Niechętni Chińczycy i nieufni Europejczycy

(wtorek, 08-10, 8:00)

Bloomberg: Chińczycy coraz bardziej niechętnie patrzą na obszerną umowę handlową proponowaną przez Trumpa.
Sentix: zaufanie inwestorów w strefie euro najniższe od kwietnia 2013.
Niemcy: zamówienia w przemyśle spadły w sierpniu 15 miesiąc z rzędu.
George (FED): będę gotowa wesprzeć kolejną obniżkę stóp, jeśli zobaczę dowody na gwałtowne spowolnienie gospodarcze.
Kalendarz Eko: Inflacja PPI w USA oraz wystąpienia polityków FED (Powella i Evansa).

Za nami
W poniedziałek aktywność inwestorów determinowały obawy o sytuację ekonomiczną w Europie oraz spekulacje wokół rozpoczynających się w tym tygodniu negocjacji handlowych pomiędzy USA a Chinami.   ● [USA-ChRL]   Według Bloomberga chińscy urzędnicy coraz bardziej niechętnie patrzą na obszerną umowę handlową proponowaną przez Trumpa. Agencja podała także, że negocjatorzy z Pekinu zawężają listę tematów, jakie chcieliby przedyskutować ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami.   ● [Sentix]   Niepewność ws. globalnego handlu coraz bardziej daje się we znaki zależnej od eksportu gospodarce niemieckiej, gdzie zamówienia w przemyśle spadły w sierpniu 15 miesiąc z rzędu (-0,6% m/m vs prognoza -0,3%). Nic więc dziwnego, że optymizmem nie napawa indeks Sentix dla Niemiec, który zasygnalizował najniższe od lipca 2009 roku, oczekiwania i poziom zaufania wśród inwestorów europejskich do gospodarki naszych zachodnich sąsiadów. Niechlubny rekord odnotował również analogiczny wskaźnik dla całego Eurolandu, który osiągnął w październiku najniższą wartość od kwietnia 2013 (-16,8 pkt vs prognoza 13 pkt).   ● [PLN, TRY]   Ta seria pesymistycznych informacji zaszkodziła walutom rynków wschodzących (USD/CNH max. 7,1372) oraz regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym złotemu (max. EUR/PLN 4,3347, USD/PLN 3,9537). Największe straty w EM zanotowała turecka lira (USD/TRY: +2,60%), której dodatkowo ciążyła perspektywa operacji wojskowej Ankary w północnej Syrii oraz groźny wpis Donalda Trumpa na Twitterze. Amerykański prezydent napisał, że „jeśli Turcja zrobi coś, co ja, w mojej wielkiej i niezrównanej mądrości, uważam za przesadę, całkowicie zniszczę i unicestwię gospodarkę Turcji”.   ● [EUR/USD]   Straty rynków wschodzących ograniczyła zaskakująco gołębia wypowiedź prezes oddziału FED z Kansas City Esther George (dotychczasowej orędowniczki restrykcyjnej polityki pieniężnie), która zadeklarowała, że będzie gotowa wesprzeć kolejną obniżkę stóp, jeśli zobaczy dowody na gwałtowne spowolnienie gospodarcze. Remisowe informacje dla euro (Sentix) i dolara utrzymały kurs wymiany tych walut w przedziale od 1,0962 do 1,1001.
Przed nami
   ● [PMI, FED]   Rozgrzewką przed jutrzejszą publikacją protokołu FED i czwartkowym ogłoszeniem arcyważnego wyniku inflacji cen konsumpcyjnych w USA (CPI), będą dzisiejsze dane nt. amerykańskiej inflacji PPI. Co najmniej tak samo istotnym wydarzeniem dla przebiegu wtorkowej sesji będą wypowiedzi dwóch głosujących polityków Banku Rezerwy Federalnej. Już po zamknięciu rynku hurtowego w Londynie (o g. 19:35), głos zabierze prezes oddziału FED w Chicago Charles Evans. 15 minut później na spotkaniu zorganizowanym przez National Association for Business Economics (NABE) w Denver swoje wystąpienie rozpocznie sam przewodniczący FOMC Jerome Powell. Tematem przemówienia będzie „zależność danych w ewoluującej gospodarce”.   ● [Scenariusze]   Wysoki PPI i neutralne (lub optymistyczne) komentarze przedstawicieli FED będą zachęcać do redukcji zakładów na obniżkę stóp FED w październiku, co będzie argumentem za kupnem dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0940) w zamian np. za złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3350, USD/PLN: 3,9600). Przeciwny rozwój wydarzeń zagra na niekorzyść amerykańskiej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1000). W tej sytuacji PLN mógłby powrócić do trendu wzrostowego z końcówki poprzedniego tygodnia (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,9300).   ● [Geopolityka]   Gorącymi tematami ze świata polityki pozostają: rozmowy handlowe USA-Chiny (czwartek-piątek) oraz Brexit. W piątek mija termin, kiedy premier Boris Johnson spodziewa się odpowiedzi Unii na ostatnią propozycję modyfikacji umowy rozwodowej.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.