Inwestorzy włączają ostrożny tryb

(czwartek, 24-10, 8:00)

Francja: nastroje biznesowe są najgorsze od 2015.
Wall Street: wyniki kwartalne Caterpillara rozczarowały inwestorów.
Cena bitcoina jest najniższa od maja 2019.
GUS: stopa bezrobocia osiągnęła najniższy poziom od 1990.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI z Eurolandu i USA oraz posiedzenie ECB.


Za nami
Wspólnym mianownikiem środowych wydarzeń na rynkach finansowych był globalny spadek apetytu na ryzyko. ● [UK] Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy było odrzucenie przez parlament brytyjski wniosku o ekspresowe tempo legislacyjne dla ustawy ws. Brexitu, urealniające groźbę Johnsona dot. przedterminowych wyborów parlamentarnych w Zjednoczonym Królestwie. Kolejnym źródłem niepokoju była rewelacja "Financial Times" o tym, że Pekin zastanawia się nad zastąpieniem szefowej administracji Hongkongu Carrie Lam "tymczasowym" dyrektorem naczelnym. Negatywne emocje wywołała także wiadomość o najgorszych od 2015 roku nastrojach w francuskim biznesie (105 pkt vs prognoza 106 pkt). Ostrożność inwestorów spotęgowały rozczarowujące wyniki kwartalne amerykańskiego Caterpillara, które są uznawane za wyznacznik kondycji gospodarki światowej. ● [FX] W atmosferze nieufności wzrósł popyt na bezpiecznego dolara (EUR/USD min. 1,1106). Na drugim biegunie FX znalazły się waluty rynków wschodzących, a wśród nich również złoty (max. EUR/PLN 4,2766, USD/PLN 3,8534). Straty polskiej waluty amortyzowała korekta wzrostowa zaprzyjaźnionego funta (GBP/USD max. 1,2928) oraz wiadomość o najniższej od 1990 stopie bezrobocia w naszym kraju (5,1% we wrześniu). Nastroje wokół PLN oraz innych walut EM poprawiły też rosnące ceny ropy (Brent: +2,46% do 61,17 USD/bbl; Crude: +2,73% do 55,97 USD/bbl) oraz zniesienie przez Trumpa sankcji na Turcję (USD/TRY: -1,28%). Decyzja amerykańskiego prezydenta była następstwem zaprzestania walk i wprowadzenie trwałego zawieszenia broni w północnej Syrii. ● [Bitcoin] Wczorajszej sesji nie będą miło wspominać posiadacze bitcoinów, którego wycena stopniała o 8,19% (min. 7336,76 USD) po tym jak założyciel Facebooka Mark Zuckerberg powiedział przed Komisją ds. Usług Finansowych USA, że nie wie czy kryptowaluta Libra okaże się skutecznym i działającym projektem. W wyniku tych słów wzrosły obawy, że Libra nie zostanie wdrożona, co może być dużym krokiem wstecz całego rynku kryptowalut.
Przed nami 

 ● [PMI] Dziś na agendę powraca temat pogrążonego w kryzysie europejskiego przemysłu. Nowe światło na sytuację w tym sektorze mogą rzucić publikacje wstępnych wyników indeksów PMI dla Francji, Niemiec oraz całego Eurolandu. Analitycy spodziewają się poprawy koniunktury. Realizacja tej prognozy będzie argumentem za kupnem euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1150) oraz walut regionu CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2600, USD/PLN: 3,8300), a negatywna niespodzianka będzie zachętą do ich sprzedaży (punkt wsparcia EUR/USD 1,1105; punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8600). ● [ECB] Z kolei po południu poznamy aktualną opinię Europejskiego Banku Centralnego dot. sytuacji ekonomicznej Eurolandu. Dziś Rada Prezesów ECB zakończy swoje posiedzenie poświęcone polityce pieniężnej w strefie euro. Ze względu na zmianę sternika Banku (z dniem 1 listopada 2019 Christine Lagarde zastąpi Mario Draghi'ego na stanowisku prezesa ECB), analitycy spodziewają się utrzymania monetarnego statusu quo. Zdaniem ekonomistów z Nomury, Draghi będzie chciał aby jego następczyni miała zapewnioną elastyczność działania i dostosowania parametrów pakietu stymulacyjnego według własnego uznania. W ich ocenie ECB pozostanie w trybie "poczekamy, zobaczymy" (z ang. wait-and-see). W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdziemy jeszcze PMI dla sektorów przemysłu i usług Stanów Zjednoczonych, ale w kontekście amerykańskiej gospodarki (i dolara) ważniejsze dla inwestorów będą wskaźniki ISM, które poznamy odpowiednio 1 i 5 listopada. ● [Brexit] Czynnikiem niepewności wciąż pozostaje Brexit. Obecnie rynek czeka na decyzję Brukseli ws. brytyjskiego wniosku o przedłużenie terminu wyjścia Unii. Premier Irlandii Leo Varadkar powiedział wczoraj, że unijni przywódcy mogą się spotkać w tej sprawie już w piątek na nadzwyczajnym szczycie. Nie jest jednak wykluczone, że decyzja w tej sprawie zapadnie w trybie pisemnym.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.