Niepogodzony Johnson, zadowolony Trump

(wtorek, 29-10, 8:00)


Tusk: unijna 27-ka zaakceptowała wniosek UK ws. opóźnienia terminu Brexitu do 31 stycznia 2020. Premier Johnson przegrał głosowanie w brytyjskim parlamencie ws. zwołania przedterminowych wyborów na 12 grudnia br.
Trump: negocjacje z Chinami przebiegają lepiej niż założono w harmonogramie.
Wall Street: indeks giełdowy S&P500 zameldował się najwyżej w historii.
Kalendarz Eko: amerykański indeks zaufania konsumentów Conference Board.


Za nami
Nowy tydzień rozpoczął się pomyślnie dla polskiej waluty.   ● [Brexit]   Jedną z przyczyn poniedziałkowego wzrostu wartości złotego i innych walut EU (max. EUR/USD 1,1107, GBP/USD 1,2877) był tweet przewodniczącego Rady Europejskiej o zgodzie unijnej 27-ki na opóźnienie Brexitu do 31 stycznia 2020 roku. Od piątku niepokój inwestorów wzbudzało negatywne stanowisko prezydenta Francji, stąd ulga jaką przyniosła informacja Donalda Tuska o tym, że ambasadorowie wszystkich państw Wspólnoty ostatecznie zaakceptowali wniosek Wielkiej Brytanii w tej sprawie. Termin styczniowy może zostać skrócony, jeśli wcześniej zakończy się proces ratyfikacji porozumienia rozwodowego przez parlament Wielkiej Brytanii.   [USA-ChRL]   Na wartość PLN (min. EUR: 4,2701, USD: 3,8473) oraz innych walut EM korzystnie oddziaływała też wypowiedź Donalda Trumpa o tym, że negocjacje z Chinami przebiegają lepiej niż założono w harmonogramie. Prezydent przewiduje, że podpisze wstępną umowę handlową podczas Forum APEC (Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku), które obędzie się w dniach 11-17 listopada w stolicy Chile. Wizja takiego scenariusza wywindowała amerykański indeks giełdowy S&P500 do najwyższego poziomu w historii (max. 3044,08 pkt).    ● [Bitcoin]   Nastroje pro-inwestycyjne nakręcała dodatkowo zwyżka wartości bitcoina (+9,37%). Jego wycena wystrzeliła do góry po słowach prezydenta ChRL Xi Jinpinga o tym, że Chiny powinny przyspieszyć rozwój technologii blockchain, która jest pomocna m.in. w bezpiecznym przechowywaniu oraz przesyłaniu informacji o transakcjach zawartych w internecie.
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   W dzisiejszym kalendarzu ekonomicznym największą uwagę przyciąga publikacja amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów Conference Board. Mimo wysokiej rangi wskaźnika CB, jego wpływ na globalny rynek walutowy będzie najprawdopodobniej ograniczony. Wśród inwestorów dominuje bowiem postawa wyczekiwania na konkluzje z kończącego się jutro posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej. Wobec niemal pewnej kolejnej obniżki przedziału oprocentowania funduszy federalnych do 1,50%-1,75% (rynek daje jej 95,1% szans), inwestorzy fokusują się na przyszłych działaniach amerykańskiego banku centralnego. Goldman Sachs spodziewa się zakończenia działań łagodzących warunki monetarne w USA. Wg jego analityków kolejna redukcja amerykańskiego kosztu pieniądza (łącznie o 75 punktów bazowych) zamknie krótką serię cięć, określaną jako dostosowanie polityki pieniężnej w środku cyklu. Z analogiczną sytuacją mieliśmy do czynienia w latach 1995-1996, do której odnosił się wcześniej prezes Jerome Powell.   ● [Scenariusze]   Gra na scenariusz nakreślony przez GS będzie sprzyjać zielonej walucie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1065) i szkodzić EM i PLN (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8700). Z kolei gołębio nastawieni uczestnicy rynku, spodziewający się kolejnych obniżek stóp FED, mogą sprzedawać dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1115) i kupować waluty rynków wschodzących, w tym złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,8200). Jednak realizując ten pomysł warto mieć z tyłu głowy niepewny finał negocjacji handlowych USA-ChRL (ze względu na nieprzewidywalność prezydenta Trumpa, zagrożonego impeachmentem) oraz wydarzenia wokół Brexitu na brytyjskiej scenie politycznej. Mimo wczorajszego odrzucenia przez brytyjskich parlamentarzystów rządowego wniosku o zorganizowanie w dniu 12 grudnia przedterminowych wyborów, Johnson zapowiedział, że nie złoży broni. Zadeklarował, że "nie zamierza utrzymywać paraliżu Izby Gmin" i przedstawi "krótką ustawę" wyznaczającą wybory na 12 grudnia [do zatwierdzenia, której potrzebuje tylko zwykłej większości w Izbie Gmin].


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.