua podała, że władze Państwa Środka zastanawiają się nad zniesieniem ograniczeń dot. importu drobiu ze Stanów Zjednoczonych. Pod wpływem tych optymistycznych wiadomości inwestorzy wystawili zlecenia na zakup akcji (DAX: +0,83%, DJIA: +0,66%) oraz walut rynków wschodzących, nie pomijając złotego (min. EUR/PLN 4,2549). Do trendu wzrostowego powróciły także ceny ropy (Brent: +0,89% do 62,29 USD/bbl; Crude: +1,42% do 57,15 USD/bbl). Wzrost apetytu na ryzyko doprowadził do wyprzedaży bezpiecznych aktywów, za które uchodzą obligacje USA (10-letnie max. 1,964%), japoński jen (USD/JPY max. 109,48), szwajcarski frank (USD/CHF max. 0,9974) czy złoto (-1,79%). Wyjątkiem był dolar (EUR/USD min. 1,1036), gdyż uczestnicy rynków finansowych uznali, że zakończenie konfliktu handlowego z Chinami może podreperować amerykański sektor przemysłu. Globalna aprecjacja zielonej waluty i wzrost apetytu na złotego utrzymywały rynek USD/PLN w stanie zbliżonym do równowagi (min. 3,8443, max. 3,8583).   ● [KE]   Zyski PLN i innych walut EU ograniczyła jednak spadkowa rewizja prognoz Komisji Europejskiej dot. przyszłorocznego wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej (z 1,6% do 1,4%). Według analityków KE gospodarka EU stoi przed okresem bardzo wysokiej niepewności związanej z polityką handlową i przyszłymi relacjami z Wielką Brytanią. Komisja zrewidowała także w dół projekcje PKB dla Polski w 2019 (z 4,4% do 4,1%) oraz w 2020 roku (z 3,6% do 3,3%). W jej ocenie głównymi czynnikami niepewności dla perspektyw gospodarczych nad Wisłą jest otoczenie zewnętrzne, a w szczególności możliwe zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw, które mogą dotknąć krajowych producentów.   ● [GBP]   Antybohaterem wczorajszej sesji był funt (min.: GBP/USD 1,2803, GBB/PLN 4,9249), którego wartość stopniała po tym jak dwóch członków Banku Anglii niespodziewanie zagłosowało podczas wczorajszego posiedzenia za obniżką stóp. Był to pierwszy taki wniosek od 2016 roku.
Przed nami
   ● [HZ Chin]   W pierwszych godzinach dzisiejszej sesji nastroje inwestycyjne mogą determinować poranne dane nt. handlu zagranicznego Chin. Mniejszy niż zakładano spadek importu (-6,4% r/r vs prognoza -8,9%) oraz eksportu (-0,9% r/r vs prognoza -3,9%) w październiku może zwiększyć nadzieje, że druga pod względem wielkości gospodarka świata powoli wychodzi na prostą. Takie wnioski będą sprzyjać juanowi & EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000) i szkodzić bezpiecznemu dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1095).   ● [USA]   W drugiej części dnia zobaczymy jak kształtują się nastroje amerykańskich konsumentów w listopadzie. Źródłem informacji na ten temat będzie indeks Uniwersytetu Michigan. Mediana prognoz rynkowych zakłada jego wzrost z 95,5 pkt do 96 pkt. Można więc zakładać, że taki lub wyższy wynik będzie skutkował droższym dolarem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1035), co odbyłoby się kosztem jego konkurentów z rynków wschodzących, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,8600).   [11-XI]   Z uwagi na przedłużony weekend w Polsce warto pamiętać, że w poniedziałek inwestorzy z całego świata będą pracować na pełnych obrotach. Zgodnie z Kalendarzem Eko na ten dzień zaplanowano szereg publikacji z gospodarki brytyjskiej. Wśród nich znajdują się dane nt. wzrostu gospodarczego w III kwartale oraz wrześniowej produkcji przemysłowej. Z powodu korelacji funta z polską walutą, makro wyniki zza kanału La Manche mogą się przełożyć na notowania na rynku PLN. Na radarach inwestorów niezmiennie pozostają stosunki handlowe USA-Chiny. Wg Reutersa plan dot. zniesienia ceł na chińskie produkty ma wielu przeciwników w Białym Domu, co zagraża realizacji dyskontowanego obecnie optymistycznego scenariusza.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.