Złoty odreagowuje CHFy, a dolar spowolnienie w usługach

(piątek, 04-10, 8:00)

TSUE: polski sąd może unieważnić umowę kredytową w CHF jeśli zawarto w niej nieuczciwe klauzule.
Niemcy: aktywność w sektorze usług jest najmniejsza od 3 lat.
USA: indeks ISM dla amerykańskich usług jest najniżej od sierpnia 2016.
Kalendarz Eko: raport amerykańskiego Departamentu Pracy, bilans handlu zagranicznego USA oraz wystąpienia polityków FED (m.in. prezesa Powella).

Za nami
   ● [TSUE]   W czwartek na rynku PLN tematem numer jeden był werdykt Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. polskiego kredytu frankowego. Mimo, że opinia dotyczyła pojedynczej sprawy (Dziubak vs Raiffeisen), wysoka ranga tego wydarzenia wynikała z ewentualności stworzenia precedensu prawnego, który może kosztować polskie banki nawet 60 mld PLN. Wbrew oczekiwaniom kredytodawców TSUE orzekł, że można unieważnić umowę kredytową jeśli zawarto w niej nieuczciwe klauzule. Jednocześnie sędziowie z Luksemburga uznali, że polski sąd nie ma możliwości zastąpienia sprzecznych z prawem zapisów w umowie kredytowej innymi rozwiązaniami. Jeśli stwierdzi, że umowa jest nieważna, nie może utrzymać jej w mocy, chyba że wyraźnie zażyczy sobie tego konsument. Zdaniem prawników taki werdykt jest korzystny dla wszystkich frankowiczów, gdyż może skutkować "odwalutowaniem" kredytu, po kursie z dnia zaciągnięcia zobowiązania.   ● [PLN]   Z uwagi, że decyzja TSUE była w zasadzie zgodna z wcześniejszą opinią jego rzecznika, taki scenariusz był już zdyskontowany przez rynek i złoty szybko przeszedł do ofensywy (min. EUR/PLN 4,3285, USD/PLN 3,9373, CHF/PLN 3,9479). Mniej szczęścia miały niektóre banki notowane na giełdzie w Warszawie (np. PKO BP: -2,59%). Pomocna dla naszej waluty okazała się również aprecjacja pozytywnie skorelowanego z nim funta (GBP/USD max. 1,2406), który zyskiwał na wartości, po tym jak lider eurosceptycznej grupy parlamentarzystów z Partii Konserwatywnej powiedział, że najnowsza propozycja rządu dot. Brexitu daje możliwość wynegocjowania „akceptowalnej umowy”.   ● [PMI, ISM]   Zyski GBP ograniczyła wiadomość o nieoczekiwanym spadku aktywności w brytyjskim sektorze usług we wrześniu (PMI: 49,5 pkt tj. najniżej od marca 2019). Niechlubny rekord odnotował również analogiczny wskaźnik dla Niemiec (51,4 pkt tj. najniżej od września 2016). Na tym jednak nie koniec złych makro-wiadomości. Rozczarował także wrześniowy wynik indeksu ISM dla amerykańskich usług (52,6 pkt vs prognoza 55 pkt), który spadł do najniższego poziomu od sierpnia 2016, zwiększając obawy przed spowolnieniem największej gospodarki świata. Pod wpływem tej publikacji Indeks CME Group FedWatch opisujący prawdopodobieństwo październikowej obniżki stóp funduszy federalnych wzrósł wczoraj do 90%, co przełożyło się na dalszy spadek wyceny dolara (EUR/USD max. 1,0999).
Przed nami
Dziś uwaga inwestorów koncentruje się na wydarzeniach w Stanach Zjednoczonych.   ● [Raport DP]   Najważniejszym z nich będzie publikacja wrześniowego raportu Departamentu Pracy USA, który może nakręcić lub stłumić obawy przed recesją w największej gospodarce świata. W ostatnich dniach niepokój w tej sprawie wzrósł za sprawą anty-rekordów indeksów ISM dla sektorów przemysłu i usług oraz większego niż się spodziewano spadku dynamiki zatrudnienia w sektorze prywatnym (ADP).   ● [Powell]   Następnie w centrum uwagi znajdzie się wystąpienie prezesa FED, który może odnieść się do raportu DP i sytuacji ekonomicznej w USA w kontekście przyszłych decyzji monetarnych za oceanem. Oprócz Powella swoje wypowiedzi ma zaplanowane na dziś dwóch członków zarządu Banku Rezerwy Federalnej: Lael Brainard oraz Randal K. Quarles.   ● [Scenariusze]   Dane gorsze od prognoz (NFP < 130 tys; płaca godzinowa < 3,2% r/r) oraz gołębie opinie bankierów centralnych mogą utwierdzić inwestorów w przekonaniu, że podczas najbliższego posiedzenia (30-10) FED po raz kolejny obniży stopy funduszy federalnych. Taki scenariusz będzie rzutować negatywnie na wartość dolara (punkt oporu EUR/USD 1,1000) i pozytywnie na wycenę jego rywali z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,9300). W przypadków dobrych wyników i neutralnego (lub optymistycznego) wystąpienia Powella inwestorzy mogą przystąpić do redukcji zakładów na październikowe cięcie, co będzie sprzyjać zielonej walucie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0915), zmniejszając popyt na jego konkurentów, w tym na złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3900, USD/PLN: 4,0000).   ● [Bilans HZ]   Spośród pozostałych informacji warto pamiętać o dzisiejszym ogłoszeniu bilansu handlu zagranicznego USA. Ewentualnie pogorszenie salda wymiany handlowej Amerykanów z Chińczykami może być pożywką dla emocjonalnych komentarzy Trumpa, co zwiększy niepewność przed przyszłotygodniową rundą negocjacji przedstawicieli władz w Waszyngtonie i Pekinie.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.