Chiny i USA na finiszu I etapu handlowego maratonu

(poniedziałek, 04-11, 8:00)


Xinhua: Chiny i USA osiągnęły konsensus w głównych kwestiach dotyczących I fazy umowy handlowej. 
Stany Zjednoczone: w październiku dynamika wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym spadła mniej niż oczekiwano. 
ISM: w październiku amerykański sektor produkcyjny zmniejszył aktywność już trzeci miesiąc z rzędu. 
Kalendarz Eko: finalne wyniki PMI dla przemysłu w EU, indeks Sentix, wystąpienie Lagarde (ECB) oraz dane o zamówieniach na dobra trwałe w USA.
 
Za nami
Na rynku walutowym koniec tygodnia upłynął pod znakiem kontynuacji trendu wzrostowego złotego.   ● [USA-ChRL]   Zainteresowanie PLN oraz innymi walutami rynków wschodzących podtrzymał news agencji Xinhua o tym, że w trakcie piątkowych rozmów Chiny i USA osiągnęły konsensus w głównych kwestiach dotyczących I fazy umowy handlowej. Doniesienia chińskiej agencji informacyjnej pośrednio potwierdził doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow, który poinformował dziennikarzy o „ogromnym postępie” w negocjacjach z Pekinem. Dodatkowym źródłem optymizmu na rynkach wchodzących była wiadomość o większym niż zakładano wzroście aktywności w chińskim przemyśle. W odróżnieniu do rozczarowującego wyniku oficjalnego indeksu PMI (więcej na ten temat w naszym Alercie FX 24 z czwartku), analogiczny wskaźnik obliczany przez Caixin/Markit już trzeci miesiąc z rzędu zameldował się powyżej granicy 50 pkt, oznaczającej ekspansję działalności przedsiębiorców (51,7 pkt wobec oczekiwanych 51 pkt).   ● [FX, giełdy]   Obok walut EM (min. EUR/PLN 4,2504, USD/PLN 3,8043), na te informacje pozytywnie zareagowały rynki paliw (Brent: +3,47% do 61,69 USD/bbl; Crude: +3,73% do 56,20 USD/bbl) oraz giełdy (DAX: +0,73%, DJIA: +1,11%). Amerykańskie indeksy S&P 500 i Nasdaq zakończyły piątkową sesję na historycznych szczytach.   ● [NFP]   Kolejnym powodem do radości na Wall Street był dużo mniejszy niż zakładano spadek dynamiki zatrudnienia w sektorze pozarolniczym USA w październiku (128 tys vs prognoza 85 tys). Na dodatek zrewidowano w górę NFP z sierpnia i września aż o 95 tys. Zdaniem analityków piątkowe dane Departamentu Pracy powinny rozwiać obawy dotyczące zachowania amerykańskich konsumentów w czwartym kwartale. Nadmierny optymizm, co do sytuacji ekonomicznej w Stanach ostudziła publikacja niższego od oczekiwań wyniku indeksu ISM dla przemysłu USA (48,3 pkt vs prognoza 48,9 pkt), zniechęcająca do dolara (EUR/USD max. 1,1175). Z danych Instytutu Zarządzania Podażą wynika, że sektor produkcyjny kurczył się w październiku trzeci miesiąc z rzędu, choć w mniejszym tempie niż w poprzednim miesiącu.
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś otrzymamy pełniejszy obraz stanu europejskiego przemysłu. Jego źródłem będą indeksy PMI dla krajów EU (których publikacja odbędzie się dzisiaj, a nie w miniony piątek jak omyłkowo napisaliśmy w naszym Alercie FX24 z 31-10). Oprócz finalnych wartości październikowych wskaźników koniunktury przemysłowej we Francji, w Niemczech i w całej strefie euro, po raz pierwszy poznamy analogiczne dane za poprzedni miesiąc dla Hiszpanii, Włoch oraz Polski. Przypomnijmy, że wstępne wyniki wskazały na stabilizację sytuacji na Starym Kontynencie.   ● [Scenariusze]   Potwierdzenie tej tendencji może jeszcze poprawić notowania euro i CEE (punkt oporu EUR/USD: 1,1180; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000), zaś negatywna niespodzianka będzie zachętą do realizacji zysków (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1140; punkty oporu EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,8500). Gracze z rynków EU czekają także na publikacje indeksu Sentix, który pokaże oczekiwania i poziom zaufania wśród inwestorów europejskich w listopadzie. Po drugiej stronie Atlantyku wypatrywane są finalne dane nt. zamówień na dobra trwałe we wrześniu. Zwieńczeniem dnia będzie pierwsze oficjalne wystąpienie publiczne Christine Lagarde w roli prezesa ECB.   ● [Geopolityka]   Z radarów nie znika geopolityka. Trump poinformował ostatnio, że wkrótce wyznaczone zostanie nowe miejsce podpisania wstępnej umowy handlowej USA-Chiny po tym, jak w środę władze Chile odwołały szczyt APEC ze względu na masowe protesty antyrządowe w całym kraju. Wg amerykańskiego prezydenta I etap ma stanowić "60% całościowej umowy”. Warto także śledzić sondaże przedwyborcze z Wielkiej Brytanii.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.