Trump i Johnson przywitali się z gąską

(wtorek, 15-10, 8:00)

  Bloomberg: Pekin chce kolejnych rozmów z USA przed podpisaniem częściowego porozumienia.
Brexit: Unia oczekuje więcej ustępstw od premiera UK Johnsona.
Trump: nadchodzą wielkie sankcje na Turcję.
Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW, wystąpienia polityków FED (Bullarda i George) oraz wyniki kwartalne amerykańskich banków.


Za nami
W poniedziałek inwestorzy stali się bardziej ostrożni ws. szans zawarcia częściowego porozumienia handlowego Amerykanów z Chińczykami oraz umowy Brytyjczyków z Unią ws. Brexitu.   ● [USA-ChRL]   Optymizm inwestorów rozbudzony przez piątkowe spotkanie Trump-Liu przygasł po komentarzach analityków o braku postępu w podstawowych kwestiach spornych, które wywołały trwającą od 15 miesięcy wojnę handlową. Wątpliwości spotęgował news Bloomberga o tym, że Pekin chce kolejnych rozmów aby dopracować szczegóły I etapu porozumienia przed jego podpisaniem przez prezydenta Xi. Wg Nomury ostatnie ustalenia z Waszyngtonu przypominają zawieszenie broni, wypracowane na szczycie prezydentów USA i Chin w grudniu 2018 roku, które nota bene nie przetrwało zbyt długo. Obawy o finalizację paktu spowodowały odwrót od akcji (DAX: -0,20%, FTSE: -0,46%, DJIA: -0,11%, SHC: -0,60%).   ● [UK-EU]   Wyparował także zapał do zakupów funta (GBP/USD min. 1,2535). Zmiana nastawienia do szterlinga wynikała z oświadczenia Komisji Europejskiej, w którym poinformowano, że zostało jeszcze wiele do zrobienia aby wypracować umowę ws. Brexitu. Unijni dyplomaci oczekują na więcej ustępstw ze strony premiera Johnsona.   ● [PLN, EM]   Spadek apetytu na ryzyko (EUR/USD min. 1,1013) nie zniechęcił inwestorów do złotego (min. EUR/PLN 4,2913, USD/PLN 3,8886), wspieranego mniejszą niepewnością polityczną po utrzymaniu większości sejmowej przez partię rządzącą. Na przeciwległym biegunie w koszyku walut EM znalazła się turecka lira (USD/TRY: +0,41%), której szkodził Tweet Trumpa o tym, że „nadchodzą wielkie sankcje na Turcję”.
Przed nami
   ● [ZEW]   Dzisiejszy dzień przyniesie odpowiedź na pytanie czy wzrost zaufania ekspertów finansowych do gospodarki niemieckiej we wrześniu miał charakter jednorazowy, czy może zwiastował bardziej trwałą poprawę jej perspektyw. Źródłem informacji w tej sprawie będzie publikacja Indeksu instytutu ZEW (Europejskie Centrum Badań nad Gospodarką). Analitycy są w większości pesymistami i spodziewają się spadku tego wskaźnika z -22,5 pkt do -27,0 pkt, co może szkodzić euro (punkt wsparcia EUR/USD 1,1000) oraz jego sąsiadom z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,3150, USD/PLN: 3,9200). W przypadku powtórzenia pozytywnej niespodzianki z poprzedniego miesiąca można liczyć na wzrost popytu na europejskie aktywa (punkt oporu EUR/USD 1,1080; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,8800).   ● [Wall Street]   Uczestnicy rynków finansowych będą także podążać za wydarzeniami na rynku kapitałowym za oceanem. Dzisiejsze publikacje kwartalnych raportów finansowych przez amerykańskie banki (Citigroup, JPMorgan Chase, Wells Fargo i Bank of America) otwierają „sezon“ wyników na Wall Street. Inwestorzy przywiązują do nich dużą wagę ze względu na silną korelację kondycji finansowej sektora bankowego z koniunkturą gospodarczą w Stanach Zjednoczonych.   ● [Inne tematy]   Warto również śledzić wystąpienia polityków Banku Rezerwy Federalnej (Jamesa Bullarda i Esther George – oboje z prawem głosu w FOMC do końca roku). Z pola widzenia nie można także tracić wydarzeń wokół Brexitu i stosunków handlowych USA-Chiny. Coraz większy niepokój ogarnia inwestorów z powodu konfliktu zbrojnego na granicy turecko-syryjskiej.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.