Powell: czekanie na inflację

(czwartek, 31-10, 8:00)


Powell: przed jakąkolwiek podwyżką stóp FED musi nastąpić znaczny wzrost inflacji.
W III kwartale br. gospodarka Stanów Zjednoczonych urosła o 1,9% p.a.
Aktywność w chińskim przemyśle spadła w październiku szósty miesiąc z rzędu.
Kalendarz Eko: PKB strefy euro w III kw. oraz inflacja w Polsce (CPI), w Eurolandzie (HICP) i w USA (PCE Core).

Za nami
   ●
[FED]   W środę głównym aktorem na scenie ekonomicznej był amerykański bank centralny, który obniżył przedział oprocentowania funduszy federalnych o kolejne 25 punktów bazowych (do przedziału 1,50% -1,75%). Trzecia w tym roku obniżka stóp była oczekiwana i zdyskontowana, dlatego zainteresowanie inwestorów skupiało się na tym czy będą kolejne cięcia. Z lektury komunikatu wydanego przez decydujący w tej sprawie Komitet Operacji Otwartego Rynku wynika, że na razie nie ma co liczyć na ciąg dalszy. Bank zasygnalizował, że chce zrobić pauzę aby ocenić stan amerykańskiej gospodarki zanim podejmie kolejne kroki ws. poziomu stóp. Co ważne wczorajsza decyzja została podjęta stosunkiem głosów 8:2. O ile Eric Rosengren i Ester George, trzecie posiedzenie z rzędu, opowiedzieli się przeciw obniżce stóp, to tym razem James Bullard odstąpił od dotychczasowego postulatu dot. cięcia o 50 pb. Pierwszą reakcją rynku walutowego na te informacje był wzrost wartości dolara (EUR/USD min. 1,1080, USD/PLN max. 3,8492).   ● [Makro]   Dodatkowych powodów do zakupów zielonej waluty dostarczyły wcześniej: mniejszy od oczekiwań spadek dynamiki amerykańskiego PKB w III kw. (1,9% p.a vs prognoza 1,7%) oraz większy niż zakładano wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym USA (ADP: 125 tys vs prognoza 120 tys).   [Powell]   Sytuacja dolara zmieniła się o 180 stopni podczas konferencji prezesa FED Jerome’a Powella, kiedy powiedział, że „przed jakąkolwiek podwyżką stóp procentowych musi nastąpić znaczny wzrost inflacji”. Pod wpływem tych słów amerykańska waluta znalazła się w odwrocie (EUR/USD max. 1,1171). Uwolniony kapitał popłynął na Wall Street (DJI: +0,43%; S&P500: +0,33%; NASDAQ: +0,33%) oraz na rynki wschodzące.   ● [PLN]   Sytuację wykorzystał złoty. Kurs USD/PLN zanurkował do min. 3,8121, natomiast rynek EUR/PLN zameldował się na najniższym poziomie od 25 lipca br. (min. 4,2567). Zyski PLN i innych walut EU mogły być większe gdyby nie poranna wiadomość o najgorszych od stycznia 2015 nastrojach w gospodarce Eurolandu. W październiku indeks Komisji Europejskiej spadł z 101,7 pkt (we wrześniu) do 100,8 pkt (wobec oczekiwanych 101,1 pkt). Walutom rynków wschodzących skrzydła podcięły również dzisiejsze dane z Chin. Indeks PMI dla przemysłu (wg CFLP) po raz szósty z rzędu znalazł się poniżej kluczowej granicy 50 pkt (49,3 pkt wobec oczekiwanych 49,8), co oznacza dalszy regres aktywności przedsiębiorców w drugiej największej gospodarce świata.
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Mimo skróconego tygodnia roboczego w Polsce globalni inwestorzy pracują na pełnych obrotach. W najbliższe dwa dni kalendarz ekonomiczny jest naszpikowany publikacjami najwyższej rangi. Już dziś poznamy wynik PKB strefy euro w III kw. oraz dane o inflacji z Polski (CPI), Eurolandu (HICP) i USA (PCE core). Chwila prawdy dla amerykańskiej gospodarki nadejdzie w piątek, na kiedy zaplanowano ogłoszenie raportu Departamentu Pracy USA oraz wskaźnika ISM dla sektora usług.   ● [Scenariusze]   Analitycy spodziewają się niskiego zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (80 tys.) oraz dalszego regresu aktywności przedsiębiorców (48,9 pkt), co mogłoby oddziaływać negatywnie na dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1170) i sprzyjać jego konkurentom z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8100). Czynnikiem ryzyka dla walut EU są jutrzejsze PMI dla przemysłu krajów europejskich. Wstępne wyniki wskazują na stabilizacje sytuacji w tym sektorze (nie mylić z sektorem usług), stąd negatywna niespodzianka może zepchnąć je do defensywy (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1065; punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8700). W związku z Dniem Wszystkich Świętych należy się liczyć ze spadkiem płynności na rynku PLN, co może wyolbrzymić jego reakcję.   ● [Geopolityka]   Nie można także zapominać o geopolityce. Politycy Waszyngtonu oraz Pekinu walczą z czasem aby zdążyć z przygotowaniem I etapu umowy handlowej przed spotkaniem Trumpa z Xi, podczas szczytu APEC w połowie listopada. Niepewność wokół tego wydarzenia zwiększył wczoraj prezydent Chile, które miało być organizatorem forum. Sebastian Pinera poinformował, że jego kraj musi zrezygnować z roli gospodarza z związku z masowymi protestami przeciwko polityce gospodarczej rządu. Swoją kandydaturę na organizatora forum zaproponowało chińskie Macau. O ból głowy amerykańskiego prezydenta przyprawia także rosnące ryzyko impeachmentu. Dziś najprawdopodobniej odbędzie się głosowanie w amerykańskiej Izbie Reprezentantów, które ma uniemożliwić współpracownikom Trumpa dalszy bojkot toczącego się wobec niego postępowania. Wg Nancy Pelosi (speakera Kongresu z Partii Demokratycznej), pracownicy administracji Białego Domu nie stosują się do wezwań, jakie wysyła Kongres, usiłują uniemożliwić składanie zeznań świadkom i nie udostępniają dokumentów, których domagają się komisje prowadzące śledztwo.
 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.