Neutralne wyborcze status quo

(poniedziałek, 14-10, 8:00)
 
Trump: osiągnęliśmy pierwszy, znaczący etap porozumienia z Chinami.
Tusk: otrzymałem obiecujące sygnały od premiera Irlandii, że umowa ws. Brexitu jest możliwa.
Rynek GBP/USD: ma za sobą najlepsze 2 dni od grudnia 2008.
Polska: wyniki z 71,89% okręgów w wyborach do sejmu wskazują na 45,81% poparcie PIS.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa ze strefy euro.



Za nami
Piątkowe oczekiwanie na wieczorne spotkanie prezydenta USA z wicepremierem Chin przebiegało wg czwartkowego scenariusza, z drożejącym funtem w roli głównej.   ● [Brexit]   Pomyślny dla szterlinga rozwój wypadków podtrzymał Tweet przewodniczącego Rady Europejskiej. Donald Tusk napisał w nim o otrzymaniu „obiecujących sygnałów od premiera Irlandii, że umowa ws. Brexitu jest możliwa”. Pozytywne nastroje wzmocniła rzecznik prasowa EU Mina Andreeva, która poinformowała o „konstruktywnym” spotkaniu głównego negocjatora warunków rozwodu z ramienia KE Michela Barniera z brytyjskim ministrem ds. Brexitu Stevenem Barclay'em. Bruksela powiadomiła także o przedstawieniu przez Londyn nowej propozycji ws. rozwiązania problemu granicy irlandzkiej i rekomendacji intensyfikacji rozmów rozwodowych w weekend. Nadzieje na przełamanie impasu sprawiły, że funt ma za sobą najlepsze 2 dni w zmaganiach z dolarem od grudnia 2008 roku (+3,57%; max. 1,2707). Entuzjazm udzielił się także innym walutom spod znaku EU, w tym euro (EUR/USD max. 1,1063) i złotemu (min. EUR/PLN 4,2988, USD/PLN 3,8887).   ● [USA-ChRL]   Dodatkowym wsparciem dla polskiego pieniądza, a jednocześnie paliwem napędowym dla innych walut rynków wschodzących, były wysokie oczekiwania na pozytywny finisz amerykańsko-chińskich negocjacji handlowych. Jak się okazało wieczorem, Trump i Liu spełnili pokładane w nich nadzieje. Prezydent USA poinformował, że strony osiągnęły pierwszy, znaczący etap porozumienia. Dotyczy ono własności intelektualnej, usług finansowych i eksportu produktów rolnych. Zgodnie z deklaracją Trumpa spisanie umowy zajmie do pięciu tygodni. Akonto porozumienia, Waszyngton zawiesił zaplanowane na jutro podwyżki ceł na chińskie produkty, których import roczny do USA sięga 250 mld USD. Z kolei Pekin obiecał zwiększyć zakupy amerykańskich produktów rolnych w ciągu dwóch lat do łącznej kwoty 40-50 mld USD rocznie. Pozytywna reakcja inwestorów objęła m.in. giełdy (DJIA: +1,21%). Na dużym plusie piątkową sesję zakończył także rynek paliw (Brent: +2,35% do 60,62 USD/bbl) . Dodatkowym impulsem dla cen ropy były doniesienia o eksplozji na irańskim tankowcu u wybrzeży Arabii Saudyjskiej na Morzu Czerwonym.
Przed nami
   ● [Scenariusze]   Dziś z dużym prawdopodobieństwem inwestorzy będą dyskontować pozytywny wynik amerykańsko-chińskich rozmów handlowych. Osiągnięcie pokojowego porozumienia może utrzymać popyt na ryzykowne aktywa, do których należą akcje, czy waluty rynków wschodzących, w tym złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,8800; punkt oporu EUR/USD 1,1080). Analitycy ostrzegają przed możliwą realizacją zysków ze względu na częściowy zakres porozumienia i nieprzewidywalne zachowanie Trumpa, a także na bliskie posiedzenie parlamentu UK ws. Brexitu (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 3,9400; punkt wsparcia EUR/USD 1,1000). Dodatkowym zagrożeniem dla walut EU może być możliwy rozczarowujący wynik produkcji przemysłowej w strefie euro, za którym przemawiają opublikowane dane dla Francji i Słowacji. Z uwagi na świętujących dziś Amerykanów (Dzień Kolumba) i Kanadyjczyków (Święto Dziękczynienia) po południu można się spodziewać mniejszej zmienności kursów.   ● [Eko-tydzień]   Za to w następnych dniach poznamy kilka dość ważnych danych makro. Wśród nich znajdą się: niemiecki indeks ZEW (wtorek), inflacja HICP w strefie euro (środa), amerykańska sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa (czwartek) oraz PKB Chin. Jeżeli chodzi o dane z krajowego podwórka najbardziej oczekiwane są piątkowe wyniki produkcji przemysłowej. Gracze z runku PLN czekają także na ostateczne wyniki wczorajszych wyborów parlamentarnych. Dane PKW z 71,89% okręgów w wyborach do sejmu wskazują na 45,81% poparcie PIS. Wg analityków utrzymanie tego wyniku będzie neutralne dla naszej waluty.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.