(środa, 23-10, 8:00)
★ Parlament brytyjski odrzucił wniosek o ekspresowe tempo legislacyjne ustawy o Brexicie.
★ Wiceminister spraw zagranicznych ChRL: Pekin i Waszyngton osiągnęły postęp w negocjacjach handlowych.
★ Niemiecki rząd nominował Isabel Schnabel do zarządu ECB.
★ Indeks akcji MSCI rynków wschodzących jest najwyżej od 1 sierpnia br.
Za nami
Mimo brytyjskiego chaosu legislacyjnego ws. Brexitu, globalni inwestorzy pozostali w umiarkowanie dobrych nastrojach. ● [USA-ChRL] Ich optymistyczne nastawienie podtrzymały m.in. pozytywne sygnały z Chin. Po tym jak Trump poinformował w poniedziałek o pomyślnym przebiegu amerykańsko-chińskich rozmów handlowych, wczoraj w tym samym tonie wypowiedział się wiceminister spraw zagranicznych ChRL. Le Yucheng oznajmił, że oba kraje osiągnęły postęp w negocjacjach, a każdy problem można rozwiązać, o ile strony będą się wzajemnie szanować. Źródłem nadziei na rozwiązanie konfliktu handlowego był także news, że Pekin zorganizował spotkanie z największymi chińskimi importerami soi w celu wydania im zwolnień na zakup tego towaru ze Stanów. Zdaniem analityków ostatnie wydarzenia zwiększają szanse na finalizację I etapu porozumienia podczas listopadowego szczytu APEC, w którym swój udział zapowiedzieli prezydenci USA i Chin. Zgodnie z tą samą logiką indeks akcji rynków wchodzących Morgan Stanley Capital International (MSCI EM) zameldował się wczoraj na najwyższym poziomie od 1 sierpnia br. ● [PLN, Brexit] Mimo pozytywnych wieści z frontu handlowego złoty znalazł się w rozkroku. Z jednej strony naszą walutę wspierały pokojowe gesty Pekinu i nominacja Isabel Schnabel (zwolenniczki łagodnej polityki pieniężnej) do zarządu ECB (min. EUR/PLN 4,2675). Z drugiej ciążyła jej (max. USD/PLN 3,8447) niepewność związana z wieczornymi głosowaniami w parlamencie brytyjskim nad ustawą ws. Brexitu (z ang. Withdrawal Agreement Bill). O ile brytyjscy parlamentarzyści zgodzili się z ogólnymi założeniami projektu to odrzucili wniosek o przyśpieszone tempo legislacyjne. Po przegranym drugim głosowaniu Boris Johnson zapowiedział, że wstrzymuje projekt ustawy WAB do czasu odpowiedzi Brukseli na wniosek o przesunięcie terminu Brexitu. Dodał, że w tej sytuacji rząd musi przyspieszyć przygotowania do wyjścia z Unii bez umowy, co przełożyło się na spadek wyceny funta (min. GBP/USD 1,2841, GBP/USD 4,9328) oraz euro (EUR/USD min. 1,1115). Przed nami
● [Scenariusze] Choć dziś Kalendarz Eko świeci pustkami, druga część tygodnia zapowiada się bardzo emocjonująco na rynkach finansowych. W centrum uwagi inwestorów nadal pozostaje rozwód Wielkiej Brytanii z Unią. Po wczorajszym odrzuceniu przez parlament UK wniosku ws. ekspresowego tempa legislacyjnego ustawy o Brexicie najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada teraz jego opóźnienie do 31 stycznia, co wymaga jeszcze zgody przywódców unijnej 27. Ponadto inwestorzy czekają na jutrzejsze posiedzenie ECB (analitycy oczekują utrzymania statusu quo) oraz na publikacje wstępnych wyników wskaźników wyprzedzających koniunktury dla sektorów przemysłu i usług krajów EU i USA. Przekonanie inwestorów o zgodzie Unii na przesunięcie daty Brexitu oraz gra na (prognozowane) odbicie europejskich indeksów PMI może zachęcać inwestorów do zawierania zakładów na umocnienie euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1180) i złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2600, USD/PLN: 3,8200). Przewaga inwestorów, obstawiających przeciwny rozwój wypadków zagra na niekorzyść walut EU (punkt wsparcia EUR/USD 1,1115; punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8500). Nie można tracić z pola widzenia układów handlowych Amerykanów z Chińczykami. Według Reutersa w piątek zaplanowano rozmowę telefoniczną wysokich rangą przedstawicieli Waszyngtonu i Pekinu. Na rynkach wschodzących coraz większy niepokój budzi sytuacja w Libanie, gdzie trwają największe antyrządowe protesty od cedrowej rewolucji sprzed 14 lat.
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.
Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.
Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.